Zadbaj o zdrowie z CH Focus!
Przyjdź na bezpłatne badania do CH Focus i zadbaj o swoje zdrowie! Już w najbliższą sobotę 13 listopada bydgoszczanie będą mogli skorzystać z szeregu badań i porad, udzielanych bezpłatnie przez młodych medyków. Wydarzenie odbędzie się w ramach jesiennej akcji „Zdrowie pod kontrolą”, mającej na celu edukację prozdrowotną społeczeństwa i przeprowadzanie podstawowych badań profilaktycznych.
Do Bydgoszczy powraca akcja „Zdrowie pod kontrolą”, do której w ostatnich latach zdążyli się już przyzwyczaić mieszkańcy. To ogólnopolskie, edukacyjno-profilaktyczne wydarzenie zainicjowane przez studentów medycyny, które ma na celu kreowanie świadomości społecznej w zakresie zdrowia.
Najbliższa edycja tej akcji odbędzie się już 13 listopada w bydgoskim centrum handlowym Focus. Do udziału w niej zapraszają mieszkańców, wspólnie z galerią, studenci z Collegium Medicum UMK, zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland, z bydgoskiego oddziału.
Podczas wydarzenia będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji w zakresie zdrowego stylu życia i profilaktyki. Tego dnia do dyspozycji klientów zostanie oddanych szereg stoisk, na których osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat profilaktyki nowotworowej czy dietetyki. Podczas akcji realizowane będą m.in. pomiary ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi oraz analiza składu i masy ciała. Nie zabraknie punktów konsultacyjnych dotyczących profilaktyki przeciwnowotworowej, nauki samobadania piersi i jąder, a także stanowiska, na którym będzie można dowiedzieć się, jak skutecznie rzucić palenie. Odbędą się też pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Chętni będą mogli zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Przewidziano również atrakcje dla najmłodszych, m.in. zabawę edukacyjną w „Szpital Pluszowego Misia”.
–Zachęcamy bydgoszczan do przyłączenia się do sobotniej akcji i skorzystania z bezpłatnych, w pełni profesjonalnych badań oraz porad. Przy okazji sobotnich zakupów, każdy będzie mógł zadbać o swoje zdrowie i kompleksowo przebadać się. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania studentów medycyny, którzy zorganizowali kolejną edycję akcji „Zdrowie pod kontrolą”. We współpracy z nimi umożliwiamy mieszkańcom profilaktykę, przyczyniając się tym samym do zwiększenia świadomości społecznej na temat dbania o zdrowie - mówi Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland to największa w Polsce organizacja zrzeszająca studentów uczelni medycznych. Stanowi część międzynarodowej federacji, a jej celami są zwiększanie prozdrowotnej świadomości społeczeństwa, edukacja studentów kierunków medycznych oraz działalność charytatywna i zabieganie o przestrzeganie praw człowieka.
Poza CH Focus, sobotniemu wydarzeniu partnerują HTL Strefa, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Polski Czerwony Krzyż i Organic Fitness. Natomiast patronaty honorowe nad bydgoską akcją objęli: Prorektor ds. Collegium Medicum p. prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska, Prezydent Miasta Bydgoszcz – Pan Rafał Bruski, oraz Narodowy Fundusz Zdrowia Kujawsko–Pomorski Oddział Wojewódzki w Bydgoszczy. W akcję zaangażowali także przedstawiciele świata medycyny, Konsultant Krajowy w dziedzinie diabetologii – prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii – prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski oraz polski oddział akcji May Measurement Month 2021, sprawujące patronat merytoryczny.
Współpraca przy organizacji akcji “Zdrowie pod kontrolą” to element programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju.
Akcja „Zdrowie pod kontrolą” w CH Focus odbędzie się 13 listopada w godzinach 10:00-18:00. Więcej informacji na temat wydarzenia oraz oferty centrum można znaleźć na stronie: https://focusbydgoszcz.pl.

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.