Zakończenie 8 edycji. "Dziel się Uśmiechem"
Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań wyników szkolnych, ale także realizacji kolejnej edycji programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki 8. już odsłonie inicjatywy kolejne tysiące uczniów z całej Polski poznało 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów, dzięki którym będą mogli prawidło dbając o uśmiech również w wakacje!
„Szczotkuj, czyść, żuj, kontroluj” - przez cały rok szkolny prawie 100 000 uczniów klas I-VI z ponad 740 szkół podstawowych wzięło udział w wyjątkowych lekcjach poświęconych prawidłowej higienie jamy ustnej. Ogólnopolska inicjatywa realizowana jest od 2013 roku przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Mars Polska. Program od samego początku wspierają też partnerzy merytoryczni – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Do tej pory programem zostało objętych łącznie ponad 700 tys. uczniów. W ramach działań edukacyjnych dzieci, poza poznaniem 4 kroków dla zdrowych i czystych zębów, dowiadywały się m.in. czym jest próchnica, skąd się bierze i jak jej zapobiegać oraz dlaczego warto żuć bezcukrową gumę. Ambasadorką programu już po raz drugi była Magdalena Różczka – aktorka i działaczka społeczna.
Cieszę się, że po raz kolejny mogłam zaangażować się w tak wyjątkową i ważną inicjatywę. Przez ostatni rok, w związku z pandemią, temat dbania o higienę jamy ustnej często schodził na dalszy plan. Wizyty kontrolne u dentysty bywały odwoływane. W naturalny sposób uwaga wszystkich skupiała się na innych obszarach związanych ze zdrowiem. Na szczęście, dzięki programowi “Dziel się Uśmiechem” mogliśmy przypominać dzieciom i ich rodzicom, że zdrowia zębów nie można zaniedbywać, bo ich stan przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu – mówi Magdalena Różczka, ambasadorka programu „Dziel się Uśmiechem”.
Rok szkolny 2020/2021 był w dużej mierze okresem nauczania zdalnego, co stanowiło wyzwanie zarówno dla opiekunów, jak i dzieci. Pomimo pandemii i utrudnień z nią związanych, dzięki zaangażowaniu koordynatorów programu oraz rzeszy nauczycieli, udało się zrealizować kolejną już edycję programu. W szkołach podstawowych, które dołączyły do akcji, nauczyciele prowadzili cykl zajęć edukacyjnych. Odbywały się one zarówno w szkole, jak i w formie nauczania online.
Ubiegły rok nie był łatwy, jednak to nie zniechęciło nauczycieli i koordynatorów do pełnego zaangażowania w program i realizacji lekcji poświęconych higienie jamy ustnej. To właśnie te pozytywne reakcje na „Dziel się Uśmiechem” zachęcają nas od wielu lat do kontynuowania programu w kolejnych edycjach. Widzimy, że temat profilaktyki próchnicy jest cały czas aktualny i potrzebny, W tym roku w akcję zaangażowało się wielu koordynatorów PCK i ponad 740 szkół. To dzięki nim możemy mówić o sukcesie 8. edycji programu, za co im bardzo dziękujemy – mówi Małgorzata Szukała, Kierownik działu promocji i pozyskiwania dochodów w Biurze Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.
Program w całości finansuje Mars Polska, co roku przekazując na jego realizację 1% ze sprzedaży bezcukrowych gum Orbit w okresie od września do października.
Próchnica w Polsce dotyka ponad 80% dzieci w wieku szkolnym[1]. W Mars chcemy wywoływać uśmiech, stąd nasze wieloletnie zaangażowanie w program „Dziel się Uśmiechem” promujący prawidłową higienę jamy ustnej. Jako firma odpowiedzialna społecznie również w pandemii nie przestaliśmy realizować naszych działań edukacyjnych i dostosowaliśmy je do bieżącej sytuacji. Tegoroczne doświadczenia to dla nas wiedza na przyszłość, z której korzystamy przy planowaniu kolejnej edycji, do której już teraz zapraszamy – mówi Daria Kulińska, Dyrektorka ds. korporacyjnych Mars Polska.
Warto zapamiętać
O zdrowy uśmiech pomagają zadbać proste 4 kroki. Warto jest stosować na co dzień i nie zapominać o nich również podczas wakacji, aby móc dzielić się zadbanym uśmiechem również przez cały rok
Dzielmy się Uśmiechem!
- Szczotkuj – myj dokładnie zęby pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie.
- Czyść – stosuj dodatkowe środki do higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe.
- Żuj – żuj bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie możesz umyć zębów.
- Kontroluj – regularnie odwiedzaj lekarza dentystę.
[1] Olczak-Kowalczyk D, Kaczmarek U, Bachanek T et al.: Monitorowanie stanu zdrowia 10. jamy ustnej populacji polskiej w latach 2016-2020. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 5, 7 i 12 lat w 2016 roku. Dział Redakcji i Wydawnictwo Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Warszawa 2017.
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.