Zdrowie jest najważniejsze, czyli o wpływie naturalnego światła na naszą pracę
O tym, że naturalne światło odgrywa niebagatelną rolę dla prawidłowego funkcjonowania człowieka wiedzą wszyscy. Promienie słoneczne sprawiają, że mamy więcej energii na codzienne aktywności, łatwiej się koncentrujemy, a do tego pracujemy szybciej i wydajniej. Dlaczego dostęp do naturalnego światła jest tak ważny w miejscu pracy i nauki?
Nasz organizm od zawsze przystosowywał swoją pracę i wydajność do pory dnia. Wraz ze wschodem słońca zaczynamy swoje codzienne obowiązki, a gdy zapada zmrok – regenerujemy się poprzez odpoczynek i wyciszenie. Wraz z postępem technologicznym, a przede wszystkim: odkryciem elektryczności, z sukcesem możemy regulować sobie nasz tryb aktywności dzięki oświetleniu sztucznym źródłem. To właśnie dzięki temu niestraszna nam zima, w której dziennego światła jest jak na lekarstwo. Panująca za oknem ciemność nie przeszkadza już w pracy i w nauce, ale czy funkcjonowanie przy sztucznym świetle jest efektywne? W ten sposób zaburzamy rytm okołodobowy i nie jesteśmy tak wydajni, jak gdy działamy w dzień. Muszą o tym pamiętać szczególnie projektanci budynków publicznych, w tym kompleksów biurowych czy placówek edukacyjnych, jak przedszkola, szkoły czy uniwersytety.
Rola światła dziennego w przestrzeni do pracy
Znaczenie naturalnego światła w nowoczesnym projektowaniu przestrzeni do pracy i nauki jest niezwykle ważne. Oprócz zapewnienia użytkownikom komfortowych i funkcjonalnych wnętrz, odpowiadających na ich potrzeby, głównym filarem powinno być... światło naturalne. Przemęczeni po paru godzinach nieustannego skupienia, potrzebujemy chwili wytchnienia przez proste spojrzenie na świat po drugiej stronie okna.
Do skutków nieprawidłowego doświetlenia pomieszczeń budynków należą między innymi trudność w koncentracji na zadaniach, wykształcanie lub też utrwalanie się wad wzroku. Brak naturalnego światła negatywnie wpływa na układ nerwowy, powodując rozdrażnienie, zmęczenie i rozproszenie uwagi. Biorąc pod uwagę przede wszystkim aspekty zdrowotne, każdy projektant powinien w swoich projektach uwzględnić nie tylko wymagania prawne, ale także doświadczenia przyszłego użytkownika. Naprzeciw takim wyzwaniom wychodzi VELUX Commercial z innowacyjnymi prefabrykowanymi świetlikami modułowymi.
System przeszkleń dachowych VELUX Commercial pozwala na stworzenie przyjaznej i jasnej przestrzeni w budynkach użyteczności publicznej jak placówki oświatowe, uniwersytety i szkoły wyższe oraz biurowce. Wszystko po to, aby zapewnić komfortowe doświetlenie i warunki do wydajnej pracy. Dzięki modułowości świetlików, możemy stworzyć indywidualny projekt, obejmujący pomieszczenia różnego rodzaju: od wąskich korytarzy szkolnych, przez sale do nauki po duże pracownie i biura typu open space. Łatwy i szybki montaż, a także prosta konstrukcja pozwalają dopasować do projektu estetyczną konfigurację, uwzględniającą to, co najważniejsze - dostęp do naturalnego światła dziennego.
Dzięki takim wyborom jako projektanci mamy możliwość stworzenia zdrowego środowiska wewnętrznego, z naciskiem na wygodę w pracy i podczas nauki.
Więcej informacji o zaletach prefabrykowanych świetlików modułowych znajdziesz na www.commercial.velux.pl
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.