Komunikaty PR

Zdrowy senior, czyli odrobina ruchu na co dzień

2020-11-19  |  11:30
Biuro prasowe

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym starsze osoby doświadczają spadku nastroju, a aura sprawia, że brakuje im motywacji do ruchu na świeżym powietrzu. A przecież eksperci podkreślają, że aktywność fizyczna wpływa na stan psychiczny i jest kluczem do zachowania zdrowia fizycznego. Jak pomóc starszym osobom wdrożyć cenny nawyk aktywności ruchowej na co dzień?

Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia podstawą działań profilaktyczno-leczniczych wśród osób starszych jest regularna aktywność ruchowa. Tymczasem seniorzy niechętnie podejmują aktywności, które mogą być środkiem do wspierania prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Z badań uczestnictwa Polaków w rekreacji ruchowej i sporcie przeprowadzonych przez GUS w 2008 r. wynika, że przeszło 3/4 (79,3%) populacji powyżej 60. roku życia jest nieaktywne fizycznie1. Z kolei wg najnowszego raportu MultiSport Index 2019 wśród osób po 55. roku życia aż 53 proc. respondentów nie podjęło, w okresie sześciu miesięcy poprzedzających badanie, żadnej aktywności fizycznej2.

Jak wspierać naszych seniorów, aby odkryli przyjemność i korzyści, jakie można czerpać z ruchu na świeżym powietrzu? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wykonywanie przynajmniej 150 minut tygodniowo wysiłku tlenowego o umiarkowanej intensywności lub przynajmniej 75 minut tygodniowo wysiłku tlenowego o wysokiej intensywności lub połączenie tych dwóch rodzajów aktywności. Dla osób, które nie są przyzwyczajone do ruchu, polecane są zwłaszcza spacery czy lekka gimnastyka. Nie ma sensu osoby niechętnej ruchowi zmuszać do wyczerpujących ćwiczeń. Co weekend wybierzmy się razem do parku pograć w bule lub do lasu na grzyby, a w środku tygodnia znajdźmy inną aktywność, którą będziemy mogli wykonywać razem. Może to być np. nordic walking – dobry dla osób w każdym wieku – czy jazda na rowerze. W ośrodkach kultury czy na basenach często organizowane są zajęcia ruchowe dla seniorów. Hitem ostatnich lat jest thai chi, stara chińska sztuka poruszania się, polecana dla osób o różnej sprawności fizycznej, która nie tylko poprawia kondycję, ale również pozwala się wyciszyć i oderwać od codzienności.

Nasi seniorzy potrafią znaleźć tysiące wymówek, aby nie podjąć aktywności ruchowej. Należy zachęcać ich do ruchu i przełamywać ten opór. W chwilach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i inne składniki aktywne warto sprezentować im Plusssz Gold Vital Tonik – specjalistyczny preparat zawierający wyciągi roślinne pochodzenia naturalnego: głóg, dziką różę, melisę i rozmaryn, a także 6 najważniejszych witamin z grupy B: kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotynę, niacynę, witaminę B6 i witaminę B12. Suplement diety Plusssz Gold Vital Tonik został stworzony specjalnie dla osób po 50 roku życia, a jego składniki dobrano z myślą o ich szczególnych potrzebach.

Owoc głogu wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, owoc dzikiej róży wzmacnia system odpornościowy, liście melisy wspomagają dobre samopoczucie, a liść rozmarynu wspomaga funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Ponadto witamina B6 i B12 przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, tak częstego w sezonie jesienno-zimowym. Wystarczy 2 razy dziennie rozcieńczyć łyżkę stołową produktu (15 ml) w wodzie, herbacie, soku lub innym płynie.

Motywowanie osób starszych do ruchu i przeciwdziałanie biernemu stylowi życia wpłynie nie tylko na ich stan fizyczny, ale również na pamięć, koncentrację i zdolność przetwarzania informacji. Dzięki ruchowi poprawia się również nastrój. Warto uświadomić to niechętnym ruchowi dziadkom i babciom, którzy większość czasu spędzają na siedząco.

 

 

Przypisy

 

  1. Główny Urząd Statystyczny (2009): Informacje i opracowania statystyczne: Uczestnictwo Polaków w sporcie i rekreacji ruchowej, Warszawa, s. 160.
  2. Raport MultiSport Index 2019. Aktywnie po zdrowie, II edycja badania aktywności fizycznej oraz sportowej Polaków zrealizowana przez Kantar na zlecenie Benefit Systems, s. 35.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Mammobus przed Atrium Kasztanowa Biuro prasowe
2024-05-22 | 12:40

Mammobus przed Atrium Kasztanowa

Atrium Kasztanowa wspiera ważną akcję prozdrowotną skierowaną do kobiet i zachęca je do skorzystania z bezpłatnej mammografii. We wtorek, 28 maja, mieszkanki Piły i okolic będą mogły
Zdrowie Tramwaj zwany Pożądaniem” profilaktyka HIV na ulicach Opola
2024-05-20 | 13:30

Tramwaj zwany Pożądaniem” profilaktyka HIV na ulicach Opola

To już trzynasta edycja ogólnopolskiej kampanii „Tramwaj zwany Pożądaniem” organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland! W tym
Zdrowie „Tramwaj zwany Pożądaniem” profilaktyka HIV w Radomiu
2024-05-20 | 13:30

„Tramwaj zwany Pożądaniem” profilaktyka HIV w Radomiu

To już trzynasta edycja ogólnopolskiej kampanii „Tramwaj zwany Pożądaniem” organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland! W tym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Filip Chajzer: Jestem samozwańczym królem kebaba. Miałem już ponad 700 zapytań o franczyzę i za dwa–trzy lata będzie to bardzo poważny biznes

Dziennikarz zamienił studio telewizyjne na budkę z kebabami i jak przekonuje, była to jedna z najlepszych decyzji w jego życiu zawodowym. Nie przejmuje się więc drwinami kolegi po fachu z TVN-u, za nic ma jakiekolwiek głosy krytyki i nie ogląda się na innych, tylko robi swoje. Wierzy bowiem, że ten biznes ma sens i szybko odniesie sukces w branży fast food. Filip Chajzer zdradza, że jego pomysł natychmiast odbił się szerokim echem. Po wyjątkowy przysmak do food trucka ustawiają się długie kolejki klientów i już teraz ma siedemset zapytań o franczyzę.

Zdrowie

Mikołaj Roznerski: W wieku 40 lat zrozumiałem, że powinienem regularnie się badać. Mam dziecko i chcę jak najdłużej żyć w zdrowiu

Aktor wspomina, że jakiś czas temu ani myślał o profilaktyce. Regularne badania spychał na margines, bo był przekonany, że jeśli dobrze się czuje i jest aktywny, to nie ma powodu do obaw. W końcu zrozumiał jednak, że nie tędy droga. Aby zachować dobre zdrowie, a w przypadku choroby móc błyskawicznie zareagować i rozpocząć leczenie, trzeba się badać. Teraz Mikołaj Roznerski zachęca też innych nieprzekonanych do tego, by zmienili podejście i nie zapominali o kontroli swojego organizmu.

Konsument

Polacy coraz częściej rezygnują z mięsa na rzecz roślinnych zamienników. Blisko połowa próbowała już produktów tego rodzaju

Już 24 proc. polskich konsumentów identyfikuje się jako fleksitarianie, a 6 proc. stosuje dietę roślinną – wynika z raportu ProVeg „Plant-Based Food in Poland”. Choć pod względem spożywanego mięsa wciąż plasujemy się w europejskiej czołówce, to ponad 40 proc. Polaków je go mniej niż rok wcześniej. – Potencjał rozwoju rynku roślinnych alternatyw w Polsce jest bardzo duży, zwłaszcza że rośnie świadomość o potrzebie ograniczenia mięsa – ocenia Marcin Tischner, public affairs coordinator w ProVeg.