zielony koktajl z morelami i tahini – dla mocnych i zdrowych zębów
Tok Tok
Wierzyńskiego
52 317 Wrocław
kamila|toktok.com.pl| |kamila|toktok.com.pl
+ 48 aaa bbb ccc
www.toktok.com.pl
Dla smaku i dla zdrowia – koktajl przygotowany ze świeżych składników, to doskonały pomysł na sycący posiłek, który obok pełni smaku dostarczy moc potrzebnych składników odżywczych. Odpowiednio dobrana kompozycja owoców, warzyw oraz innych dodatków, takich jak na przykład nasiona czy kiełki może stać się pyszną bombą witaminową, wspierającą zdrowie i kondycję całego organizmu oraz poszczególnych jego potrzeb. takich jak na przykład paznokcie, czy też gładka skóra. Tym razem poniżej propozycja przepisu na smakowity koktajl odżywczy, którego składniki są szczególnie istotne w diecie dla zdrowych i mocnych zębów.
Składniki na 2 porcje:
- 2 jabłka
- 6 suszonych moreli
- 1 kiwi ok 50 kcal
- 2 garście świeżych liści szpinaku
- 2 łyżki tahini
- Ksylitol – opcjonalnie
Czas przygotowania: ok. 3 minuty
Wartość odżywcza: 1 porcja ok 275 kcal
Sposób przygotowania: Jabłka umyć, oczyścić z gniazd nasiennych, kiwi obrać ze skórki. Wszystkie składniki miksować przez ok 2 minuty. Opcjonalnie: koktajl można dosłodzić ksylitolem.
Wskazówka: Dieta dla zdrowych i mocnych zębów powinna obfitować w odpowiednie mikroelementy, z których ważną rolę odgrywa wapń i fosfor. Oczywistym źródłem wapnia jest mleko i przetwory mleczne, ale mogą być to także zielone liście - takie jak szpinak, ziarna – np. sezam, orzechy i suszone owoce. Ważne dla zdrowia zębów są również witaminy C i A, które przyczyniają się do zwiększonego wchłaniania wapnia. Dobrym źródłem witaminy C są owoce kiwi, natomiast witaminy A - suszone morele, oraz inne żółte i pomarańczowe warzywa i owoce, gdyż są one bogate w karotenoidy stanowiąc dobre źródło witaminy A. Picie świeżych koktajli jest świetnym i smacznym sposobem na dostarczenie organizmowi, w tym również zębom odpowiednich składników odżywczych w naturalnej, wartościowej formie. Przygotowując koktajl należy pamiętać, aby nie dosładzać go cukrem. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, można użyć do tego ksylitolu. – zaleca dr. Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. Ważne jest, aby koktajle spożywać tylko za pomocą słomki. Dzięki temu w znacznym stopniu ograniczymy cukrom i enzymom trawiennym kontakt ze szkliwem. Po spożyciu koktajlu warto pamiętać o odczekaniu ok 30 minut, zanim sięgniemy po szczoteczkę do zębów. Dopiero po tym czasie można umyć zęby nie narażając szkliwa. Warto wiedzieć, że ksylitol posiada właściwości przeciwpróchnicze i dzięki działaniu zasadotwórczemu może ograniczać rozwój bakterii odpowiadających za próchnicę, dlatego osoby, które lubią słodki smak, mogą śmiało pozwolić sobie na ten słodki dodatek spożywczy.
Więcej o zdrowych zębach na piotrowscybejnarowicz.pl

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.