Zmęczeniu oczu podczas pracy zdalnej można zapobiec
Praca zdalna, będąca dziś codziennością dla wielu z nas, obok licznych zalet ma także wady, m.in negatywnie wpływa na nasze oczy. Aż 74 proc. osób regularnie korzystających z urządzeń cyfrowych, boryka się z syndromem widzenia komputerowego, objawiającego się niewyraźnym widzeniem, nadwrażliwością na ostre światło, zmęczeniem oczu i uczuciem „piasku” pod powiekami. Zdaniem ekspertów wystarczy kilka prostych kroków, aby zadbać o zdrowie oczu podczas pracy zdalnej.
Główną przyczyną syndromu widzenia komputerowego (CVS) jest długotrwała praca przy komputerze, odbywająca się nawet w dobrych warunkach.
– Niestety, często zapominamy o zdrowiu oczu i komforcie widzenia, dopóki nie pojawią się problemy. Podczas pracy z komputerem istotna jest higiena pracy. Należy pamiętać o regularnych przerwach – co 20 minut oderwać wzrok od monitora na 20 sekund i spojrzeć na obiekt oddalony o około 6 metrów. Dodatkowo bardzo ważne jest zarówno częstsze mruganie, pozwalające na naturalne nawilżenie oczu, jak i nawilżanie ich kroplami. Warto również zadbać o odpowiednią odległość od monitora, która powinna wynosić przynajmniej 70 cm
– tłumaczy Martyna Zep, Ekspert ds. Optometrii Medicover.
Zmęczeniu oczu podczas pracy zdalnej można zapobiec.
– Skupienie wzroku na jednej odległości przez dłuższy czas powoduje, że mięśnie rzęskowe oka – odpowiedzialne za jego akomodację, czyli dostosowanie się do patrzenia na różne odległości – pozostają napięte, co może powodować bóle oczu i dyskomfort. Częste patrzenie w dal pomaga rozluźnić mięśnie, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko problemów, które w związku z ich nadmierną pracą mogłyby się pojawić. Taki stan rzeczy jest dla nas naturalny, a oczy odpoczywają. Warto też patrzeć na zielone obiekty, np. pobliskie drzewa czy rośliny w pokoju
– dodaje.
Oprócz higieny pracy z komputerem, istotna jest ergonomia całego stanowiska pracy. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie oświetlenie i wilgotność powietrza, które mogą dodatkowo wesprzeć oczy.
– Monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku, a klawiatura i myszka powinny być tak ustawione, aby zapewniać komfort pracy i zapobiegać nadwyrężaniu nadgarstków oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. W słoneczne dni warto zasłonić okna, żeby zapobiec nadmiernemu nasłonecznieniu pomieszczenia. Suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach może dodatkowo wysuszać oczy, warto zatem zadbać o jego odpowiednią wilgotność
– mówi ekspertka.
Eksperci Medicover Optyk przypominają o regularnych badaniach, które należy wykonywać co roku. Wystarczy udać się do odpowiedniego salonu optycznego. Medicover Optyk i Lynx Optique, marka Medicover, oferują usługi tego typu w każdym ze swoich 38 salonów w całym kraju. Każdy z nich posiada wydzielony i profesjonalnie wyposażony gabinet optometryczny, w którym możemy przejść kompleksowe badanie. Badania realizują dyplomowani optometryści specjalizujący się w doborze korekcji.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.