Komunikaty PR

Zwyrodnienie stawów? Może operacja nie będzie konieczna

2020-05-14  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.04 MB )

Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych. W populacji osób starszych jest główną przyczyną niepełnosprawności, powoduje ból i ograniczenia w aktywności oraz życiu społecznym.Trzeba pamiętać o tym, że wczesne rozpoznanie choroby daje duże szanse na szybkie złagodzenie bolesnych dolegliwości i uniknięcie niesprawności.

 

- Diagnozę ustala się na podstawie badań obrazowych (zdjęcie RTG stawu, badanie USG, tomografia komputerowa) lub badań laboratoryjnych w celu wykluczenia innych chorób reumatologicznych – mówi Sławomir Borowik, ortopeda z Humana Medica Omeda w Białymstoku.

Leczenie zachowawcze

Chorobę zwyrodnieniową stawów charakteryzuje ból związany z rozpoczynaniem ruchu, ograniczenia ruchome. Dotyczy to zarówno stawów biodrowych, jak i kolanowych.

- Omijając leczenie operacyjne można zastosować leczenie zachowawcze, czyli farmakologiczne. W tym przypadku rozpoczynamy od stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych NLPZ, a następnie leków sterydowych podawanych bezpośrednio do stawów- mówi specjalista z Omedy.  - Kolnejny etap leczenia zachowawczego opiera się na medycynie regeneracyjnej. Tu zaleca się leki na bazie siarczanu glukosarminu i siarczanu chondroityny.

W zachowawczym leczeniu zwyrodnień stawowych specjaliści polecają również kwas hialuronowy, kolagen oraz  koloidowy roztwór jonów srebra – płynną protezę chrząstki.
Trzecia grupa leków to specyfiki naturalne pobierane z krwi pacjenta, czyli osocze i komórki macierzyste.

- Jeżeli chodzi o komórki macierzyste, to wciąż jest bardzo wiele niewiadomych w kwestii leczenia. Tak naprawdę nie ma wiarygodnych badań kontrolnych, ani widocznych efektów kuracji, więc w tym przypadku byłbym ostrożny. Natomiast podanie osocza bogatopłytkowego jak najbardziej jest wskazane u pacjentów, którzy borykają się ze zwyrodnieniem stawów. Dzięki niemu wytwarza się swego rodzaju kaskada, która uwalnia substancje biorące udział w regeneracji tkanek organizmu – mówi Sławomir Borowik.

Dieta i rehabilitacja
 
Leczenie zachowawcze nie jest w żadnym stopniu gwarancją powrotu do zdrowia i normalnego funkcjonowania. Ortopedzi zalecają je pacjentom, u których występuje wczesne stadium choroby. W etapie zaawansowanym nieunikniona jest interwencja chirurgiczna.

- Trzeba pamiętać również o tym, że podczas leczenia zachowawczego muszą być spełnione warunki niefarmakologiczne. Należą do nich odpowiednio dobrana rehabilitacja i zbilansowana dieta, która umożliwia utrzymanie prawidłowej masy ciała – mówi Sławomir Borowik i dodaje, że pod pojęciem rehabilitacja kryje się codzienne, systematyczne wykonywanie ćwiczeń rozciągających. Nie powinno się przy tym nadwyrężać stawów.
Nadwaga to zazwyczaj główna przyczyna zwyrodnienia stawów, dlatego wraz z rozpoczęciem leczenia zachowawczo-ortopedycznego dobrze jest skonsultować się również ze specjalistą w dziedzinie dietetyki. Natomiast osoby, które chcą rozpocząć jakiekolwiek ćwiczenia i mają zbyt dużo kilogramów na swoim koncie, powinny dodatkowo zbadać swoją wydolność krążeniową.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego? Biuro prasowe
2024-11-04 | 14:35

Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?

W dzisiejszym dynamicznym świecie coraz więcej osób zgłasza dolegliwości związane z przewlekłym zmęczeniem, problemami ze snem, oraz brakiem energii, co wpływa nie tylko na ich
Zdrowie Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
2024-10-30 | 14:10

Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy

Hipofosfatazja (HPP) to rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U dzieci HPP objawia
Zdrowie Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
2024-10-29 | 14:00

Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins

Centrum Designu DOMOTEKA świętowało swoje 18. urodziny w wyjątkowej atmosferze, łącząc miłośników dobrego wzornictwa, sztuki i filmu. W ramach jubileuszowego wydarzenia,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.