Zimowa przygoda z ekonomią.
Gry i zabawy ekonomiczne, wizyta w banku i u lokalnego przedsiębiorcy, a także konkursy z atrakcyjnymi nagrodami – na uczniów i nauczycieli szkół podstawowych z obszarów wiejskich i miast do 20 tysięcy mieszkańców czeka tydzień przygody z ekonomią. Nabór szkół trwa od 19 września do 13 października br.
O projekcie
„Ferie z ekonomią” to projekt edukacji ekonomicznej adresowany do uczniów 6. i 7. klas szkół podstawowych z terenów wiejskich i miast do 20 tys. mieszkańców, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę ekonomiczną i finansową. Podczas jednego tygodnia ferii zimowych, uczniowie, uczestnicząc w grach i zabawach ekonomicznych zdobywają wiedzę m.in. z zakresu postaw przedsiębiorczych, bankowości, sposobów planowania i zarządzania budżetem domowym oraz poznania roli pieniądza w gospodarce narodowej. Zajęcia w czasie ferii prowadzone są przez nauczyciela przedmiotu WOS, który otrzymuje odpowiednie przeszkolenie oraz autorskie scenariusze zajęć. Dodatkowo w ramach projektu przewidziane są konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.
Co daje udział w projekcie?
Udział w projekcie daje bardzo dużo korzyści: uczniowie zdobywają cenną i przydatną wiedzę ekonomiczną oraz kompetencje kluczowe, a także w ciekawy i angażujący sposób spędzają ferie zimowe. Dzięki licznym konkursom mogą wygrać atrakcyjne nagrody.
Nauczyciele natomiast poszerzają swoją wiedzę z aktywnych metod nauczania oraz z zakresu m.in. trendów na rynku pracy, finansów, bankowości i przedsiębiorczości. Dla nauczycieli przewidziane jest dodatkowe wynagrodzenie za prowadzenie zajęć.
Kto może zgłosić się do projektu?
Do udziału w projekcie zapraszamy szkoły podstawowe z całej Polski, które są zlokalizowane na terenach wiejskich i w miastach do 20 tys. mieszkańców. Projekt skierowany jest zarówno do szkół publicznych, jak i niepublicznych. Projektem objętych zostanie 50 szkół, które nie brały udziału w poprzednich edycjach projektu FZE (w 3 i 4 edycji) oraz zadeklarują udział nie mniej niż 10 i nie więcej niż 18 uczniów.
Zgłoszenia do projektu dokonuje szkoła poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie projektu: www.feriezekonomia.pl. Wypełniony formularz wraz z informacją o nauczycielu, należy wysłać w wersji zeskanowanej na adres mailowy fze@efrwp.com.pl. Nabór szkół do projektu prowadzony jest od 19 września do 12 października 2022 roku.
- Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji „Ferii z ekonomią” te szkoły, które do tej pory nie uczestniczyły w jego 3 i 4 edycji. Udział w projekcie to nowe doświadczenie – dla nauczycieli to okazja do poznania aktywnych metod nauczania, dla uczniów z kolei możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i bankowości. Zimowa przygoda z ekonomią to ciekawy pomysł dla młodych osób na efektywne spędzenie części przerwy zimowej od nauki, a tym samym możliwość zdobycia wiedzy ekonomicznej – niezbędnej w każdej dziedzinie czekającego ich dorosłego życia. To także okazja na wzmocnienie kompetencji kluczowych, dzięki którym łatwiej będzie im sprostać wyzwaniom i trudnościom w gwałtownie zmieniającym się świecie – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Projekt „Ferie z ekonomią” to efekt wieloletnich doświadczeń Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej związanych z realizacją programów edukacji ekonomicznej skierowanych do młodzieży i kontynuacja projektu pierwotnego „Na własne konto”, prowadzonego w latach 2011-2017. Stanowił on uzupełnienie i poszerzenie podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w gimnazjum. Wzięło w nim udział ponad 11 tysięcy uczniów z gimnazjów położonych na terenach wiejskich w całej Polsce. Projekt „Ferie z ekonomią” został zainicjonowany w 2017 roku i został dostosowany do nowej podstawy programowej oraz grupy uczestników, jakimi byli uczniowie klas 6-8 szkół podstawowych. W czterech edycjach projektu „Ferie z ekonomią” wzięło udział ponad 3,5 tysiąca uczniów. Materiały dydaktyczne zostały przygotowane przez ekspertów i wykładowców Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Więcej na stronie www.feriezekonomia.pl
***

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.