Komunikaty PR

Złote zasady oszczędzania – jak zadbać o swoje pieniądze w 2024 roku?

2024-01-19  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Jak nie dać się inflacji i w końcu przestać żyć od wypłaty do wypłaty? Postanowienia finansowe są obecnie bardzo popularne. Chcemy odkładać na podróże, wkład własny na wymarzone mieszkanie, zbierać nawet na emeryturę. Samo odkładanie jednak nie wystarczy. Trzeba wypracować sobie kilka sprawdzonych nawyków, dzięki którym faktycznie odłożymy po pewnym czasie konkretne kwoty. Gdzie i jak odkładać pieniądze aby nie traciły na wartości? Co będzie trendem w 2024 roku?

Ostatnie lata pełne wszelkiego rodzaju kryzysów pokazały, że zdecydowanie mądrze jest posiadać środki na tzw. czarną godzinę. Od lat krąży pogląd, że każdy z nas powinien mieć odłożone minimum trzykrotność naszych wydatków miesięcznych w razie chociażby nagłej utraty pracy.

- Warto jednak mieć zbudowaną poduszkę finansową na poziomie co najmniej sześciokrotności miesięcznych wydatków. Na oszczędzanie i inwestowanie patrzymy także w perspektywie długoterminowej - tak, żeby nie zaskoczył nas żaden kryzys finansowy i żebyśmy nie musieli obawiać się, za co będziemy żyć na emeryturze. Szacuje się, że emerytura z ZUS za około 20-30 lat będzie wynosiła jedynie 20-25% obecnych zarobków. Zacznijmy o tym myśleć już teraz, nawet jeśli jesteśmy w wieku 20 czy 30 lat - mówi Marta Dębska, ekspertka rynku złota, Goldsaver.pl

Jak zatem zacząć oszczędzać?

Po pierwsze, wyznacz finansowe cele.    

- Zacznij od tego, co właściwie chcesz osiągnąć poprzez oszczędzanie i dlaczego jest to dla Ciebie istotne. Może to być wakacyjny wyjazd do wymarzonego miejsca, wkład własny do mieszkania, fundusz emerytalny, który pozwoli ci po zakończeniu pracy zawodowej realizować swoje marzenia. Ważne, by cel ten był na tyle istotny, by motywował cię do podejmowania wysiłków - radzi Marta Dębska.     

Ekspertka poleca również, by wprowadzić w życie regułę „najpierw płać sobie”, czyli przelewać po każdej wypłacie ustalonej przez siebie kwoty na oddzielne konto oszczędnościowe.

- To bardzo prosta i dobra zasada, która jednak nie jest stosowana tak często, jak być powinna. Pamiętajmy jednak, aby kwota była realna. Nie możemy przelać połowy wypłaty, jeśli druga połowa nie wystarczy nam do końca miesiąca. Regularnie sprawdzajmy postępy, to też bardzo motywuje do dalszego działania - tłumaczy Marta Dębska.                         

Pamiętajmy także o codziennych nawykach i nie kupujmy pod wpływem impulsu.

- Zalecam zaczekać minimum 24 godziny przed podjęciem decyzji. Może okaże się, że wcale nie potrzebujesz tych nowych butów? Ta zasada zaskakująco dobrze działa i powstrzymuje nas przed niepotrzebnymi wydatkami. Większe wydatki powinniśmy mieć zaplanowane znacznie wcześniej, aby mieć zebraną kwotę i nie posiłkować się kredytowaniem np. na nowe meble - dodaje ekspertka Goldsaver.pl.

Dywersyfikuj i nie chowaj pieniędzy „do skarpety”     

Warto także postawić na kilka sposobów oszczędzania i inwestowania, czyli zdywersyfikować swój portfel. Wybierz takie formy lokowania kapitału, o których masz szeroką wiedzę i które Cię przekonują.     Możesz postawić choćby na obligacje, akcje, fundusze emerytalne, metale szlachetne, lokaty bankowe albo nieruchomości.

- Chowanie pieniędzy „do skarpety” nie jest dobrym rozwiązaniem, bo po prostu tracą one z czasem na wartości. Obserwujemy rosnące zainteresowanie lokowaniem kapitału w złocie fizycznym, które świetnie przenosi wartość w czasie. Jak wynika z raportu Polak Inwestor 2023, to właśnie na kruszce w pierwszej kolejności postawiliby Polacy, którzy zaczynają inwestować. Złoto chroni nasze pieniądze przed inflacją, a teraz - dzięki innowacyjnemu projektowi na polskim rynku złota, jakim jest sklep internetowy Goldsaver.pl - uncjową sztabkę można kupować „po kawałku”, samemu decydując o wysokości i częstotliwości zakupów. – dodaje Marta Dębska z Goldsaver.pl

Inwestuj w siebie, a na pewno zaoszczędzisz

Myśląc o inwestycjach, nie zapominajmy, jak ważne jest inwestowanie w siebie. Możemy to robić w dwojaki sposób.  

- Po pierwsze, edukacja finansowa. Nie muszą to być od razu studia podyplomowe. Równie dobrze sprawdzą się książki, podcasty, albo kanały YouTube związane z finansami. Dostępność tego typu materiałów jest dziś ogromna, wystarczy regularnie i systematycznie po nie sięgać - radzi Marta Dębska.

Drugi istotny aspekt, jak podkreśla ekspertka Goldsaver.pl, to zadbanie o własne zdrowie.

- W coraz większym stopniu dotykają nas choroby cywilizacyjne, jak otyłość, cukrzyca, choroby serca czy zaburzenia psychiczne. Wiążą się one nie tylko z dużymi kosztami, ale także ze znaczącym pogorszeniem jakości życia. Warto zatem zmienić styl życia jeszcze zanim dolegliwości się pojawią i dzięki temu uniknąć problemów. Potraktuj to jako inwestycję - dodaje Marta Dębska.    

Oszczędzanie i inwestowanie będzie coraz bardziej sprawą oczywistą dla każdego, nie tylko dla najbogatszych. Dzięki wdrożeniu powyższych sposobów będziemy spokojniejsi w przypadku nieprzewidzianych trudności, być może w końcu przestaniemy żyć od wypłaty do wypłaty. Dbanie o własne finanse i przyszłość od kilku lat stało się po prostu niezbędne i świadomość w tym temacie będzie tylko rosła.

 

Goldsaver: Goldsaver jest częścią Goldenmark. Od lat dostarcza fizyczne złoto - sztabki i monety. Jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów złota fizycznego na rynku klientów indywidualnych.

https://goldsaver.pl/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP Biuro prasowe
2024-04-24 | 08:00

Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP

W trakcie uroczystego wieczoru na zakończenie konferencji E-Leasing Day 6.0, organizowanej przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL), zostały wręczone odznaczenia państwowe dla osób
Finanse Toyota Bank podwyższa oprocentowanie Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy
2024-04-22 | 09:00

Toyota Bank podwyższa oprocentowanie Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy

Toyota Bank kontynuuje wprowadzanie korzystnych zmian w ofercie lokat, reagując na oczekiwania klientów. Bank podnosi oprocentowanie swojej flagowej Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy do
Finanse 3 sposoby na wysoką dopłatę do PIT
2024-04-18 | 11:00

3 sposoby na wysoką dopłatę do PIT

Rok temu podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości za 2022 r. Za 2021 r. ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Nauka

Młodym singlom coraz bardziej podoba się życie w pojedynkę. Znacząca zmiana w ciągu dekady

Dzisiejsi nastoletni single są bardziej zadowoleni z bycia stanu wolnego niż ich rówieśnicy 10 lat temu – wynika z badań niemieckiego Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji. Ich autorzy podkreślają, że może to być następstwem obserwowanych w ostatnich latach trendów, kiedy spada liczba małżeństw i są one zawierane przez coraz starszych ludzi. Bycie singlem stało się  bardziej normalne i akceptowalne w społeczeństwie. Większej satysfakcji ze stanu wolnego badacze nie stwierdzili jednak wśród starszych grup badanych.

Ochrona środowiska

Patrzenie na zieleń może zwiększyć komfort życia mieszkańców miast. Najbardziej kojąco działał widok drzew

Zmniejszenie odczucia lęku i zwiększenie odprężenia to główne korzyści wynikające z nawet wzrokowego kontaktu z zielenią – dowiedli brytyjscy i izraelscy naukowcy. Okazało się, że największe korzyści czerpiemy z patrzenia na drzewa, a wyraźny dobroczynny wpływ natury na dobrostan psychiczny można zauważyć nawet po krótkim spacerze. To ważne wskazówki dla urbanistów, które mogą być pomocne w optymalnym planowaniu przestrzeni miejskiej. Kontakt wzrokowy z zielenią nie wpływa natomiast na zdolności poznawcze.