Bezpieczne święta i sylwester z pupilem
Okres świąteczno-noworoczny to czas radości i wspólnych chwil z bliskimi. Niestety, dla naszych pupili może to być również czas stresu i zagrożeń. Przedstawiamy krótki poradnik, który pomoże zapewnić bezpieczeństwo i komfort zwierzętom w tym szczególnym okresie.
Świąteczny gwar, pełno łatwo dostępnych smakołyków, goście, czy niecodzienne hałasy mogą być sporym wyzwaniem dla naszych zwierzaków, a także przyczyną niespodziewanych kłopotów. Jak sprawić by nadchodzące Święta i sylwester przebiegły spokojnie i były źródłem tylko przyjemnych wspomnień? Podpowiadamy, jak się przygotować i na co warto zwrócić uwagę.
Bezpieczne dekoracje świąteczne
Świąteczne ozdoby dodają uroku każdemu wnętrzu i zapewniają świąteczny klimat. Dekorując dom czy mieszkanie upewnij się jednak, że są bezpieczne dla Twojego zwierzaka. Choinka powinna być stabilnie przymocowana, aby pupil nie mógł jej przewrócić, a ozdoby najlepiej zawiesić wysoko, poza zasięgiem zwierząt. Najlepiej unikaj dekoracji, które mogłyby zostać zjedzone lub rozbite. Szczególnie niebezpieczne mogą być szklane bombki, czy małe elementy ozdób. Przed pogryzieniem chroń także kable elektryczne
i przewody światełek. Do tego celu możesz użyć specjalnych osłonek lub spryskiwaczy odstraszających
i zmniejszających zainteresowanie zwierząt takimi niebezpiecznymi przedmiotami.
Odpowiednie smakołyki
W czasie świąt zazwyczaj raczymy się różnymi smakołykami lub uczestniczymy w spotkaniach, na których jest pełno jedzenia. Zadbaj o to by Twój pupil nie miał do nich dostępu i nie dawaj mu resztek ze świątecznego stołu. Tłuste, przyprawione jedzenie może zaszkodzić jego żołądkowi, a niektóre przekąski mogą być dla zwierząt toksyczne. Czekolada, rodzynki, winogrona, cebula i czosnek to produkty niebezpieczne dla psów i kotów. Przypilnuj także aby inne osoby, z którymi świętujesz nie dokarmiały Twojego podopiecznego. Warto na ten czas zaopatrzyć się w specjalne przysmaki i zamiast smakołyków ze stołu częstować pupila dedykowanymi dla niego przekąskami. W sklepach Maxi Zoo i na maxizoo.pl znajdziesz szeroki wybór przysmaków dostosowanych do potrzeb Twojego pupila.
Sylwestrowe fajerwerki – jak zminimalizować stres?
Największym wyzwaniem dla wielu zwierząt w okresie świąteczno-noworocznym są fajerwerki. Hałas wystrzałów u wielu psów wywołuje ogromny stres. Warto więc odpowiednio przygotować się do wieczoru sylwestrowego. Przede wszystkim pamiętaj! Jeśli wiesz, że Twój przyjaciel będzie mocno zestresowany, nie zostawiaj go samego! Twoja obecność będzie dla niego najlepszym wsparciem, a brak zaufanego opiekuna zawsze stanowi dodatkowe źródło stresu dla pupila. Następnie, stwórz dla zwierzęcia bezpieczny azyl, w którym będzie mogło się schować. Możesz wykorzystać klatkę kennelową, kocyk lub legowisko. Zamknij okna i zasłoń rolety, aby zredukować hałas i migotanie świateł. Dla zwierząt, które bardzo mocno przeżywają ten dzień niezwykle pomocne mogą być specjalne feromony i suplementy. W Maxi Zoo znajdziesz dedykowane preparaty uspokajające m.in. dyfuzory i aromatyzery z feromonami, czy suplementy oparte na naturalnych składnikach, które mają właściwości uspokajające i wyciszające. Środki te dostępne są pod wieloma postaciami, takimi jak: obroże, tabletki czy krople, więc każdy opiekun znajdzie produkt, który będzie dla niego najwygodniejszy do zastosowania. Obok Twojej obecności będzie to dodatkowe wsparcie, na które Twój pupil zasługuje.
Zabezpieczenie na spacerach
Pamiętaj, że wystrzały zdarzają się nie tylko w sylwestrową noc. Niestety jesteśmy na nie narażeni w całym okresie noworocznym. Miej to na uwadze planując spacer i zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo swojego pupila. Upewnij się, że jest wyposażony w adresówkę, na której podane są aktualne dane kontaktowe do Ciebie. Pomyśl o szelkach zamiast obroży. Te znacznie trudniej zdjąć i wyswobodzić się z nich w przypadku nagłego ataku paniki. Oczywiście unikaj spacerów w kulminacyjnym momencie fajerwerków. Wyjdź na spacer w ciągu dnia, zanim rozpocznie się sylwestrowa zabawa i zawsze wtedy miej swojego pupila na smyczy.
Czego unikać?
Na koniec pamiętaj, że im lepiej przygotujesz swojego pupila do Świąt i sylwestra tym większa szansa, że ten czas upłynie Wam w miłej i spokojnej atmosferze, bez zbędnych niespodzianek. W szale przedświątecznych przygotowań zadbaj też o potrzeby swojego zwierzaka. Nie zmuszaj zwierzęcia do kontaktu z gośćmi, pozwól pupilowi wybrać, czy chce uczestniczyć w spotkaniach. Nie bagatelizuj jego stresu, obserwuj go i reaguj, gdy wykazuje oznaki niepokoju, takie jak drżenie, dyszenie czy nadmierna lękliwość.
W Maxi Zoo znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort swojemu pupilowi podczas Świąt i sylwestra. Nasz personel chętnie doradzi w wyborze odpowiednich akcesoriów, karmy czy feromonów i suplementów uspokajających. Pełną listę sklepów stacjonarnych znajdziesz na maxizoo.pl
Życzymy Wam bezpiecznych, spokojnych i radosnych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku z Waszymi pupilami!

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!

Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Bryska: W Sopocie nigdy nie odmawiam sobie przyjemności zjedzenia gofra. Cena nie gra roli
Wokalistka zapewnia, że nieco wyższe ceny w kawiarniach, restauracjach czy nawet w zwykłych budkach z przysmakami tuż przy plaży nie zniechęcają jej do wypoczynku nad Bałtykiem, bo po prostu lubi tam bywać. Często wraca do Sopotu, chociażby po to, żeby zjeść pysznego gofra z syropem karmelowym. Na ten przysmak Bryska nie żałuje pieniędzy. Jej zdaniem nieco wyższe ceny w lokalach gastronomicznych w sezonie letnim są jak najbardziej uzasadnione, bo przecież dla właścicieli takich punktów, to jedyna okazja żeby zarobić.
Polityka
Lekarz: Karol Nawrocki zapewne sporo papierosów w swoim życiu wypalił. Stwierdził, że w kampanii lepiej będzie je zastąpić woreczkami nikotynowymi

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podczas ostatniej debaty w TVP wykonał nietypowy gest, wsuwając do ust saszetkę, co wywołało dyskusję na temat alternatywnych produktów nikotynowych. Były wiceminister zdrowia przypomina, że stosowanie takich woreczków to jedna z metod walki z uzależnieniem od palenia tytoniu, wpisująca się w strategię redukcji szkód, a przykład osoby publicznej może podnieść świadomość społeczną na ten temat. Jednocześnie lekarz zwraca uwagę, że tego typu produkty przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych. Reguluje to przyjęta w maju nowelizacja ustawy tytoniowej.
Zdrowie
Coraz więcej alergików korzysta z immunoterapii podjęzykowej. Nie jest ona dostępna dla najmłodszych pacjentów

Immunoterapia alergenowa, polegająca na 3-5-letnim podawaniu preparatu zawierającego alergeny, jest jedyną uznaną i skuteczną metodą przyczynowego leczenia alergii. Jej zastosowanie w najmłodszym wieku pozwala uchronić pacjenta przed rozwojem poważniejszych chorób o podłożu alergicznym, takich jak astma oskrzelowa. W Polsce refundowane są głównie immunoterapie podawane podskórnie, jednak w ostatnich latach coraz popularniejsza staje się postać podjęzykowa. Doustna forma jest refundowana tylko u dzieci i młodzieży w wieku 12–18 lat oraz dla dorosłych w odczulaniu na roztocza kurzu domowego. Alergolodzy i organizacje pacjenckie apelują o rozszerzenie wskazań o inne alergeny wiatropylne i refundację preparatów od szóstego roku życia.