10 lat edukacji żywieniowej z programem Lekkoatletyka dla każdego!
W tym roku mija 10 lat od uruchomienia programu Lekkoatletyka dla każdego! (Ldk!) organizowanego przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Inicjatywa, której od początku partnerem jest Nestlé Polska, odniosła duży sukces w promowaniu aktywności fizycznej i prawidłowych nawyków żywieniowych wśród młodych. Z okazji okrągłej rocznicy programu opublikowany został e-book z 10 zasadami zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży.
Ldk! wyróżnia się na tle innych inicjatyw sportowych kompleksowym podejściem do promocji prawidłowego stylu życia. Oprócz regularnych zajęć i zawodów sportowych, program kładzie nacisk na edukację żywieniową prowadzoną przez ekspertów Nestlé Polska w ramach warsztatów i wykładów. Nieprzerwanie od 10 lat w ramach Ldk! firma uczy zasad zbilansowanej diety oraz prawidłowego nawadniania. Jak wykazano w ubiegłorocznym raporcie z badania #zacznijodlekkiej, dzieci uczestniczące w Ldk! mają wyższy poziom wiedzy żywieniowej (w tym zasad komponowania diety, kaloryczności spożywanych produktów i ich wpływu na zdrowie), od swoich rówieśników spoza programu. Ponadto odsetek dzieci z nadmierną masą ciała jest trzykrotnie wyższy wśród dzieci nietrenujących.[1]
- Stosowanie zasad zbilansowanej diety, dbanie o odpowiednie nawodnienie oraz regularną aktywność fizyczną są kluczowe dla prawidłowego rozwoju młodych osób. Ważne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować u nich prawidłowe nawyki żywieniowe. Właśnie ten cel od dekady realizujemy we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki w ramach programu Lekkoatletyka dla każdego!. Rodzice i opiekunowie odgrywają bardzo istotną rolę w planowaniu posiłków, dlatego też w oparciu o wieloletnie doświadczenie opracowaliśmy e-book, który ma im pomóc w tym zadaniu. - mówi Katarzyna Żywczyk, ekspertka ds. żywienia w Nestlé Polska.
E-book „10 zasad zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży” jest bezpłatny i można go pobrać na stronie https://www.nestle.pl/csv/dkcikr/ez/lekkoatletyka-dla-kazdego. W opracowaniu poza wskazówkami dotyczącymi planowania posiłków, znaleźć można między innymi przepisy na ich komponowanie zarówno dla najmłodszych jak i starszych.
W ciągu 10 lat z programu skorzystało ponad 900 000 dzieci z całej Polski, zorganizowano ponad 350 000 zajęć sportowych i więcej niż 4200 wydarzeń szkolnych i międzyszkolnych. W Ldk! swoje pierwsze kroki stawiały między innymi biegaczki Kornelia Lesiewicz oraz Klaudia Kazimierska.
Sebastian Chmara, Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Koordynator programu Lekkoatletyka dla każdego!, komentuje dziesiątą rocznicę współpracy słowami: Program Lekkoatletyka dla każdego! obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia i jest dzisiaj jedną z największych tego typu inicjatyw w Polsce. Za jego sukcesem kryje się kompleksowe podejście do promocji aktywności fizycznej - obejmujące zarówno zajęcia i zawody sportowe oraz edukację żywieniową. Tę ostatnią przekazujemy zarówno samym zawodnikom, jak również ich trenerom czy nauczycielom wychowania fizycznego. Prawidłowe odżywianie jest nieodłącznym elementem procesu treningowego i jeśli chce się osiągnąć sukcesy sportowe to poza regularnymi treningami nie można zapominać o odpowiednio zbilansowanej diecie.
W ramach jubileuszowej edycji w każdym z 16 województw odbywają się warsztaty żywieniowe dla dzieci. Eksperci Nestlé odwiedzili dotychczas Łódź, Olsztyn, Kraków, Białą Podlaską, Radom i Bydgoszcz. Kolejne zajęcia na temat zbilansowanej diety dla młodzieży zaplanowane są m.in.: w Sopocie, Stalowej Woli i Ostrowcu Świętokrzyskim.
Holistyczne podejście programu Ldk! jest doceniane przez trenerów. – Już od 10 lat jestem zaangażowana w realizację programu Lekkoatletyka dla każdego! Przez ten czas działo się wiele – mnóstwo pozytywnych emocji, rywalizacji w duchu fair play, poszukiwań sportowych talentów. Gdybym miała określić program Ldk! w kilku słowach to przede wszystkim wyjście od prozdrowotnej, wszechstronnej aktywności fizycznej dzieci jako podstawy do identyfikacji i rozwijania na dalszym etapie szkolenia talentów lekkoatletycznych. Mówiąc o prozdrowotnej aktywności fizycznej, oprócz zajęć sportowych, mam na myśli również udział w wykładach i warsztatach żywieniowych, które stanowią niezwykle istotny element programu Ldk!. Uczestnictwo młodych lekkoatletów w lekcjach żywieniowych ma ogromne znaczenie z punktu widzenia ich rozwoju sportowego. – dodaje Joanna Baj-Korpak, koordynator programu Lekkoatletyka dla każdego! w województwie lubelskim.
Zwieńczeniem tegorocznej edycji programu Ldk! będą czerwcowe zawody Nestlé Cup we Włocławku, w których wezmą udział najlepsi młodzi lekkoatleci z każdego województwa, wyłonieni w ramach regionalnych eliminacji.
[1] Raport #zacznijodlekkiej 2023. Ocena wiedzy żywieniowej, sposobu żywienia i sprawności fizycznej dzieci i młodzieży biorących aktywny udział w programie sportowo-edukacyjnym Lekkoatletyka dla każdego!

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.