10 lat edukacji żywieniowej z programem Lekkoatletyka dla każdego!
W tym roku mija 10 lat od uruchomienia programu Lekkoatletyka dla każdego! (Ldk!) organizowanego przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Inicjatywa, której od początku partnerem jest Nestlé Polska, odniosła duży sukces w promowaniu aktywności fizycznej i prawidłowych nawyków żywieniowych wśród młodych. Z okazji okrągłej rocznicy programu opublikowany został e-book z 10 zasadami zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży.
Ldk! wyróżnia się na tle innych inicjatyw sportowych kompleksowym podejściem do promocji prawidłowego stylu życia. Oprócz regularnych zajęć i zawodów sportowych, program kładzie nacisk na edukację żywieniową prowadzoną przez ekspertów Nestlé Polska w ramach warsztatów i wykładów. Nieprzerwanie od 10 lat w ramach Ldk! firma uczy zasad zbilansowanej diety oraz prawidłowego nawadniania. Jak wykazano w ubiegłorocznym raporcie z badania #zacznijodlekkiej, dzieci uczestniczące w Ldk! mają wyższy poziom wiedzy żywieniowej (w tym zasad komponowania diety, kaloryczności spożywanych produktów i ich wpływu na zdrowie), od swoich rówieśników spoza programu. Ponadto odsetek dzieci z nadmierną masą ciała jest trzykrotnie wyższy wśród dzieci nietrenujących.[1]
- Stosowanie zasad zbilansowanej diety, dbanie o odpowiednie nawodnienie oraz regularną aktywność fizyczną są kluczowe dla prawidłowego rozwoju młodych osób. Ważne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować u nich prawidłowe nawyki żywieniowe. Właśnie ten cel od dekady realizujemy we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki w ramach programu Lekkoatletyka dla każdego!. Rodzice i opiekunowie odgrywają bardzo istotną rolę w planowaniu posiłków, dlatego też w oparciu o wieloletnie doświadczenie opracowaliśmy e-book, który ma im pomóc w tym zadaniu. - mówi Katarzyna Żywczyk, ekspertka ds. żywienia w Nestlé Polska.
E-book „10 zasad zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży” jest bezpłatny i można go pobrać na stronie https://www.nestle.pl/csv/dkcikr/ez/lekkoatletyka-dla-kazdego. W opracowaniu poza wskazówkami dotyczącymi planowania posiłków, znaleźć można między innymi przepisy na ich komponowanie zarówno dla najmłodszych jak i starszych.
W ciągu 10 lat z programu skorzystało ponad 900 000 dzieci z całej Polski, zorganizowano ponad 350 000 zajęć sportowych i więcej niż 4200 wydarzeń szkolnych i międzyszkolnych. W Ldk! swoje pierwsze kroki stawiały między innymi biegaczki Kornelia Lesiewicz oraz Klaudia Kazimierska.
Sebastian Chmara, Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Koordynator programu Lekkoatletyka dla każdego!, komentuje dziesiątą rocznicę współpracy słowami: Program Lekkoatletyka dla każdego! obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia i jest dzisiaj jedną z największych tego typu inicjatyw w Polsce. Za jego sukcesem kryje się kompleksowe podejście do promocji aktywności fizycznej - obejmujące zarówno zajęcia i zawody sportowe oraz edukację żywieniową. Tę ostatnią przekazujemy zarówno samym zawodnikom, jak również ich trenerom czy nauczycielom wychowania fizycznego. Prawidłowe odżywianie jest nieodłącznym elementem procesu treningowego i jeśli chce się osiągnąć sukcesy sportowe to poza regularnymi treningami nie można zapominać o odpowiednio zbilansowanej diecie.
W ramach jubileuszowej edycji w każdym z 16 województw odbywają się warsztaty żywieniowe dla dzieci. Eksperci Nestlé odwiedzili dotychczas Łódź, Olsztyn, Kraków, Białą Podlaską, Radom i Bydgoszcz. Kolejne zajęcia na temat zbilansowanej diety dla młodzieży zaplanowane są m.in.: w Sopocie, Stalowej Woli i Ostrowcu Świętokrzyskim.
Holistyczne podejście programu Ldk! jest doceniane przez trenerów. – Już od 10 lat jestem zaangażowana w realizację programu Lekkoatletyka dla każdego! Przez ten czas działo się wiele – mnóstwo pozytywnych emocji, rywalizacji w duchu fair play, poszukiwań sportowych talentów. Gdybym miała określić program Ldk! w kilku słowach to przede wszystkim wyjście od prozdrowotnej, wszechstronnej aktywności fizycznej dzieci jako podstawy do identyfikacji i rozwijania na dalszym etapie szkolenia talentów lekkoatletycznych. Mówiąc o prozdrowotnej aktywności fizycznej, oprócz zajęć sportowych, mam na myśli również udział w wykładach i warsztatach żywieniowych, które stanowią niezwykle istotny element programu Ldk!. Uczestnictwo młodych lekkoatletów w lekcjach żywieniowych ma ogromne znaczenie z punktu widzenia ich rozwoju sportowego. – dodaje Joanna Baj-Korpak, koordynator programu Lekkoatletyka dla każdego! w województwie lubelskim.
Zwieńczeniem tegorocznej edycji programu Ldk! będą czerwcowe zawody Nestlé Cup we Włocławku, w których wezmą udział najlepsi młodzi lekkoatleci z każdego województwa, wyłonieni w ramach regionalnych eliminacji.
[1] Raport #zacznijodlekkiej 2023. Ocena wiedzy żywieniowej, sposobu żywienia i sprawności fizycznej dzieci i młodzieży biorących aktywny udział w programie sportowo-edukacyjnym Lekkoatletyka dla każdego!
Egzotycznie orzeźwiająca nowość!
Smak i zapach owoców granatu ze słonecznej Grecji w każdej szklance!
Zioła mają … smak!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.