5 powodów, dla których warto jeść suszone śliwki
Suszone śliwki są doskonałym składnikem codziennej diety. Za sprawą poliflenoli zapobiegają nowotoworom i miażdżycy. Stanowią bogate źródło błonnika, który zapobiega wchłanianiu się cholesterolu i daje uczucie sytości. Posiadają witaminę A, wpływającą na kondycje włosówipaznokci. Ponadto mają delikatnie słodki smak, który zaspokaja podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy.
Na zdrowie
Suszone śliwki mają w swoim składzie polifenole, które wpływają na działania antyoksydacyjne. Oznacza to, że chronią komórki przed chorobami układu krążenia oraz nowotworami. Dzięki witaminom K i C, ich spożywanie pomaga w walce z pękającymi naczynkami, poprawia gęstość kości oraz zapobiega szybkiemu starzeniu się skóry.
Na dobrą pracę układu pokarmowego
Warto wspomnieć, że suszone śliwki wspomagają pracę układu pokarmowego, a to za sprawą wysokiej zawartości błonnika. To on stymuluje produkcję śliny, co przekłada się na lepsze trawienie. Choć to nie wszystko. Składnik ten wpływa również na redukcję poziomu cholesterolu i jest bardzo dobry na zaparcia.
Na urodę
Suszone śliwki wspaniale działają na wygląd skóry – wygładzają ją
i wyrównują jej koloryt. Są też źródłem witaminy A, która doskonale wpływa na kondycję włosów i paznokci.
Na odchudzanie
Jak się okazuje suszone śliwki, mimo swojej wysokiej kaloryczności, wspomagają również odchudzanie. Zjedzenie kilku owoców pozwoli poczuć sytość na dłuższy czas, tym samym hamując potrzebę podjadania. Dodatkowo, zawarte w nich pektyny sprawiają, że organizm wolniej przyswaja cukier, a tym samym spala więcej tłuszczu.
Na lepszy humor
Mawia się, że suszone śliwki poprawiają humor. Być może to za sprawą ich doskonałego, delikatnie słodkiego smaku. Dlatego też, warto je często dodawaćdo wielu dań np. do ciast i deserów czy potraw wytrwanych. Przyrządza się z nich również pyszne napoje w postaci koktajli i kompotu.
Suszone śliwki to niezbędny składnik diety. Dziennie zaleca się, aby zjadać ich około trzech, czterech – zarówno w postaci samodzielnej przekąski, jak i jako składnik potrawi przekąsek.
Suszone śliwki dostępne są na stronie: bakalsklep.pl
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.