5 powodów, dla których warto polubić mleko
Za sprawą często występującej nietolerancji laktozy debata na temat tego, czy powinno się pić mleko, czy nie, toczy się ostatnio bardzo żywo. Media raz radzą, żeby ograniczać spożywanie mleka, później zachęcają, żeby pić go jak najwięcej. Naukowcy również podają sprzeczne informacje. Pomimo różnych opinii mleko ma zalety, którym nie da się zaprzeczyć. Dlaczego warto je polubić?
Mleko wielu osobom kojarzy się głównie z napojem dla dzieci lub dodatkiem do kawy. Tymczasem korzyści z jego picia jest tak wiele, że warto wprowadzić je do codziennej diety.
1. Źródło wielu witamin
Mleko zawiera całkiem sporą listę witamin. Największą ich część stanowią witaminy z grupy B, które są jednymi z najważniejszych substancji, jakie nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Ich zalety to m.in. - zmniejszają ryzyko chorób serca i wylewów, wspomagają metabolizm i pomagają regulować gospodarkę hormonalną. Mleko jest również źródłem witamin A, K, D, E i C.
2. Zawiera wapń i witaminę C
Wszyscy wiemy, że mleko jest bogate w wapń. Pierwiastek ten to podstawowym budulcem kości i zębów. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu mleka w organizmie zapobiega psuciu się zębów oraz chorobą kości np. osteoporozie. Mleko zawiera również witaminę C, która ułatwia przyswajanie wapnia.
3. Dostarcza potas
Mleko bogate jest również w potas, który jest ważny dla prawidłowej pracy serca. Niedobór tego pierwiastka może powodować problemy ze snem, przewlekłe zmęczenie czy bóle głowy. Potas zmniejsza również ryzyko wylewów i chorób serca. Ma też pozytywny wpływ na gospodarkę wodną człowieka oraz samopoczucie.
4. Dobre źródło białka
Białko to bardzo ważny budulec naszego organizmu, a dostarczyć nam je może właśnie m.in. mleko. Białko w nim zawarte jest bardzo wysokiej jakości, przez co lepiej się przyswaja i pozwala tkance mięśniowej szybciej się tworzyć i regenerować.
5. Smaczne i pożywne
Ostatnią w naszym zestawieniu zaletą mleka jest jego smak. Jest ono składnikiem wielu potraw, w szczególności deserów.
Więcej informacji o mleku i produktach mlecznych dowiesz się dzięki kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.