9 lutego – Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jakimi pizzaloverami są Polacy?
Polacy kochają kuchnię włoską. Uwielbiamy nie tylko desery, risotto czy makarony, ale przede wszystkim pizzę. To właśnie ten najpopularniejszy na świecie przysmak rodem ze słonecznej Italii, obchodzi swoje święto 9 lutego. Według raportu Glovo, pizza jest najchętniej zamawianym jedzeniem na całym świecie. Jakie smaki pizzy królują w Polsce? Czy Polacy świętują Dzień Pizzy? Gdzie mieszka największy wielbiciel pizzy? Odpowiedź znajdziecie poniżej!
9 lutego to ważna data w kalendarzu każdego fana pizzy – obchodzimy wówczas jej międzynarodowe święto. Sekret tego kultowego posiłku, który pokochały miliony na całym świecie, tkwi w prostocie i mnogości wariantów. Bazą każdej z pizz jest ciasto, sos pomidorowy, ser mozzarella, do tego ulubione dodatki, wszystko to zapieczone w mocno nagrzanym piecu i... gotowe! W dniu święta pizzy nie sposób odmówić sobie choć kilku kęsów tego włoskiego specjału. Doskonale wie o tym Glovo – w 2021 roku liczba zamówień w Międzynarodowym Dniu Pizzy wzrosła o 260 proc. w stosunku do poprzedniego dnia!
Pizza – doskonały pomysł na każdą okazję
Pizza różni się w zależności od regionu, z którego pochodzi. W Polsce najpopularniejsze są jednak te w typie rzymskiej, na nieco sztywniejszym, równym cieście, i neapolitańskiej – z niezwykle pulchnymi rantami i mokrym środkiem. Dzięki swojej uniwersalności, pizza stała się doskonałym kompanem niemal każdej sportowej imprezy, domówki, czy romantycznego wieczoru. Tylko w 2021 roku miejscy kurierzy zrealizowali w Polsce niemal 287 tysięcy zamówień pizzy. Polacy najchętniej decydują się na nią wieczorem, pik zamówień przypada pomiędzy godziną 17:00 a 19:00.
Pepperoni królową zamówień
Dane Glovo pokazują, że niekwestionowaną królową pizz w dostawie jest Pepperoni. Równie chętnie wybieramy także Margheritę oraz Supreme. Największymi miłośnikami Pizzy są warszawiacy, krakowianie oraz łodzianie – to właśnie tam składanych jest najwięcej zamówień na pizzę z dowozem. Gdzie mieszka użytkownik Glovo, który kocha pizzę najbardziej? W Gdańsku – tylko w zeszłym roku złożył 81 zamówień z ulubionej lokalnej pizzerii.
Kuchnia włoska na dobre zagościła w polskich domach. Doceniamy ją za uniwersalność, mnogość smaków oraz dostępność. Pizza to nasze ulubione danie, które zamówimy w każdym mieście, a jej święto powinniśmy celebrować z włoskim przytupem. Glovo uruchomiło także specjalną ofertę dla użytkowników z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy, która dostępna jest do końca tygodnia!

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.