Apple Pie, popcorn i dekoracje – pomysły na Amerykę w domu
Ameryka w Twoim domu? To możliwe!
Każda kultura ma swoje tradycje i obyczaje. Z jednych czerpiemy bardzo chętnie, przyswajając wszystko to, co wydaje się nam ciekawe. W ten sposób wprowadzamy do polskich obyczajów te zagraniczne. Szczególnie upodobaliśmy sobie Amerykę. Uwielbiamy tamtejsze przysmaki i czerpiemy z ich kultury. Doskonałym przykładem może być Apple Pie – przepis jest banalnie łatwy, a składniki, które wykorzystujemy, znajdą się w każdym polskim domu. Niektóre symbole amerykańskiej kultury są tak głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, że zdarza się nam zapomnieć, skąd się wywodzą. Za co kochamy Stany Zjednoczone i czy możemy poczuć je w swoich czterech kątach?
Kuchnia, muzyka, kultura – symbole Ameryki
Dla niektórych wakacje w USA to spełnienie marzeń. Mnóstwo kultowych miejsc, bogata kultura, którą tworzą ludzie różnych nacji i kuchnia uwielbiana przez miliony na całym świecie. Amerykę kochamy za wiele rzeczy. Jeśli marzenie o wakacjach w Las Vegas czy Nowym Jorku teraz jest nierealne, część symboli możemy z powodzeniem wykorzystać w swoim mieszkaniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zjeść indyka serwowanego na Święto Dziękczynienia, uprażyć pachnącą kukurydzę, która zamieni się w chrupki popcorn czy zjeść prawdziwe Apple Pie. Przepis na każde z tych dań i urządzenia ułatwiające gotowanie są dzisiaj powszechnie dostępne, dlatego „kawałek Ameryki” może znaleźć się w każdym domu. A jeśli dołożymy do tego odpowiednią muzykę i dekoracje, możemy stworzyć Amerykę taką, jaką chcemy ją widzieć. Co warto wykorzystać i jak spędzić wakacje w amerykańskim stylu nie opuszczając kraju?
Apple Pie – przepis
Najprawdopodobniej wszyscy kojarzymy charakterystyczną amerykańską szarlotkę, którą na górze zdobi maślane kruche ciasto. Była ona „bohaterką” niejednego amerykańskiego filmu (m.in. The Help), oraz stanowi „tradycję sąsiedzką”. Każdy, kto wprowadza się do nowego mieszkania czy domu, witany jest przez sąsiadów właśnie pysznym ciastem z jabłkiem albo wiśnią.
Jak zrobić Apple Pie? Przepis znajdziecie poniżej.
Ciasto kruche:
- 420 g mąki pszennej,
- płaska łyżeczka soli,
- 2 łyżki cukru,
- 330 g zimnego masła,
- ok. 160 ml zimnej wody,
Nadzienie:
- 5 dużych jabłek
- 35 g mąki pszennej,
- ok. 80 g cukru w zależności od kwaśności jabłek,
- cynamon do smaku.
Kruszonkę można wyrobić ręcznie lub za pomocą np. miksera planetarnego, który ułatwi pracę. Ważne, jest, aby masło było wcześniej schłodzone. Wyrobione ciasto wsadzić do lodówki na 2 godziny. Po tym czasie rozwałkować na dwa placki, pierwszy z nich wyłożyć na blaszkę, a na nim ułożyć jabłka posypane cynamonem. Drugą część pociąć na paski i ułożyć na wierzchu, formując kratkę. Piec w temperaturze 190 stopni przez półtorej godziny.
Popcorn i klasyka amerykańskiego kina
Miłośnicy słonych przekąsek pewnie nie będą zachwyceni wizją pieczenia szarlotki, dlatego podpowiadamy, co można przekąsić zamiast Apple Pie. Przepis na popcorn, który kochają Amerykanie bazuje na kukurydzy z dodatkiem masła lub oleju. Warto jednak sięgnąć po jego zdrowszą wersję, którą można przygotować dzięki maszynie do popcornu od Ariete, nawiązującej wyglądem do Ameryki w latach 50. Co więcej, beztłuszczowa przekąska jest równie smaczna, a zapach i aromat roztaczające się w domu sprawią, że wszyscy z radością rozsiądą się wygodnie na kanapie. A jeśli popcorn, to nie może zabraknąć dobrego filmu, najlepiej takiego, który opowiada o Ameryce. Forrest Gump to film fabularny, który świetnie przeplata humor z prawdziwymi wydarzeniami amerykańskiej historii.
Dekoracje dla podkreślenia klimatu
Organizując przyjęcie lub chcąc spędzić kilka dni w typowo amerykańskim klimacie, warto zainwestować także w odpowiednie dekoracje. Popcorn i Apple Pie – przepis na sukces wszystkich przyjęć. Wszystkie serwowane przekąski można podać na talerzykach nawiązujących do amerykańskiej flagi. Świetnie sprawdzą się też papierowe kubełki na popcorn czy kubki na napoje utrzymane w tym samym klimacie. Można pokusić się o dekoracje na ścianach – plakaty na ściennie ze Statuą Wolności czy dużą flagę.
Muzyka, którą kochają Amerykanie
Wspaniałym dopełnieniem będzie muzyka uwielbiana przez wielu Amerykanów. Skoro już wiemy, że można uprażyć zdrową kukurydzę, mamy wybrane dodatki i wiemy, jak zrobić Apple Pie, przepis na sukces teoretycznie jest gwarantowany, ale wciąż będzie brakowało tego akcentu, który podkreśli klimat, jaki chcemy stworzyć. Amerykę najczęściej kojarzymy z muzyką country, nie brakuje też dobrego hip-hopu, jazzu czy bluesa. Z tych gatunków można zrobić ciekawy miks muzyczny albo skupić się na jednym wybranym, pasującym do klimatu.
Jeżeli więc tegoroczne wakacje nie dają Wam możliwości wyjazdu do dalekich Stanów Zjednoczonych, nie zniechęcajcie się i zróbcie amerykański klimat właśnie z wykorzystaniem naszych porad.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.