Bakalie – dietetyczny przewodnik
Badania przeprowadzone przez American Academy of Neurology wskazują, że stres ma ogromny wpływ na zdolności poznawcze. Naukowcy udowodnili również, że przewlekle podwyższony poziom kortyzolu (tzw. hormon stresu) powoduje minimalne zmniejszanie się mózgu. Czas więc zadbać o swój organizm. Tym samym warto postawić między innymi na zdrową dietę. Jednym z jej elementów powinny być bakalie. To one wpływają na lepszy nastrój, choć nie tylko.
Bakalie są bogatym źródłem witamin i minerałów. Dodawane do codziennej diety, pomogą więc w uzupełnieniu niezbędnych składników odżywczych. Ich ogromną wartością jest również fakt, że świetnie spisują się jako samodzielna przekąska. Sprawdź, które z nich powinny pojawić się w Twoim menu.
Orzech do przegryzienia
Orzechy włoskie są doskonałą i lekką przekąską w ciągu dnia. Wytrawne potrawy, dzięki nim zyskują natomiast charakterystyczny smak, a desery pyszną nutę. Jak ich spożywanie wpływa na nasz organizm? Zawarty w nich magnez i potas wspomagają pracę mózgu. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz sterole roślinne obniżają poziom złego cholesterolu oraz zmniejszają ryzyko powstania zakrzepów. Orzechy włoskie zawierają też dużo białka, co sprawia, że są znakomite dla wegan. Powinny znaleźć się również w diecie sportowców ponieważ dodają mnóstwo energii po treningu. Są także bogate w miedź, która natomiast ma zbawienny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci.
Morelowe love
Suszone morele to świetna alternatywa dla niezdrowych przekąsek. Są słodkie dzięki naturalnym cukrom oraz kryją w sobie mnóstwo cennych składników. Ich pyszny smak sprawia, że chętnie sięgają po nie dzieci, jak
i dorośli. Zawierają w sobie witaminę A, która działa odmładzająco na skórę. Morele powinny znaleźć się również w diecie osób borykających się z bólami kości (np. przez długotrwałe bycie w jednej pozycji) oraz chorych na osteoporozę.
Dobroczynne migdały
Nasiona migdałowca, a nie orzechy jak potocznie błędnie się je nazywa, pasują świetnie do deserów, śniadań, ale także do dań wytrawnych, np. ryb. Migdały są bogate w witaminę B12 oraz w witaminę E i błonnik. Dzięki zawartości magnezu i potasu łagodzą stres oraz koją nerwy. Są polecane kobietom w ciąży ponieważ pomagają w opanowaniu nudności oraz zgagi ciążowej. Regularne spożywanie migdałów obniży ciśnienie tętnicze oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób serca.
Figa tym razem nie z makiem
Owoce figowca należy włączyć do diety ponieważ jako jedne z nielicznych bakali mają w sobie mnóstwo (10 g na 100 g produktu) błonnika. Dzięki nim, nie tylko można poprawić perystaltykę jelit, ale też uchronić układ trawienny przed innymi schorzeniami. Suszone figi są także bogate w potas, który pomaga w wypłukaniu nadmiaru sodu z organizmu, co za tym idzie skutecznie obniżają ciśnienie krwi. Dzięki zawartości magnezu zmniejszą stres i napięcie, a także pomogą w zasypianiu.
Bakalie powinny być nieodłącznym elementem diety zarówno dzieci i dorosłych. Odpowiednie kompozycje suszonych owoców oraz orzechów wpływają na lepszy stan zdrowia i samopoczucia. Zadbaj, aby mieć je w swoim domu.
Bakalie dostępne są w sklepie online marki Bakal: bakalsklep.pl

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.