Bakalie w diecie biegacza
Podczas treningu biegowego traci się cenne minerały i witaminy. Dlatego też biegacze zwracają szczególną uwagę na swoją dietę. Sposób żywienia osoby, która regularnie uprawia sport, powinien więc obfitować w produkty nieprzetworzone i bogate w cenne składniki odżywcze.
W diecie biegacza bardzo ważne są posiłki tzw. okołobiegowe. Oznacza to, iż tak samo istotne jest to, co zje przed, jak i po treningu. Smacznymi sprzymierzeńcami w tej sytuacji okazują się bakalie oraz proteinowe batony. Są one zdrową i szybką przekąską, doskonale uzupełniającą dietetycznie jadłospis.
Orzechy dla biegacza
W posiłkach okołobiegowych powinny znaleźć się produkty bogate w białko, węglowodany oraz tłuszcze. To bardzo ważne, szczególnie w biegach długodystansowych, podczas których traci się najwięcej powyższych makroskładników. W tej sytuacji idealnie sprawdzą się orzechy włoskie. Znajduje się w nich dobrze przyswajalne białko oraz kwasy omega 3 i omega 6. Biegacze powinni w swojej diecie uwzględnić także orzechy laskowe. Mają one działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, natomiast dzięki zawartości witaminy E, wspomagają układ sercowo-naczyniowy.
Suszone owoce dla biegacza
Dobrze, gdy sportowcy będą mieć pod ręką również suszone owoce. Spożycie np. 100 g daktyli, pozwala na zaspokojenie połowy dziennego zapotrzebowania na potas. Biegacze powinni też sięgać po rodzynki i morele szczególnie przed treningiem, gdyż znajduje się w nich duża zawartość węglowodanów. Suszone morele są również zalecane, ze względu na obecność beta karotenu, czyli prowitaminy A, która wspiera działanie układu odpornościowego.
Baton zawsze pod ręką
Świetnym rozwiązaniem dla biegaczy są tzw. batony sportowe. Obfite w orzechy i bakalie, stanowią pyszną przekąskę. Warto wybierać te, które są bez konserwantów oraz wspomagaczy smaku. Przed treningiem idealny będzie więc baton z naturalną guaraną, która stymuluje organizm podczas wysiłku. W regeneracji po-treningowej wspomogą te, w których znajdziemy m.in. koncentrat białka serwatkowego. Doskonały będzie także baton z dodatkiem kakao, który jest bogaty w magnez zapobiegający skurczom mięśni.
Osoba trenująca musi mieć na uwadze to, że każdy posiłek powinien służyć regeneracji oraz dostarczaniu energii. Nie bez przyczyny, mawia się, iż dieta to połowa sportowego sukcesu. Bakalie w codziennym jadłospisie biegaczy są więc doskonałą przekąską ,,przed’’, jak i ,,po” ćwiczeniach.
Wszystkie bakalie dostępne są na stronie: bakalsklep.pl
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.