Bakalie w diecie biegacza
Podczas treningu biegowego traci się cenne minerały i witaminy. Dlatego też biegacze zwracają szczególną uwagę na swoją dietę. Sposób żywienia osoby, która regularnie uprawia sport, powinien więc obfitować w produkty nieprzetworzone i bogate w cenne składniki odżywcze.
W diecie biegacza bardzo ważne są posiłki tzw. okołobiegowe. Oznacza to, iż tak samo istotne jest to, co zje przed, jak i po treningu. Smacznymi sprzymierzeńcami w tej sytuacji okazują się bakalie oraz proteinowe batony. Są one zdrową i szybką przekąską, doskonale uzupełniającą dietetycznie jadłospis.
Orzechy dla biegacza
W posiłkach okołobiegowych powinny znaleźć się produkty bogate w białko, węglowodany oraz tłuszcze. To bardzo ważne, szczególnie w biegach długodystansowych, podczas których traci się najwięcej powyższych makroskładników. W tej sytuacji idealnie sprawdzą się orzechy włoskie. Znajduje się w nich dobrze przyswajalne białko oraz kwasy omega 3 i omega 6. Biegacze powinni w swojej diecie uwzględnić także orzechy laskowe. Mają one działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, natomiast dzięki zawartości witaminy E, wspomagają układ sercowo-naczyniowy.
Suszone owoce dla biegacza
Dobrze, gdy sportowcy będą mieć pod ręką również suszone owoce. Spożycie np. 100 g daktyli, pozwala na zaspokojenie połowy dziennego zapotrzebowania na potas. Biegacze powinni też sięgać po rodzynki i morele szczególnie przed treningiem, gdyż znajduje się w nich duża zawartość węglowodanów. Suszone morele są również zalecane, ze względu na obecność beta karotenu, czyli prowitaminy A, która wspiera działanie układu odpornościowego.
Baton zawsze pod ręką
Świetnym rozwiązaniem dla biegaczy są tzw. batony sportowe. Obfite w orzechy i bakalie, stanowią pyszną przekąskę. Warto wybierać te, które są bez konserwantów oraz wspomagaczy smaku. Przed treningiem idealny będzie więc baton z naturalną guaraną, która stymuluje organizm podczas wysiłku. W regeneracji po-treningowej wspomogą te, w których znajdziemy m.in. koncentrat białka serwatkowego. Doskonały będzie także baton z dodatkiem kakao, który jest bogaty w magnez zapobiegający skurczom mięśni.
Osoba trenująca musi mieć na uwadze to, że każdy posiłek powinien służyć regeneracji oraz dostarczaniu energii. Nie bez przyczyny, mawia się, iż dieta to połowa sportowego sukcesu. Bakalie w codziennym jadłospisie biegaczy są więc doskonałą przekąską ,,przed’’, jak i ,,po” ćwiczeniach.
Wszystkie bakalie dostępne są na stronie: bakalsklep.pl
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.