Bakalie w diecie biegacza
Podczas treningu biegowego traci się cenne minerały i witaminy. Dlatego też biegacze zwracają szczególną uwagę na swoją dietę. Sposób żywienia osoby, która regularnie uprawia sport, powinien więc obfitować w produkty nieprzetworzone i bogate w cenne składniki odżywcze.
W diecie biegacza bardzo ważne są posiłki tzw. okołobiegowe. Oznacza to, iż tak samo istotne jest to, co zje przed, jak i po treningu. Smacznymi sprzymierzeńcami w tej sytuacji okazują się bakalie oraz proteinowe batony. Są one zdrową i szybką przekąską, doskonale uzupełniającą dietetycznie jadłospis.
Orzechy dla biegacza
W posiłkach okołobiegowych powinny znaleźć się produkty bogate w białko, węglowodany oraz tłuszcze. To bardzo ważne, szczególnie w biegach długodystansowych, podczas których traci się najwięcej powyższych makroskładników. W tej sytuacji idealnie sprawdzą się orzechy włoskie. Znajduje się w nich dobrze przyswajalne białko oraz kwasy omega 3 i omega 6. Biegacze powinni w swojej diecie uwzględnić także orzechy laskowe. Mają one działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, natomiast dzięki zawartości witaminy E, wspomagają układ sercowo-naczyniowy.
Suszone owoce dla biegacza
Dobrze, gdy sportowcy będą mieć pod ręką również suszone owoce. Spożycie np. 100 g daktyli, pozwala na zaspokojenie połowy dziennego zapotrzebowania na potas. Biegacze powinni też sięgać po rodzynki i morele szczególnie przed treningiem, gdyż znajduje się w nich duża zawartość węglowodanów. Suszone morele są również zalecane, ze względu na obecność beta karotenu, czyli prowitaminy A, która wspiera działanie układu odpornościowego.
Baton zawsze pod ręką
Świetnym rozwiązaniem dla biegaczy są tzw. batony sportowe. Obfite w orzechy i bakalie, stanowią pyszną przekąskę. Warto wybierać te, które są bez konserwantów oraz wspomagaczy smaku. Przed treningiem idealny będzie więc baton z naturalną guaraną, która stymuluje organizm podczas wysiłku. W regeneracji po-treningowej wspomogą te, w których znajdziemy m.in. koncentrat białka serwatkowego. Doskonały będzie także baton z dodatkiem kakao, który jest bogaty w magnez zapobiegający skurczom mięśni.
Osoba trenująca musi mieć na uwadze to, że każdy posiłek powinien służyć regeneracji oraz dostarczaniu energii. Nie bez przyczyny, mawia się, iż dieta to połowa sportowego sukcesu. Bakalie w codziennym jadłospisie biegaczy są więc doskonałą przekąską ,,przed’’, jak i ,,po” ćwiczeniach.
Wszystkie bakalie dostępne są na stronie: bakalsklep.pl

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów
Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk na co dzień mieszkają w Trójmieście, niedaleko Opery Leśnej. W całej swojej karierze muzycy zespołu Kombii zagrali w sopockim amfiteatrze kilkadziesiąt razy, ale jak zaznaczają – przed każdym kolejnym występem towarzyszą im duże emocje. W tym roku świętują 50-lecie współpracy, a podczas Polsat Hit Festiwal będzie można ich usłyszeć w koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki”.
Media
Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne

Już dziś wieczorem w Operze Leśnej w Sopocie startuje Polsat Hit Festiwal. Maciej Rock, jeden z prowadzących to wydarzenie, podkreśla, że w przygotowanie takiego projektu angażują się setki osób, którym powierzone są określone zadania. By w stu procentach zrealizować założony scenariusz, trzeba włożyć wiele wysiłku, bo przy tak prestiżowej imprezie nie ma miejsca na przypadek. Prezenter nie urywa, że mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, przed wyjściem na scenę towarzyszy mu stres.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.