Komunikaty PR

Buraczek: lokalny superfood – mieszanka Bolero mix marki Eisberg

2020-11-24  |  12:50
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/

Burak czerwony to jeden ze składników mieszanki sałat, którą marka Eisberg przygotowała dla osób hołdującym zasadom zdrowego stylu życia. W mieszance Bolero mix znajdziemy bowiem buraczka  w najzdrowszej, pełnowartościowej wersji – na surowo. Pokrojony w cienkie paski idealnie komponuje się z pozostałymi drogocennymi dla zdrowia i urody składnikami: cykorią endywią i sałatą fryzyjską. Tak zbilansowana mieszanka pozwoli zaoszczędzić cenny czas, będąc doskonałą bazą dla m.in. rozmaitych sałatek.

Jesienią i zimą w naszym codziennym menu królują warzywa korzeniowe. I słusznie – zastrzyk dodatkowych witamin jest teraz szczególnie wskazany. Co sprawiło, że bohaterowie polskiej tradycji kulinarnej, jeszcze do niedawna kompletnie niedoceniani, znowu święcą triumfy w niejednej kuchni? Wystarczy bliżej przyjrzeć się choćby buraczkowi, tak wychwalanemu przez kulinarnych znawców.

Skarb polskiej ziemi, jak zwykło się mówić o buraku, to warzywo o właściwościach leczniczych. Zawiera naturalne barwniki-betalainy, które wzmacniają naszą odporność, chronią przed nowotworami, opóźniają procesy starzenia. Jedząc buraki zapobiegamy anemii, wspomagamy układ krwionośny, dbamy by poziom naszego cholesterolu był unormowany. Poza właściwościami zdrowotnymi burak wykazuje również szerokie zastosowanie w kuchni. Zastanawiasz się jak zaserwować buraka w roli przystawki? Prostym, a zarazem efektownym rozwiązaniem będzie carpaccio. Cienkie plasterki kolorowych buraków w połączeniu ze świeżą rukolą, serem kozim i orzechami włoskimi to idealne smakowe połączenie i prawdziwa uczta dla zmysłów. Upieczony burak idealnie odnajdzie się także w sałatkach. Stworzy świetne zestawienie z młodym szpinakiem, żurawiną i przyrumienionym na patelni serem halloumi. Gotowa mieszanka Bolero mix z buraczkiem będzie idealnym ukoronowaniem warstwowej sałatki na bazie soczewicy, awokado, jabłka, ogórków i papryki. Twoich gości zachwycą też łódeczki z liści cykorii. Wystarczy, że wypełnisz je mieszanką sałat z buraczkiem, serem pleśniowym i orzechami włoskimi, a następnie polejesz ulubionym dressingiem. Nieco bardziej egzotyczną sałatkę przygotujesz łącząc mieszankę Bolero mix ze świeżym szpinakiem. Za dodatki idealnie posłużą: ananas, pomidory suszone i kotajlowe, ser feta oraz pestki słonecznika.

Mieszanka Bolero mix poza gwiazdą w postaci buraka, zawiera także równie zdrowe: cykorię endywią i sałatę fryzyjską. W liściach tej pierwszej znajdziemy glikozyd, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego układu trawiennego. Poza tym, oba składniki są bogate w witaminę C, żelazo, potas, wapń oraz sole mineralne.

 

Bolero mix marki Eisberg

Gramatura: 180 g

Sugerowana cena: ok. 4 zł (Biedronka)

Składniki: burak czerwony, cykoria endywia, sałata fryzyjska

 

_______________________________________________________________________________________

Grupa Eisberg z siedzibą w Zurychu w Szwajcarii to jeden z liderów w Europie i numer jeden w Szwajcarii i Europie Wschodniej w zakresie produkcji świeżych mieszanek sałat typu convenience, warzyw i owoców. Firma posiada cztery zakłady produkcyjne w Szwajcarii, po jednym w Polsce, Austrii, Rumunii i na Węgrzech. Zakład zlokalizowany w Legnicy zaopatruje partnerów handlowych w kraju, ale także w Niemczech, Czechach i na Słowacji. Klientami Eisberg Polska są największe sieci handlowe oraz gastronomiczne.

www.eisberg.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Świadome wybory żywieniowe Polaków. Naturalne składniki nadal w trendach Biuro prasowe
2024-07-02 | 11:00

Świadome wybory żywieniowe Polaków. Naturalne składniki nadal w trendach

Świadomość konsumentów w kwestii odżywiania rośnie w szybkim tempie, co potwierdzają wyraźne trendy z ostatnich lat[i]. Polacy coraz uważniej analizują składy
Żywienie Polscy konsumenci zainteresowani mlekiem A2A2
2024-06-28 | 10:00

Polscy konsumenci zainteresowani mlekiem A2A2

Chociaż mleko A2A2 – w przeciwieństwie do krajów zachodnich – nie jest jeszcze powszechnie dostępne w naszym kraju, dotychczasowe działania w ramach
Żywienie Wakacyjne odchudzanie - jak utrzymać motywację podczas zrzucania kilogramów?
2024-06-25 | 23:20

Wakacyjne odchudzanie - jak utrzymać motywację podczas zrzucania kilogramów?

Zapewne myślami jesteś już na wakacjach w nadmorskim kurorcie, ale sporym wyzwaniem wydaje się utrzymanie zdrowej diety podczas błogiego lenistwa na all inclusive. Ale jak tu nie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.