„Chodźże na dach”, czyli zabawa po krakosku na dachu Galerii Bronowice
Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
Już w najbliższą sobotę, 26 sierpnia, na dachu Galerii Bronowice będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie promujące lokalne tradycje i kulturę. Rzemieślnicze produkty, regionalne jedzenie, konkursy z nagrodami czy zabawy dla całych rodzin to tylko część atrakcji przygotowanych w ramach Wielkowiejskiego Targu zatytułowanego „Chodźże na dach”.
Wielkowiejski Targ, zorganizowany w ostatnią sobotę sierpnia na dachu Galerii Bronowice, będzie doskonałą okazją do skosztowania oraz zakupu wysokogatunkowych lokalnych produktów, takich jak sery kozie, miody, oleje, przetwory i zakwasy, a także dań kuchni polskiej czy podkrakowskich ciast. Wystawione zostaną też wyroby rzemieślnicze w postaci ceramiki użytkowej, świec, ozdób i wielu innych. Imprezę z widokiem na Bronowice uświetnią występy zespołów folklorystycznych oraz Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Wielka Wieś. Miejscowi artyści zaprezentują regionalne pieśni ludowe oraz krótkie formy literackie, opowiedziane „godką krakoską”. To jednak nie wszystko! Na uczestników czekać będą zabawy dla całych rodzin oraz konkursy. Główną nagrodę – deesignarski czajnik bezprzewodowy – przekazał sklep NUUMO (Galeria Bronowice, poziom 0). W ramach wydarzenia „Chodźże na dach” zorganizowany zostanie również panel dyskusyjny. W tej części miłośnicy kultury ludowej wysłuchają inspirujących rozmów o historii oraz tożsamości podkrakowskich regionów. Dyskusję poprowadzi Janusz Bończyk, koordynator Wielkowiejskiego Targu.
Harmonogram wydarzenia:
14.00 Powitanie i rozpoczęcie Wielkowiejskiego Targu
15.00 Występ zespołu / recytacje
15.20 Występ zespołu
15.40 Występ zespołu
16.00 Konkursy i zabawy
16.30 Panel dyskusyjny
17.15 Występ zespołu
17.30 Gry
19.00 Zakończenie Targu
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.