Komunikaty PR

Co ma wspólnego pochodzenie z nietolerancją laktozy? - najciekawsze fakty i mity

2022-10-24  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
PR Manager
Publicon Sp. z o.o.



m.hliwa|publicon.pl| |m.hliwa|publicon.pl
691274042

Hipokrates nazwał mleko najdoskonalszym pokarmem, jaki stworzyła natura. Czy miał rację? Ten pokarm towarzyszy nam od najmłodszych lat, ale ile tak naprawdę o nim wiemy? Kampania „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka przygotowała kilka najciekawszych faktów i mitów o mleku, oto one:

Mleko jest dobre na sen

FAKT. Szklanka mleka przy łóżku to obraz, który często pojawia się w bajkach i filmach. Niewiele ludzi wie o tym, że mleko pomaga w zasypianiu, nie tylko bohaterom z kreskówek. Zawiera ono tryptofan – aminokwas, który nie jest produkowany przez nasz organizm, więc musimy go dostarczać poprzez pożywienie. Tryptofan przekształca się w serotoninę, która wpływa na produkcję melatoniny, odpowiedzialnej za zdrowy sen.   

Większość społeczeństwa nie toleruje laktozy

MIT. Od jakiegoś czasu panuje błędne przekonanie, że nietolerancja laktozy dotyczy większości społeczeństwa. Stwierdzenie to jest prawdziwe jedynie w odniesieniu do niektórych części świata. Dlaczego? Trawienie laktozy zależy od obecności laktazy w organizmie, a zdolność do jej produkcji  jest w większości przypadków uwarunkowana genetycznie. Niedostateczna produkcja laktazy najrzadziej występuje wśród Europejczyków, natomiast organizmy ludzi pochodzenia azjatyckiego czy afrykańskiego produkują małe ilości laktazy. Skutkuje to np. tym, że aż 95% Chińczyków nie toleruje laktozy. 

Mleko łagodzi oparzenia słoneczne

FAKT. Oparzenia słoneczne to niemiła pamiątka, którą z wakacji przywozi duża część Polaków. Jak ulżyć sobie w cierpieniu? Tu z pomocą przychodzi mleko, które zmiękcza i ochładza skórę oraz wyrównuję jej pH, tym samym łagodząc oparzenia. Mleko przyspiesza również proces gojenia, dzięki dużej zawartości tłuszczu. Wystarczy jedynie posmarować się śmietaną czy kefirem lub przyłożyć gazę nasączoną mlekiem.

Mleczna dieta to dobry sposób na odchudzanie 

MIT. Szukając w internecie sposobów na odchudzanie, można natknąć się na dietę składającą się głównie z produktów mlecznych. Nie jest to jednak dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Mleko jest sycące, pożywne i bogate w wysokiej jakości białko (które pomaga budować mięśnie), ale najlepsze efekty przynosi będąc częścią zbilansowanej diety. Diety bazujące na jednej grupie produktów nie mają pozytywnego wpływu na organizm i nie pomogą w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. 

Więcej informacji o mleku i produktach mlecznych dostępnych jest na stronie kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicon Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd! Biuro prasowe
2024-12-31 | 10:00

Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!

Wraz z nowym rokiem OSM Piątnica powraca z kampanią reklamową „Przejdź na dobrą stronę mocy”, promującą Skyry – jogurty typu islandzkiego. Dzięki wysokiej zawartości
Żywienie Ciasta na sylwestrowy stół
2024-12-30 | 14:50

Ciasta na sylwestrowy stół

Ile ciast potrzeba na świąteczno-noworoczny stół, aby domownicy byli zadowoleni? Wszystko zależy od liczby zaproszonych gości, ale jesteśmy pewni, że często wystarczy jedno ciasto,
Żywienie Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
2024-12-23 | 12:00

Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]

Aż 83% Polaków wyrzuca jedzenie świąteczne między 23 a 30 grudnia. To przekłada się na 61,7 tys. ton, czyli aż 1,6 kg na osobę. Choć najczęściej wyrzucaną kategorią

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.