Komunikaty PR

Co robić, aby łatwiej dotrzymywać dietetycznych postanowień?

2021-12-27  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Weronika Rudecka
Nice To Fit You

MARSZAŁKOWSKA
00-545 WARSZAWA
weronika.rudecka|ntfy.pl| |weronika.rudecka|ntfy.pl
662945578
https://ntfy.pl/
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Jak wyznaczać sobie postanowienia związane z dietą, aby łatwiej się ich trzymać? O czym pamiętać przy ich realizacji? Czy są specjalne triki, jakie możemy zastosować i ile z nich dotyczy samych posiłków, a ile tego, jak myślimy o odżywianiu? Na pytania odpowiada dietetyczka i  psychodietetyczka Anna Szufnik-Ambroziak z Nice To Fit You.

Sprawdź dokładnie potrzeby swojego organizmu

Zanim wyznaczysz sobie konkretne postanowienia, upewnij się, że ich osiągnięcie w danym czasie będzie możliwe i wskazane dla twojego organizmu! - Zrób dokładny rachunek swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Przeanalizuj ilość ruchu, weź pod uwagę swój tryb pracy, ilość wolnego czasu. Idealnie byłoby wykonać podstawowe badania z krwi, aby sprawdzić, czy niezbędne jest dostarczenie organizmowi większej bądź mniejszej ilości wybranych składników odżywczych. Warto także skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wziąć pod uwagę wszystkie istotne kwestie - radzi Anna Szufnik-Ambroziak z Nice To Fit You.

Od początku postaw na elastyczność

Co dalej? Jak przekonuje nasza ekspertka, podstawową zasadą sposobu żywienia powinno być to, żeby był on na bieżąco dostosowywany do nas i do naszego stylu życia. - W życiu ciężko przewidzieć wszystkie sytuacje. Być może odkryjemy nową sportową pasję, może porzucimy dotychczasowe lekcje tańca, a może zaskoczy nas pogoda i ukierunkuje preferencje żywieniowe. To wszystko może wpływać na nasze potrzeby dietetyczne. Dlatego z góry nie przywiązuj się do ściśle określonej zasady, np. co do ilości kalorii czy ilości posiłków w ciągu dnia. W razie uzasadnionej potrzeby najlepszą decyzją będzie jej dostosowanie i nie będzie to oznaczało niedotrzymania postanowienia - przekonuje psychodietetyczka. 

Planuj długoterminowo

- Najlepiej zapomnijmy o zdrowym odżywianiu jako zadaniu określonym w czasie „od do”. Nie decydujmy się na krótkotrwałe, restrykcyjne, niskoenergetyczne diety, które nakazują wyeliminowanie dużej liczby produktów. Duże efektywniejszym, zdrowszym i łatwiejszym w dotrzymaniu postanowieniem będzie np. zadbanie o odpowiednią ilość wybranych witamin i składników mineralnych w naszych potrawach, regularne spożywanie posiłków czy pilnowanie dostarczania dziennej dawki owoców i warzyw - tłumaczy dietetyczka.

Nie bierz wszystkiego na siebie

Dziś nie musimy wszystkiego robić sami. Jeśli na przeszkodzie zdrowemu odżywianiu stoi czas, możemy skorzystać z wygodnej opcji cateringu dietetycznego. Plusów takiego rozwiązania, jak zapewnia ekspertka, może być wiele. Między innymi nasze dania zaplanowane zostaną przez profesjonalnych dietetyków, a to gwarancja prawidłowo zbilansowanej diety. Decydując się na dietę pudełkową, warto wybrać taką, w której nie trzeba przywiązywać się do określonego rodzaju czy kaloryczności potraw na cały okres diety, ale taką, gdzie można dostosowywać na bieżąco dania do zmiennych potrzeb swojego organizmu. Pamiętajmy przy tym, aby wybierać sprawdzone marki gwarantujące wysoką jakość produktów i świeżość składników. Warto zwracać uwagę na certyfikaty potwierdzające jakość, np. w przypadku coraz popularniejszych diet roślinnych znaki V-Label czy Viva.

Połącz dwa cele w jeden

Dobrym pomysłem na zwiększenie motywacji do wytrwania w postanowieniach jest połączenie ich z dodatkowym celem, np. społecznym czy charytatywnym. Dzięki poczuciu, że robimy coś dobrego nie tylko dla siebie, zyskamy jeszcze większą chęć do spełnienia obietnic danych samemu sobie. W ten sposób do zdrowych żywieniowych postanowień noworocznych motywuje akcja #NiceToBeeGreen, w której zamawiając wegetariańską lub wegańską dietę pudełkową, można wesprzeć budowę uli i adopcję leśnych pszczół. - Wiele osób, decydujących się na dietę roślinną, robi to w trosce o środowisko. Taka inicjatywa może jeszcze lepiej zmobilizować do wytrwania w postanowieniu i docenienia wszystkich zalet diety roślinnej - mówi Anna Szufnik-Ambroziak.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Nice To Fit You
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd! Biuro prasowe
2024-12-31 | 10:00

Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!

Wraz z nowym rokiem OSM Piątnica powraca z kampanią reklamową „Przejdź na dobrą stronę mocy”, promującą Skyry – jogurty typu islandzkiego. Dzięki wysokiej zawartości
Żywienie Ciasta na sylwestrowy stół
2024-12-30 | 14:50

Ciasta na sylwestrowy stół

Ile ciast potrzeba na świąteczno-noworoczny stół, aby domownicy byli zadowoleni? Wszystko zależy od liczby zaproszonych gości, ale jesteśmy pewni, że często wystarczy jedno ciasto,
Żywienie Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
2024-12-23 | 12:00

Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]

Aż 83% Polaków wyrzuca jedzenie świąteczne między 23 a 30 grudnia. To przekłada się na 61,7 tys. ton, czyli aż 1,6 kg na osobę. Choć najczęściej wyrzucaną kategorią

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.