Co zjeść po treningu? Podpowiadamy!
Najczęstszą formą aktywności wśród Polaków jest jazda na rowerze i pływanie. Popularnością cieszą się także ćwiczenia w domu oraz bieganie[1]. Chcąc owe utrzymywać efekty zdrowego stylu życia, warto postawić na zdrowe przekąski, szczególnie po wysiłku fizycznym. Wśród nich polecane są suszone owoce, orzechy oraz batony na bazie daktyli.
Osiągnięcie zdrowej i wysportowanej sylwetki zależy również od diety. Istotne jest, aby posiłki spożywać regularnie, lecz w niewielkich ilościach i pamiętać o warzywach i owocach. Po każdym treningu to przekąski są świetnym sposobem na przywrócenie energii i regenerację mięśni. Warto wybierać takie, które są bogate w substancje odżywcze. Poleca się więc np. suszone owoce oraz batony z czystym składem i bez dodatku cukru.
Morele Naturalnie
Suszone morele po wysiłku fizycznym przywrócą organizmowi równowagę kwasowo-zasadową. Są świetnymi przeciwutleniaczami, a do tego zawierają sporo błonnika. Do diety można je wprowadzać jako samodzielną przekąskę, ale również jako składnik owsianki czy ryżanki.
Figi
Suszone figi mają średni indeks glikemiczny (IG=40), stąd mogą być wyśmienitą, samodzielną przekąską już w trakcie treningu, dostarczając dawkę energii pracującym mięśniom. Ponadto to owoce, które przeciwdziałają zaparciom oraz umacniają odporność organizmu. Po treningu będą także świetnym dodatkiem np. do sałatki z kozim serem i rukolą.
Daktyle
Suszone daktyle należy spożywać do dwóch godzin po zakończeniu treningu, wtedy wpłyną na proces odbudowy glikogenu w mięśniach. Mają pyszny, słodkawy smak, są delikatne i miękkie. Wpływają pozytywnie na metabolizm. Można jeść je samodzielnie, ale również jako dodatek, np. do ulubionego koktajlu.
Batony Bio
Doskonałym rozwiązaniem dla osób uprawiających sport są także zdrowe batony. Jeśli chodzi o ich skład, warto stawiać na takie, które powstały z surowców z ekologicznych upraw oraz nie mają dodatku cukru. Szybko zaspokoją pierwszy głód po treningu, a do tego będą źródłem wartościowych elementów odżywczych dla organizmu. Znakomite są np. Bio batony na bazie daktyli z dodatkiem orzechów laskowych czy migdałów.
Bakalie i batony dostępne są na stronie: bakalsklep.pl
[1] Komunikat z badań: Aktywność fizyczna Polaków, nr 125/2019, CBOS.
Zdjęcie: unsplash.com
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.