Co zjeść po treningu? Podpowiadamy!
Najczęstszą formą aktywności wśród Polaków jest jazda na rowerze i pływanie. Popularnością cieszą się także ćwiczenia w domu oraz bieganie[1]. Chcąc owe utrzymywać efekty zdrowego stylu życia, warto postawić na zdrowe przekąski, szczególnie po wysiłku fizycznym. Wśród nich polecane są suszone owoce, orzechy oraz batony na bazie daktyli.
Osiągnięcie zdrowej i wysportowanej sylwetki zależy również od diety. Istotne jest, aby posiłki spożywać regularnie, lecz w niewielkich ilościach i pamiętać o warzywach i owocach. Po każdym treningu to przekąski są świetnym sposobem na przywrócenie energii i regenerację mięśni. Warto wybierać takie, które są bogate w substancje odżywcze. Poleca się więc np. suszone owoce oraz batony z czystym składem i bez dodatku cukru.
Morele Naturalnie
Suszone morele po wysiłku fizycznym przywrócą organizmowi równowagę kwasowo-zasadową. Są świetnymi przeciwutleniaczami, a do tego zawierają sporo błonnika. Do diety można je wprowadzać jako samodzielną przekąskę, ale również jako składnik owsianki czy ryżanki.
Figi
Suszone figi mają średni indeks glikemiczny (IG=40), stąd mogą być wyśmienitą, samodzielną przekąską już w trakcie treningu, dostarczając dawkę energii pracującym mięśniom. Ponadto to owoce, które przeciwdziałają zaparciom oraz umacniają odporność organizmu. Po treningu będą także świetnym dodatkiem np. do sałatki z kozim serem i rukolą.
Daktyle
Suszone daktyle należy spożywać do dwóch godzin po zakończeniu treningu, wtedy wpłyną na proces odbudowy glikogenu w mięśniach. Mają pyszny, słodkawy smak, są delikatne i miękkie. Wpływają pozytywnie na metabolizm. Można jeść je samodzielnie, ale również jako dodatek, np. do ulubionego koktajlu.
Batony Bio
Doskonałym rozwiązaniem dla osób uprawiających sport są także zdrowe batony. Jeśli chodzi o ich skład, warto stawiać na takie, które powstały z surowców z ekologicznych upraw oraz nie mają dodatku cukru. Szybko zaspokoją pierwszy głód po treningu, a do tego będą źródłem wartościowych elementów odżywczych dla organizmu. Znakomite są np. Bio batony na bazie daktyli z dodatkiem orzechów laskowych czy migdałów.
Bakalie i batony dostępne są na stronie: bakalsklep.pl
[1] Komunikat z badań: Aktywność fizyczna Polaków, nr 125/2019, CBOS.
Zdjęcie: unsplash.com

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów
Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.
Problemy społeczne
Od lipca ułatwienia w dostępie do terapii dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Eksperci apelują o włączenie dietetyków w proces leczenia

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4,7 mln osób. Według prognoz WHO liczba pacjentów wymagających dializ będzie szybko rosnąć. Niskobiałkowa dieta w połączeniu z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów może znacząco opóźnić konieczność rozpoczęcia dializoterapii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia ułatwia dostęp do terapii. Zmiany mają odciążyć specjalistów, dostosować program do codziennej praktyki lekarskiej i uprościć dostęp do terapii.
Żywienie
Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego

Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.