Coraz więcej Polaków chce jadać zdrowo. Gdzie znaleźć wysokiej jakości żywność?
Z roku na rok coraz większa część społeczeństwa zwraca uwagę na jakość spożywanej żywności. Analizujemy etykiety, przyglądamy się pochodzeniu produktów i ich właściwościom odżywczym. Choć w Polsce otwierają się kolejne sklepy z ekologiczną żywnością, często zakupy w nich wiążą się ze stosunkowo dużymi wydatkami. Zarówno lokalnie, jak i online pojawiają się jednak miejsca, które łączą rolników, właścicieli sadów, pasiek, plantatorów czy po prostu przetwórców żywności, oferujących zdrowe produkty, przystępne cenowo. Gdzie można ich znaleźć?
Według wyników opracowania „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2020”, 60 proc. respondentów zadeklarowało, że stara się zdrowo odżywiać na co dzień, a 47 proc. zmieniło nawyki żywieniowe na zdrowsze w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Nie w każdym aspekcie jest to jednak widoczne – w obszarze dań gotowych najczęściej Polacy wybierają m.in. pizzę oraz pierogi.
W badaniu CBOS „Jak zdrowo odżywiają się Polacy” – na pytanie o działania, które w największym stopniu przyczyniają się do poprawy zdrowia ludzi – niemal połowa ankietowanych wymieniła zdrowe odżywianie. Drugi wynik zajęło regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych, sportu. Zdecydowana większość badanych (80 proc.) wg danych zebranych przez CBOS jest przekonana, że odżywia się zdrowo lub bardzo zdrowo. Jedynie 17 proc. respondentów twierdzi, że ich dieta jest niezdrowa, a 3 proc. nie jest w stanie tego określić.
Zwiększający się popyt na wysokiej jakości żywność coraz częściej zachęca rolników, właścicieli sadów i producentów do oferowania swoich produktów zainteresowanym, poszerzania oferty oraz promowania własnej działalności w internecie. Coraz więcej producentów oferuje zdrową i świeżą żywność, bez wzmacniaczy smaku.
Regionalizm pełną parą
Rolnicy często prowadzą działalnością opartą na rodzinnych tradycjach, kontynuowanych przez kolejne pokolenia. Kupując bezpośrednio od nich, można wesprzeć lokalne biznesy, a jednocześnie mieć pewność, że produkty będą wysokiej jakości. Producenci zwracają baczniejszą uwagę na naturalność, ekologiczność i bezpieczeństwo, a także przedstawienie własnej działalności w oparciu o produkty regionalne. Lokalni producenci podkreślają również właściwości prozdrowotne oferowanej żywności – np. miodów.
Każdy region słynie z innych produktów. Przykładem jest województwo lubelskie i okolice powiatu kraśnickiego, w którym króluje uprawa malin – to tam jest najwięcej plantacji tych owoców w Polsce, a ceny skupu cały czas wzrastają. Ze względu na popularność malin na Lubelszczyźnie, w tamtym regionie za pośrednictwem serwisu ogłoszeniowego OLX można zakupić m.in. sadzonki, świeże owoce na wagę oraz naturalne soki z malin. W województwie Lubelskim, podobnie jak m.in. na Podlasiu, w Wielkopolsce oraz na Warmii i Mazurach, na szeroką skalę odbywa się produkcja miodu – producenci oferują miody najwyższej jakości, wyprodukowane we własnych pasiekach – wielokwiatowe, gryczane, faceliowe i wiele innych rodzajów.
Jak w 2020 r. podawał Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu „Rocznik Statystyczny Rolnictwa 2019”, Mazowsze jest na pierwszym miejscu pod względem powierzchni sadów. Gospodarstwa sadownicze oferują m.in. powidła, soki, galaretki i przetwory z własnych owoców – popularne są też dżemy, syropy, konfitury. Sadownicy sprzedają również przeróżne odmiany jabłek, gruszek i śliwek, a do łask wracają stare, polskie odmiany.
Zdrowe produkty zebrane w jednym miejscu
Miesięcznie średnio ponad 1,5 miliona osób szuka na OLX ogłoszeń związanych z żywnością i produktami rolnymi. Popularny serwis z ogłoszeniami w swojej kategorii Rolnictwo/Ryneczek na OLX skupia właścicieli sadów i pasiek, rolników, plantatorów oraz innych producentów i dostawców żywności wysokiej jakości z całej Polski – obecnie znajduje się tam ponad 20 tysięcy ogłoszeń związanych z ofertowaniem sprzedaży zdrowej żywności. Co można w nich znaleźć? Mogą to być świeże jaja od rolników, żywność ekologiczna, miody, sery, owoce, warzywa i grzyby.
Najwięcej osób poszukuje ogłoszeń z kategorii Rolnictwo/Ryneczek na OLX w niedzielę (średnio 90 tysięcy osób), za to województwa mazowieckie i małopolskie przodują na liście z największą liczbą ogłoszeń (około 2,5 tys. ofert). W ścisłej czołówce są producenci z Wielkopolski, Śląska i Lubelszczyzny (około 2 tys. ofert).
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.