Komunikaty PR

Czy wiesz, czym jest tzw. responsive feeding?

2020-04-22  |  07:00

Odpowiednio odżywiony brzuszek ma duże znaczenie dla harmonijnego wzrostu i dobrego samopoczucia malucha. Zbilansowana dieta niemowlęcia to gwarancja jego prawidłowego rozwoju i funkcjonowania w przyszłości. Troska o jadłospis niemowlęcia jest zatem inwestycją w jego zdrowie. Dowiedz się, jak rozpoznać, czy Twój maluch ma już pełny brzuszek, czy może nadal jest głodny.

Czym jest responsive feeding?

Responsive feeding to określenie na sposób karmienia malucha w reakcji na jego zachowanie[1]. Na czym dokładnie polega? Jest to umiejętność rodziców odpowiedniej interpretacji sygnałów, dzięki którym niemowlę pokazuje, że jest głodne lub że ma już pełny brzuszek.

Rodzicu – Twoja prawidłowa reakcja na wysyłane przez dziecko sygnały pozwoli Ci regulować porę jego posiłków i nie przekarmiać malucha. Poniższe wskazówki powinny Ci pomóc  rozwiać Twoje wątpliwości w tym zakresie:

Twoje dziecko najprawdopodobniej jest najedzone, jeśli:

  • zasypia lub grymasi w trakcie jedzenia;
  • coraz wolniej zjada podawany pokarm;
  • przestało ssać pierś lub smoczek;
  • wypluwa jedzenie, zaciska usta i jeśli je już łyżeczką – odpycha ją.

 

Twoje dziecko najprawdopodobniej jest głodne, jeśli:

  • charakterystycznie płacze;
  • wkłada rączki do buzi;
  • na widok jedzenia macha rączkami i nóżkami;
  • otwiera usta i podąża wzrokiem w stronę łyżeczki;
  • jeśli już potrafi – wskazuje palcem na jedzenie.

 

Układ pokarmowy dziecka pełną dojrzałość osiągnie dopiero około 5.-7. roku życia. To dlatego ważnym zadaniem rodziców jest dokładna obserwacja potrzeb dziecka oraz komponowanie diety, która będzie wspierać prawidłowy rozwój małego brzuszka. Początkowo sprawa jest dość prosta, ponieważ w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia pokarmem najlepiej dopasowanym do jego potrzeb żywieniowych jest po prostu mleko mamy. Kobiecy pokarm zawiera bowiem prawie wszystkie potrzebne niemowlęciu składniki odżywcze, w odpowiednich ilościach i proporcjach (poza witaminami D i K, które należy suplementować w porozumieniu z lekarzem). Właśnie dlatego eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, a następnie stopniowe rozszerzanie jego diety, przy kontynuacji karmienia mlekiem mamy do 2. roku życia lub dłużej. Mleko mamy to wsparcie rozwijającego się brzuszka niemowlęcia, a prawidłowo kształtujący się brzuszek to radość dziecka.

 

Radość prosto z brzuszka

Dbanie o szczęście dziecka to bez wątpienia priorytet dla rodzica – aż 70% opiekunów ma świadomość tego, że szczęście maluszka zaczyna się od brzuszka i deklaruje, że dba o dietę swojego dziecka[2]. Rodzice są coraz bardziej świadomi tego, że harmonijnie funkcjonujący brzuszek to radość dziecka, a dzięki temu – zadowolenie i spokój całej rodziny. Wyniki badań pokazują, że dla 93% rodziców nie ma nic ważniejszego niż szczęście dziecka, a uśmiech dziecka wynagradza im wszystkie trudy związane z jego wychowaniem[3]. Ale jak można rozpoznać, że brzuszek dziecka jest szczęśliwy i co to właściwie oznacza? Oto 5 sygnałów szczęśliwego brzuszka:

  1. prawidłowy rozwój,
  2. dobre samopoczucie,
  3. siła do zabawy,
  4. rozwój poznawczy,
  5. odporność.

 

Reaguj na potrzeby małego brzuszka

Właściwie odżywiony i najedzony brzuszek to podstawa rozwoju oraz dobrego samopoczucia maluszka. Mleko mamy to najlepsze, co kobieta może dać swojemu potomstwu, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy to nie jest możliwe. Z myślą o maluchach, które z uzasadnionych powodów nie są karmione piersią, powstało mleko następne Bebiko 2 z udoskonaloną, dobrze tolerowaną[4] formułą NUTRIflor Expert, dla małych brzuszków po 6. miesiącu życia. To kompletna kompozycja składników odżywczych[5] , która została wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA[6], ważny dla rozwoju mózgu i wzroku[7], aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Produkt zawiera[8] także m.in.: kompozycję witamin i składników mineralnych, m.in.: wapń i witamina D, niezbędne do prawidłowego rozwoju kości i zębów; żelazo i jod, wspierające prawidłowy rozwój poznawczy; kwas ALA (omega 3), niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanek nerwowych, a także unikalną kompozycję błonnika GOS/FOS[9].

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

 


[1] https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/feeding-nutrition/Pages/Is-Your-Baby-Hungry-or-Full-Responsive-Feeding-Explained.aspx

[2] Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo? Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.

[3] Także.

[4] Na podstawie testu Bebiko 2 zrealizowanego przez IQS Sp. z o.o., lipiec 2019, N=242 matki dzieci 7-12 mies., użytkowniczki marki.

[5] Zgodnie z przepisami prawa.

[6] Zgodnie z przepisami prawa.

[7] Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.

[8] Zgodnie z wymaganiami prawa Bebiko 2 NUTRIflor Expert zawiera wapń, witaminę D, żelazo, jod, DHA i ALA.

[9] Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd! Biuro prasowe
2024-12-31 | 10:00

Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!

Wraz z nowym rokiem OSM Piątnica powraca z kampanią reklamową „Przejdź na dobrą stronę mocy”, promującą Skyry – jogurty typu islandzkiego. Dzięki wysokiej zawartości
Żywienie Ciasta na sylwestrowy stół
2024-12-30 | 14:50

Ciasta na sylwestrowy stół

Ile ciast potrzeba na świąteczno-noworoczny stół, aby domownicy byli zadowoleni? Wszystko zależy od liczby zaproszonych gości, ale jesteśmy pewni, że często wystarczy jedno ciasto,
Żywienie Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
2024-12-23 | 12:00

Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]

Aż 83% Polaków wyrzuca jedzenie świąteczne między 23 a 30 grudnia. To przekłada się na 61,7 tys. ton, czyli aż 1,6 kg na osobę. Choć najczęściej wyrzucaną kategorią

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.