Komunikaty PR

Dieta na home office, czyli jak zachować formę

2020-04-23  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Materiał prasowy
Symetria PR

Kozia 26a
30-733 Kraków
kontakt|symetriapr.com| |kontakt|symetriapr.com
506 436 176
www.facebook.com/symetriapr

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przywykliśmy już do myśli, że praca zdalna jest możliwa. Dostosowaliśmy przestrzeń wokół siebie, nauczyliśmy się też odpoczywać w takich warunkach, ale czy zadbaliśmy o dobre odżywianie? Jeśli nie, najwyższy czas to zrobić!

Home office, zwłaszcza w obecnej sytuacji, nie jest łatwy dla nikogo. Niemniej, jeśli zadbamy o wypracowanie odpowiednich nawyków, możemy nie tylko zadbać o swoje zdrowie, ale także polepszyć nasze żywieniowe nawyki.

Na wszystko jest miejsce i czas

Podczas pracy zwykle planujemy zadania do wykonania i ustalamy harmonogram dnia lub tygodnia. Dokładnie to samo warto zrobić z odżywianiem.

Podstawą jest zorganizowanie czasu na posiłki. Zaplanujmy przerwę na obiad, podczas której skoncentrujemy się tylko na jedzeniu. To spokojna chwila na odpoczynek, dlatego telefon warto zostawić na biurku. Posiłki najlepiej spożywać też z dala od komputera, np. w kuchni. Dzięki takiej przerwie na spokojny lunch powrócimy do pracy zresetowani i pełni sił do kolejnych zadań.

Przy pracy doskonale popija się świeżą, aromatyczną kawę. Jednak i tutaj należy pamiętać o odpowiednim balansie. Przyjmuje się, że 400 mg kofeiny to maksymalna ilość, jaką możemy przyjąć na dobę. Dlatego znacznie lepiej sprawdza się picie kawy w porannych godzinach, bowiem jej działanie jest wówczas zwiększone, zaś nasz naturalny, dobowy rytm nie zostaje zakłócony.

Co zatem popijać w późniejszych godzinach? Dobrze sprawdzi się woda, np. z kawałkami pokrojonej cytryny. Nawodnienie organizmu będzie sprzyjać naszej koncentracji podczas wykonywania zadań.

Przekąski, które odżywią mózg

Przebywanie w domu może być niebezpieczne. Zwłaszcza gdy często sięgamy do lodówki i przestajemy to kontrolować. Dlatego zanim zaczniemy pracę, przygotujmy przekąski, które umilą nam kolejne osiem godzin i jednocześnie dostarczą cennych witamin i minerałów.

Domowe przekąski zawsze dostarczają mnóstwa radości. Przede wszystkim dlatego, że sami decydujemy, co się w nich znajduje, oraz dobrze się bawimy przy ich komponowaniu. Jedną z takich opcji jest granola. Można zjeść ją na śniadanie, ale także podjadać przy pracy. Jej przygotowanie wcale nie zajmuje tak wiele czasu, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy użyć składników, które z pewnością znajdziemy w kuchennych szafkach. Podstawą są płatki owsiane, do nich możemy dorzucić suszoną żurawinę, kawałki owoców, np. jabłka, rodzynki, odrobinę orzechów i słonecznika. Smakołyki wykładamy na blachę i polewamy lekko miodem. Po półtorej godzinie pieczenia w 150 stopniach granola jest gotowa. Żurawina da nam mnóstwo witamin, np. A i C. Z kolei jabłka wspomagają pracę mózgu oraz pomagają organizmowi oczyścić się z toksyn. Ziarna słonecznika uzupełniają ten zestaw o witaminy E i D oraz cenny cynk, żelazo i wapń.

Możemy też upiec własny chleb, który przyda się do zdrowych i odżywczych kanapek na drugie śniadanie.

- Fasolowy chleb może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnego. Głównymi składnikami są biała fasola oraz kasza jaglana, obie bogate w białko i żelazo. Jeśli posiadasz, ostatnio bardzo popularne garnki wielofunkcyjne, typu All in One, to takie garnki idealnie sprawdzą się do upieczenia fasolowego chleba – wyjaśnia Grzegorz Kozieł, ekspert marki Zwieger produkującej między innymi patelnie, garnki i noże.


Zdrowo, lekko, kolorowo

Planując codzienne obiady, warto kierować się zasadą, aby były one kolorowe, lekkie i maksymalnie odżywcze. Ponadto, potrawy powinny być szybkie do przyrządzenia i odgrzania.

Makaron to doskonała baza dla twórczości kulinarnej. Wybierajmy przede wszystkim razowy, który dostarczy nam dużo błonnika oraz sprawdzi się jako zamiennik zwykłego i bardziej kalorycznego. Możemy dodać do niego świeże pomidory, niskokalorycznego tuńczyka oraz czarne oliwki.

Wykorzystując smaki wiosny, sięgnijmy także po szpinak, który już za chwilę zacznie pojawiać się w sklepach. Dobrze czuje się w towarzystwie równie zielonych warzyw, jak chociażby zielony groszek czy fasolka. Chociaż sezon na dwa ostatnie jeszcze nie nadszedł, to zawsze istnieje jeszcze alternatywa w postaci ich mrożonych wersji. Z warzyw można przygotować ciepłe i bardzo sycące risotto.

- Sekret risotto tkwi w jego odpowiednim przyrządzeniu. Zaczynamy od usmażenia cebuli. Aby niwelować tłuszcz w diecie, a tym samym kalorie, do smażenia cebuli najlepiej użyć patelni z nieprzywierającą powłoką. Następnie wsypujemy do niej ryż, zalewamy gorącym bulionem i dusimy. Na końcu dodajemy warzywa, np. szpinak i zielony groszek. Całość warto ozdobić smacznym akcentem, np. startym parmezanem – mówi Grzegorz Kozieł.

Jeśli jednak marzą Wam się egzotyczne dania, to koniecznie zróbcie kurczaka curry z warzywami. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane, wymaga natomiast odpowiednich przypraw. Wystarczy mieć jednak tylko zioła prowansalskie oraz kolorowe curry. Aby danie miało więcej barw, dodajmy do niego paprykę i pomidory. Ich częste spożywanie da nam dużo witaminy C, co pomoże wzmocnić odporność. Danie wzbogacą też kasze: jaglana lub jęczmienna.
 

Dieta to nie wszystko

Praca z domu to także mniej ruchu. Dlatego pamiętajmy, aby podczas przerw przespacerować się po mieszkaniu albo wykonać kilka przysiadów. Warto też zaplanować kilka treningów w tygodniu, które pomogą nam zachować formę oraz wyzwolą w organizmie endorfiny, zwane inaczej hormonami szczęścia.

Zadbajmy również o odpowiedni wypoczynek. Jeśli praca z domu wiąże się dla nas z dodatkowym stresem, produkujemy więcej kortyzolu, czyli hormonu stresu. Może być on przyczyną trudności w zachowaniu właściwej masy ciała.

Odpowiednia, lekka dieta, treningi oraz chwile odpoczynku to z pewnością dobry przepis na zdrową zdalną pracę, która pozwoli nam bez szwanku przetrwać ten stresujący czas. Sięgnijmy zatem po nowalijki czy zamrożone warzywa z wcześniejszych sezonów, z których ugotujemy pyszne, smakowite i odżywcze dania, dodające sił do działania. Wówczas z pewnością zachowamy formę.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Symetria PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Oliwki drylowane czarne OLE! Śródziemnomorski smak zamknięty w słoiczku Biuro prasowe
2024-07-22 | 12:00

Oliwki drylowane czarne OLE! Śródziemnomorski smak zamknięty w słoiczku

Aromatyczne Oliwki drylowane czarne OLE!  to przekąska, która porywa w kulinarną podróż. Wyśmienite jako klasyczny dodatek do pizzy, oczarują smakoszy również
Żywienie Wakacyjne, kulinarne podróże z produktami WSP „Społem”
2024-07-22 | 01:00

Wakacyjne, kulinarne podróże z produktami WSP „Społem”

Nawet krótkie wyjazdy inspirują, zachęcają do działania oraz pozwalają na odrobinę relaksu. Podczas urlopu z zaciekawieniem poznajemy nowe zwyczaje i kuchnie regionalne, które
Żywienie Piąta edycja Witariady przyciągnęła tłumy
2024-07-18 | 01:00

Piąta edycja Witariady przyciągnęła tłumy

Piąta edycja Festiwalu Witariada już za nami. Na imprezę tłumnie przybyli entuzjaści zdrowego stylu życia i poszukiwacze równowagi ciała i umysłu. To niezwykłe wydarzenie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.