Dlaczego Japonki 5-krotnie rzadziej umierają na raka piersi?
Agencja Face it!
Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
j.gniadzik|agencjafaceit.pl| |j.gniadzik|agencjafaceit.pl
+48 510 189 848
https://agencjafaceit.pl/
Problemem choroby włóknisto-torbielowatej piersi jest tzw. hiperplazja, czyli nadmierna ilość tkanki, która rozwija tkankę włóknistą. W niektórych partiach piersi może to potencjalnie doprowadzić do stanów przedrakowych, chociaż podkreśla się, że torbiele tak naprawdę nie są bardzo groźne. Jeśli jednak się tym nie zajmiemy, następnym krokiem może być coś gorszego.
Niestety przyczyny rozwijania się torbieli w piersiach nie są do końca znane. Podejrzewa się, że rolę w ich powstawaniu odgrywają zaburzenia gospodarki hormonalnej, a konkretnie estrogenowo-progesteronowej. Problem jest niedobór jodu. Ten pierwiastek chroni tkanki organizmu przed nadmierną ilością estrogenu, zwłaszcza w piersi. Koncentruje się on głównie w tarczycy, gdzie zamieniany jest na hormony T4, czyli zawierające cztery cząsteczki jodu, które później zamieniają się na T3, przechodząc przez wątrobę, pęcherzyk żółciowy i nerki. Nawet do 30% naszych rezerw jodu jest skoncentrowane w tkance piersi, w szyjce macicy, oczach, żołądku czy gruczołach ślinowych.
Pokarmy zawierające jod to przede wszystkim wodorosty morskie i inne tzw. owoce i warzywa morza
Dlaczego Japonia ma najniższy na świecie wskaźnik umieralności na raka piersi? W Japonii spożywa się najwięcej na świecie wodorostów, w których jest najwięcej jodu. Umiera tam na raka piersi średnio 6,5 na 100000 osób w porównaniu np. ze Stanami Zjednoczonymi, w których śmiertelność z powodu raka piersi wynosi aż 28 na każde 100000 kobiet.
W 2017 r. opublikowano badanie, w którym sprawdzono, jak u karmionych estrogenem myszy z niedoborem jodu rozwijają się cysty, a następnie uzupełniono im jod i u 75% badanych osobników uzyskano korzystny efekt.
Jeśli więc twoje piersi mają tendencję do rozwoju choroby włóknisto-torbielowatej piersi lub pragniesz zapobiec wielu niezrozumiałym dla medycyny zmianom chorobowym w twoim organizmie, upewnij się, że regularnie – najlepiej codziennie – zażywasz jod.
Tekst przygotował Mariusz Budrowski
Mariusz Budrowski to współautor projektu „Odmładzanie na Surowo” – jego aktywność na facebooku obserwuje ponad 400 tys. osób, a kanał na YT subskrybuje prawie 300 tys. oglądających. Mariusz jest witarianinem, autorem bestsellera: „Surowe Zdrowie”, książki kulinarnej: „Na Surowo Przepisy” i książki dla dzieci „Wierszykowo na Surowo”. Dodatkowo jest także pomysłodawcą programów na odchudzanie, festiwalu Witariada, oraz konferencji Surowe Życie. Swoimi działaniami Mariusz chce inspirować Polaków do zmiany ich stylu życia i diety na takie, które przyniosą im zdrowie i poprawią jakość ich codziennego funkcjonowania.

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.