Dobre Działania ponownie rozdane. Nagrodzono m.in. projekt robotyki dla dzieci
Cóż to była za edycja! Zgłosiło się do niej ponad 250 inicjatyw, które potrzebowały wsparcia w ramach rozwoju działań lokalnych, promowanych przez markę Diamant od 2021 roku.
Celem programu jest pomoc w realizowaniu lokalnych inicjatyw – zwłaszcza tych realizowanych wokół cukrowni Diamant, które bez dodatkowego wsparcia pieniężnego mogłyby nie dojść do skutku. Każdy może zgłosić swój koncept, a najsłodsza marka na rynku wybierze 4 najlepsze, które zostaną dofinansowane kwotą 3 000 złotych.
5. edycja z 4 nagrodami!
Niedawno zakończyła się już 5. edycja programu grantowego. Mieszkańcy okolicznych cukrowni zgłaszali swoje potrzeby, które aktywizują mieszkańców i sprawiają, by żyło im się lepiej. W ramach zakończonej w sierpniu edycji nagrodzonymi zostali:
1. Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą zorganizuje cukrowe warsztaty glamour
Autorka projektu chce pokazać mieszkankom Gminy Nowe Miasto nad Wartą oraz powiatu Środa Wielkopolska fascynujący świat cukru… w kosmetyce. Podczas warsztatów kosmetycznych będzie można dowiedzieć się o zbawiennym wpływie cukru na cerę, o tym, jak pomaga walczyć z rozstępami i cellulitem, a także oczyszczać skórę bez efektu podrażnienia. Uczestniczki będą mogły nauczyć się samodzielnie przygotować cytrusowo-cukrowy peeling do ciała, cukrowy peeling do ust, a także cukrowy balsam nawilżający. Jury marki Diamant doceniło inicjatywę ponieważ pokazuje ona ciekawe podejście do cukru, a także to, że celem warsztatów jest nie tylko konkretna wiedza, lecz także integracja lokalnej społeczności, zachęta do wyjścia z domu i współdziałania.
2. Stowarzyszenie Konary z inicjatywą pielęgnacji wiedzy na temat pierwszej cukrowni na świecie!
Jak czytamy w zgłoszeniu, w małej wsi w gminie Wińsko – w Konarach, znajdują się ruiny pierwszej cukrowni na świecie, powstałej już w 1802 roku. Koordynatorka nagrodzonego przez nas projektu, Dominika Oberda, wraz z Sołtyską Wsi Konary – p. Agnieszką Karasińską, zamierzają przeznaczyć grant na pokrycie kosztów związanych z promocją tego miejsca.
3. Fundacja Fabryka Pomysłów zorganizuje Sportową Podróż po polskiej Wsi
Nagrodzony projekt z Gostynia jest unikalnym połączeniem sportu, historii i problematyki bezdomnych zwierząt. Osnową akcji jest przypomnienie o spuściźnie bł. E. Bojanowskiego, polskiego organicznika, a także nazywanego polskim Mozartem, kompozytora działającego przy klasztorze Filipinów na Świętej Górze - Józefa Zeidlera. Najbardziej aktywni mieszkańcy Gostynia i okolic będą mogli wziąć udział w nocnym Biegu Krypta Zeidlera, jeszcze inni ruszą śladami . Bojanowskiego z kijkami do nordic walking. Planowany jest także bieg na cztery łapy, mający na celu rozwinąć wrażliwość mieszkańców na problem zwierzęcych sąsiadów borykających się z bezdomnością, a także wiele innych wydarzeń angażujących społeczność lokalną z różnych grup wiekowych.
4. Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych rozwinie kompetencje cyfrowe dzieci
Twórcy nagrodzonego projektu są zdania, że kompetencje cyfrowe są już kluczowe praktycznie w każdym zawodzie – bazują na nich graficy, programiści, finansiści i marketingowcy. Projekt „Robotyka dla młodzieży i dla smyka” powstał po to, by zaszczepić pasję do programowania i automatyki w mniejszych i większych dzieciach, a także oswoić ich rodziców z tematem, który dotychczas był w regionie mało znany. Projekt przewiduje 2 warsztaty robotyki i programowania dla dzieci i nastolatków, podczas których będą mogli poznać historię powstania robotów, podstawowe prawa robotyki, programy do kodowania oraz dziedziny, w jakich można je wykorzystywać. Jury doceniło tę inicjatywę, ponieważ warsztaty będą okazją do nauki oraz zabawy, dając najmłodszym pomysł na ciekawą przyszłość.
Kolejne edycje na horyzoncie!
Aktualnie trwa kolejna edycja tego konkursu. Zgłoszenia do następnej, już noworocznej edycji potrwają do końca lutego 2022 roku. Formularz znajduje się na stronie konkursu www.dobredzialania.pl. Każdy pomysł może okazać się zwycięski, ważne, aby aktywizował mieszkańców miejscowości, dbał o tradycję czy historię regionu czy wspierał jego rozwój.
– Dobre Działania mają moc, wierzymy, że nasze wsparcie przyczyni się choć w małym stopniu do rozwoju tych organizacji i kół zainteresowań. Uważamy, że zarówno szerzenie wiedzy, rozwój pasji, a także nauka nowoczesnych rozwiązań pozytywnie wpłynie na dzieci i młodzież, ale i zintegruje starszych, dając im możliwości do wspólnego spędzania czasu. W tej edycji po raz kolejny nagradzamy także inicjatywę sportową, ponieważ Diamant od lat jednoczy naszych pracowników i konsumentów m.in. w maratonach i biegach – powiedział Paweł Maciejewski, Dyrektor ds. Sprzedaży marki Diamant, w Pfeifer & Langen Polska.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.