Komunikaty PR

Dożynkowy chlebek musztardowy – idealny na 15 sierpnia!

2023-08-10  |  15:29
Biuro prasowe

W dniu 15 sierpnia, zgodnie z wielowiekową tradycją, wiele wsi i wybranych miast „święci” płody ziemi: zioła, kwiaty, zboża, owoce i warzywa. Nie brakuje więc obrządków kościelnych oraz tradycyjnych spotkań dożynkowych – także tych przy stole. Można wtedy spróbować lokalnych potraw czy posłuchać o nich podczas kolorowych procesji i parad.

WSP „Społem” podpowiada jak stworzyć niecodzienny, żytni chlebek musztardowy na zakwasie. Może on być idealną dekoracją nie tylko wieńców, ale głównym elementem świątecznego stołu. Dodatkowo, robiony jest na dwóch rodzajach mąki, z dodatkiem np. słonecznika i siemienia lnianego – czyli wszystkim tym, czym matka natura nas obdarzyła. Podczas tradycyjnych odpustów, uroczystości ulicznych i tzw. zielnych bazarów, 15 sierpnia w dniu Matki Boskiej Zielnej można spróbować go w wielu rejonach Polski, zwłaszcza na Wileńszczyźnie. Dekorowane są nim stoły, często też dołącza się je do kwietnych bukietów. Zazwyczaj chleby i bułki są wtedy pięknie przybrane np. jarzębiną lub kwiatami. Tradycja ta, powoli odradza się nie tylko na polskich wsiach, będąc kontynuacją sezonu dożynek lub pożegnaniem żniw.

Składniki:

  • 200 g zakwasu żytniego
  • 150 g Musztardy Kieleckiej Delikatesowej WSP „Społem”
  • 400 ml wody
  • 100 g ziaren, do dekoracji bochenka (możesz użyć zarówno łuskany słonecznik, jak i siemię lnianie).
  • Sól do smaku
  • 200 g mąki żytniej oraz 250 g mąki razowej
  • Keksówka do chleba (idealna o wymiarach 9x30)

Jak przygotować?

Tuż przed przygotowaniem ciasta na chleb, warto w kilku zdaniach opisać proces tworzenia zakwasu. Ten naturalny i wiejski, znany z wielu polskich domów, zrobisz w kilka dni – z pewnością zdążysz przed świętem Matki Boski Zielnej. Wyparz duży słoik, najlepiej 2-litrowy lub większy (zakwas będzie bąbelkował). Dokładnie wymieszaj 100 g mąki żytniej razowej i zalej ją połową szklanki letniej wody. Nie zamykaj słoika, ale zakryj go folią spożywczą i zrób w niej dziurki (możesz też użyć do tego ściereczki), tak, by zakwas mógł oddychać. Odstaw go w ciepłe miejsce. W kolejnym dniu ponów czynność – dodaj 100 g mąki i 100 ml wody. Wymieszaj. Następnego dnia ponownie dodaj tę samą ilość mąki i ok. ¼ szklanki wody. Czwartego dnia poczujesz wyraźny kwasowy zapach wydobywający się ze słoika i to będzie ostatni dzień, kiedy „dokarmisz” zakwas 100-gramami mąki i 60 ml wody. Ok. 5-tego dnia, powinien już być gotowy do użytku. Jeśli nie skorzystasz z całego zakwasu, nie wyrzucaj go, tylko włóż do lodówki. Wróćmy jednak do przygotowania chleba: wszystkie wymienione składniki wymieszaj drewnianą łyżką i przykryj ściereczką. Jeśli chcesz, aby chlebek był bardziej wyrazisty w smaku, dołóż jeszcze jedną łyżkę Musztardy Kieleckiej Delikatesowej lub Musztardy Kieleckiej Ostrej. Po 4 godzinach, ciasto przełóż do keksówki posmarowanej oliwą lub masłem oraz opruszonej mąką. Dla lepszego efektu całość posyp ziarnami. Odstaw na kolejne ok. 3 godziny, aby ciasto urosło po brzegi naczynia. Po tym czasie, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 220 st. C (warto, aby na dno piekarnika włożyć naczynie z wodą, aby powstała para). Piecz 50 min, wyciągnij naczynie z wodą aby skórka chleba była chrupiąca i piecz jeszcze przez ok. 25 min. Wyłóż chlebek z keksówki i ostudź. Zajadaj z masełkiem i solą!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd! Biuro prasowe
2024-12-31 | 10:00

Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!

Wraz z nowym rokiem OSM Piątnica powraca z kampanią reklamową „Przejdź na dobrą stronę mocy”, promującą Skyry – jogurty typu islandzkiego. Dzięki wysokiej zawartości
Żywienie Ciasta na sylwestrowy stół
2024-12-30 | 14:50

Ciasta na sylwestrowy stół

Ile ciast potrzeba na świąteczno-noworoczny stół, aby domownicy byli zadowoleni? Wszystko zależy od liczby zaproszonych gości, ale jesteśmy pewni, że często wystarczy jedno ciasto,
Żywienie Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
2024-12-23 | 12:00

Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]

Aż 83% Polaków wyrzuca jedzenie świąteczne między 23 a 30 grudnia. To przekłada się na 61,7 tys. ton, czyli aż 1,6 kg na osobę. Choć najczęściej wyrzucaną kategorią

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.