Festiwal Podróże Pełne Smaków w Food Hallu Powiśle
W Food Hallu Powiśle trwa festiwal Podróże Pełne Smaków. Do niedzieli (17 marca) każdy może dołączyć do wyprawy w najodleglejsze rejony kulinarnego świata. Na odwiedzających Elektrownię Powiśle czeka cała gama aktywacji, niespodzianek oraz pysznego jedzenia, a wśród nich grecki live cooking z Teo Vafidisem, koncert meksykańskich Mariachi, Azjatycki Taniec Smoka oraz warsztaty origami.
Koniec tygodnia zapowiada się światowo – w Food Hallu w Elektrowni Powiśle można odbyć kulinarną podróż dookoła świata. Każdego dnia do końca weekendu można skosztować pysznych dań i wziąć udział w atrakcjach.
W piątek (15 marca) w godzinach 18:00-19:30 goście będą mogli obserwować live cooking w wykonaniu najsłynniejszego Greka w Polsce, szefa kuchni, eksperta kulinarnego, pasjonata i ambasadora kultury greckiej. Teo Vafidis, bo o nim mowa, oprócz wspólnego gotowania, zapewni wieczór pełny anegdotek, uśmiechu i degustacji greckich specjałów. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Sobota (16 marca) upłynie pod znakiem podróży do Meksyku. O godzinie 14:00 rozpocznie się koncert meksykańskich Mariachi, czyli popularnej orkiestry, która wykonuje utwory współczesne i tradycyjną muzykę ludową. Mariachi posiadają w swoim zestawie instrumentów skrzypce, różne odmiany gitary, mandoliny oraz trąbki.
Zwieńczeniem Festiwalu Podróże Pełne Smaków będą niedzielne aktywności (17 marca). Od godziny 12:00 w Food Hallu będzie można zobaczyć Azjatycki Taniec Smoka. Podczas gdy dzieciaki będą brały udział w bezpłatnych animacjach, nieco starsi mogą poznać sztukę origami. Warsztaty sztuki składania papieru, pochodzącej z Chin i rozwijanej później w Japonii poprowadzi ekspertka od współczesnych dekoracji z papieru – Magdalena Rukasz, znana z projektu „Dobrze się składa”. Projekty Magdaleny Rukasz były prezentowane w ramach wystaw w Polsce i Europie, a wykonane przez nią papierowe lampiony oświetlają coraz więcej domów. Na warsztaty origami obowiązują zapisy i wpisowe w kwocie 20 złotych.
Festiwal Podróże Pełne Smaków trwa do 17.03 i jest organizowany wspólnie z marką Coca-Cola. Wśród atrakcji znalazły się również: wieczór z Klubem Komediowym, konkurs jedzenia na czas z OWCA Food, koncert muzyki tureckiej, Pizza Show & Italian Live Music czy Bollywood Dance Show.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.