Komunikaty PR

Grzyby mun, shiitake i shimeji

2022-10-03  |  13:00
Biuro prasowe

Jesień to czas zbiorów jednego z niezwykłych leśnych bogactw – grzybów. Amatorzy grzybobrania na pewno dobrze znają nasze rodzime odmiany, takie jak podgrzybki, kurki, prawdziwki, borowiki czy maślaki. Niewielu jednak z nas wie, czym wyróżniają się grzyby, które przywędrowały do Polski aż z Azji – shiitake, shimeji i mun. Sprawdźmy, czym wyróżniają się te egzotyczne gatunki i gdzie w Polsce możemy ich spróbować. 

Grzyby mun

Grzyby mun opisywane są także jako grzyby brzozowe czy judaszowe uszy. Najczęściej występują na czarnym bzie, na akacjach, wierzbach oraz bukach. Rosną głównie na terenie Azji Wschodniej. Można spotkać je także w Polsce – zarówno w sklepach, jak i oryginalnych azjatyckich restauracjach. Grzyby te nie posiadają smakowych walorów, ale podkreślają smak dań orientalnych. W kuchni azjatyckiej stosuje się je w potrawach smażonych w woku, w zupach czy jako dodatek do dań z makaronem. Często wykorzystuje się je także w towarzystwie chili, czosnku, sosu sojowego lub curry.

W kuchni azjatyckiej grzyby są bardzo powszechnie wykorzystywanym dodatkiem do potraw. Grzyby mun, jedne z najpopularniejszych odmian azjatyckich, wykorzystujemy m.in. w mien xao, czyli mięsnym lub wegetariańskim dodatku podawanym z makaronem sojowym, czy w chrupiących nem chay, zwanych potocznie sajgonkami – komentuje Linh Ziółkowska, Managerka warszawskiej restauracji Wi-Taj, specjalizującej się w kuchni wietnamskiej i tajskiej.

Grzyby shiitake

Grzyby shiitake, zwane także twardnikiem japońskim, rosną głównie na spróchniałych, martwych drzewach. Jest to jeden z najstarszych gatunków grzybów jadalnych. Występują głównie na terenach Azji, ale spotykane są także w innych rejonach świata. Ich wygląd przypomina nieco brązowe pieczarki, które charakteryzuje lekko chropowaty kapelusz. Wyróżnia je subtelnie kwaśny smak, co czyni je idealnym dodatkiem do aromatycznych dań kuchni azjatyckiej. Dzięki dość mięsistej strukturze świetnie sprawdzą się także w daniach wegetariańskich oraz wegańskich. 

Delikatna tajska kapusta pak choi czy mięsne do bet xao to potrawy, które nie mogłyby obejść się bez dodatku grzybów shiitake. Dodają one potrawom nie tylko pożądanego smaku umami, ale także intensywnego, „bulionowego” aromatu – dodaje Linh Ziółkowska.

Grzyby shimeji

Grzyby shimeji, czyli tłumacząc z języka japońskiego – grzyby rosnące głęboko w lesie, wywodzą się z Azji Wschodniej. Zazwyczaj spotykane są na pniach buków, a wyglądem nieco przypominają opieńki. Największą popularnością cieszą się w Japonii, gdzie znajdują zastosowanie jako źródło smaku umami. Wyjątkowy aromat zyskują dopiero po obróbce termicznej. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do mięs, ryb oraz owoców morza.  

Grzyby shimeji w kuchni azjatyckiej wykorzystujemy m.in. w chrupkich nemach czy w rozgrzewającej zupie tom kha. Jej wyrazisty smak zawdzięczamy nie tylko pomidorom, galandze, trawie cytrynowej, kolendrze czy liściom kafiru, ale także grzybom shimeji, bez których tom kha nie byłaby tą samą potrawą – podkreśla restauratorka.

Kuchnia azjatycka słynie ze swojej niezwykłej aromatyczności, coraz bardziej docenianej także przez Polaków. Miłośnikom grzybowych smaków polecamy skosztować dań, w których występują grzyby niespotykane w naszych rodzimych lasach. Jednym z miejsc na kulinarnej mapie Warszawy, serwującej dania z dodatkiem grzybów mun, shiitake czy shimeji, jest restauracja Wi-Taj, zlokalizowana w samym sercu stolicy – przy Placu Konstytucji 4. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Klub Pomagania i Niemarnowania WINIARY zmienia codzienność polskich szkół Biuro prasowe
2024-11-14 | 14:00

Klub Pomagania i Niemarnowania WINIARY zmienia codzienność polskich szkół

Uczniowie wrócili do szkolnych ławek, a stołówki ponownie wypełniły się gwarem podczas przerw obiadowych. Od startu programu lojalnościowego – Klubu Pomagania i
Polskie słodycze na polskie święta – Boże Narodzenie z ofertą Colian
2024-11-07 | 11:35

Polskie słodycze na polskie święta – Boże Narodzenie z ofertą Colian

W świątecznej ofercie Colian czekają coroczne klasyki i zaskakujące nowości – każdy znajdzie coś dla siebie! NOWOŚĆ! Pastylki o smaku pomarańczowym w czekoladzie Goplana –
Ciao a tutti, czyli włoski jarmark znów na rynku Manufaktury
2024-09-06 | 10:07

Ciao a tutti, czyli włoski jarmark znów na rynku Manufaktury

Włoski jarmark Fiere del Gusto&buon Gusto  30.08-20.09.2024, godz. 10-22, rynek Manufaktury  Śródziemnomorscy entuzjaści mogą przenieść się – a właściwie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.