Halibut w cieście serowym z kaszą gryczaną, porem i borowikami
Delikatny, aksamitny w smaku filet rybny, otulony aromatycznym ciastem serowym, staje się prawdziwą gwiazdą świątecznego menu. Podany z wyrazistą kaszą gryczaną, porem i pachnącymi lasem borowikami tworzy harmonijną kompozycję smaków. To danie idealne na uroczysty obiad lub kolację, które nie tylko zaskoczy gości, ale też na długo pozostanie w pamięci jako przykład kulinarnego kunsztu.
Halibut w cieście serowym z kaszą gryczaną, porem, borowikiem – przepis
Składniki i sposób przygotowania ciasta:
- 200 g masła
- 200 g serka Twój Smak naturalny z Piątnicy
- 200 g mąki pszennej
Miękkie masło połącz z mąką i serkiem na gładką masę. Wyrób oraz szybko zawiń w folię spożywczą i odłóż do lodówki.
Pozostałe składniki:
- 600 g halibuta
- 1 szt. pora
- 100 g kaszy gryczanej, palonej
- 300 g borowików
- 50 g cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 1 jajko
- 100 g parmezanu
- 100 ml oleju do smażenia
- tymianek suszony
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
1. Rybę podziel na 8 kawałków, przypraw solą i pieprzem.
2. Ugotowaną kaszę gryczaną wymieszaj z surowym jajkiem, tartym parmezanem, podsmażoną cebulką z borowikami i czosnkiem oraz tartym, suszonym tymiankiem.
3. Rozwałkuj ciasto, a następnie układaj na sobie: filet z halibuta, pokrojony drobno por, kaszę gryczaną i na samą górę ponownie filet.
4. Danie powinno składać się z dwóch filecików, w środku z porem z kaszą gryczaną i borowikami.
5. Załóż ciasto na rybę, ściśle sklej, posmaruj jajkiem i piecz w nagrzanym piekarniku 200 st. C przez ok. 15-20 minut, aż do zarumienienia.
6. Po upieczeniu przekrój na pół i podawaj z ulubionymi dodatkami.
![Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd! Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_46495063,w_169,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
![Ciasta na sylwestrowy stół](/files/_uploaded/glownekonf_1223549995,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Ciasta na sylwestrowy stół
![Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]](/files/_uploaded/glownekonf_974598057,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.