Komunikaty PR

Indyk – od pola do stołu

2021-01-13  |  13:00

Indyk gości na europejskich stołach od XVI wieku[1]. Od jego pojawienia się minęło już tak wiele lat, że udało nam się poznać go bliżej, zwłaszcza pod kątem chowu. Obecnie, dzięki tej wiedzy, możliwe jest zapewnienie mu optymalnych warunków do rozwoju, co ostatecznie wpływa na jakość i bezpieczeństwo mięsa trafiającego na stoły konsumentów. Oto kilka kluczowych informacji i zasad obowiązujących w zakresie chowu oraz hodowli indyków, które warto poznać.

Żywienie indyków

Indyki, spośród wszystkich zwierząt gospodarskich, mają maksymalne wymagania środowiskowe i pokarmowe. Ich chów fermowy wymaga dużej wiedzy i bardzo restrykcyjnego przestrzegania zasad technologii i higieny, a także zapewnienia dobrostanu[2]. Prof. dr hab. Jan Jankowski z katedry Drobiarstwa Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie twierdzi, że  indyki mają bogatą w różnorodne składniki dietę. Co zatem znajdziemy w paszach spożywanych przez indyki? Bardzo wysokiej jakości zboża, głównie pszenicę i kukurydzę, a także wysokobiałkowe śruty poekstrakcyjne (koprodukty powstałe w procesach pozyskiwania oleju z nasion): sojową, rzepakową i słonecznikową oraz olej sojowy.

Warunki środowiskowe

Indyki to ptaki trudne w odchowie, bardzo delikatne, dlatego wymagają szczególnej opieki[3]. Osoby, które badają ich zachowania wskazują, że jest to gatunek, który łatwo się stresuje i denerwuje. Z tego powodu, w ich odchowie uwzględnia się takie czynniki jak np. odpowiednie natężenie dźwięków, aby hałas nie przeszkadzał zwierzętom. Dr hab. Monika Michalczuk z Zakładu Hodowli Drobiu Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zwraca również uwagę, że aby sprostać zwiększonym wymaganiom dotyczącym jakości mięsa drobiowego, producenci muszą uwzględniać również czynniki środowiskowe panujące w kurniku, jak: temperatura, wilgotność powietrza, odpowiednie natężenie światła czy warunki zoohigieniczne.

Indyk to ptak, który ze względu na swój temperament, potrzebuje szczególnego, spokojnego traktowania przez swoich opiekunów. To sprawia, że osoby, mające z nim kontakt na co dzień, muszą mieć łagodne usposobienie. Jest to jeden z elementów gwarantujący tym ptakom dobrostan.

Wysokie standardy produkcji

Jakie regulacje prawne gwarantują konsumentom ponadprzeciętną jakość i bezpieczeństwo mięsa, w tym mięsa indyczego? Jedną z kluczowych kwestii prawa żywnościowego w Unii Europejskiej jest koncepcja ,,od pola do stołu”. Jako jedna z naczelnych zasad została wprowadzona w UE już w 2002 roku (rozporządzenie nr 178/2002). Idea ta opiera się na aktywności wszystkich uczestników łańcucha żywnościowego – od kontroli źródeł pochodzenia zwierząt oraz ich prawidłowego żywienia, przez ubój, aż po pakowanie i transport. Zgodnie z założeniami pełnej transparentności poszczególnych etapów produkcji, na terenie całej Unii Europejskiej wprowadzona została kontrola bezpieczeństwa żywności, która pozwala na identyfikację poszczególnych uczestników łańcucha żywnościowego na każdym etapie wytwarzania produktu, a odbiorcy  końcowemu gwarantuje bezpieczeństwo i wysoką jakość produktów. Dokładny opis norm i przepisów prawnych, dotyczących ogólnych zasad i wymagań prawa żywnościowego oraz  procedur w zakresie bezpieczeństwa żywności, można znaleźć w Rozporządzeniu (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r[4].

 

Pod skrzydłami jakości

Informacjom na temat wartości odżywczych mięsa indyczego produkowanego w Europie oraz jego wysokiej jakości, wynikającej z rygorystycznych zasad i procedur UE oraz przepisów wewnętrznych państw członkowskich, poświęcony jest program „Indyk z Europy – pod skrzydłami jakości”. Jego celem jest podkreślenie szczególnych cech metod unijnej produkcji rolnej oraz charakterystyki unijnych produktów rolno-spożywczych na rynku wewnętrznym UE. Inicjatorem kampanii jest Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG).
Więcej informacji na www.wingsofquality.eu

 

----
Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG) działa nieprzerwanie od bisko 30 lat. Aktualnie zrzesza ponad 100 członków reprezentujących hodowlę, reprodukcję i wylęgi, produkcję towarową drobiu i jaj, a także produkcję i sprzedaż mięsa drobiowego oraz jego przetworów i jaj konsumpcyjnych, produkcję pasz dla drobiu, produkcję towarzyszącą. Podmioty zrzeszone w KRD-IG posiadają łącznie blisko 70% udziału w rynku krajowym oraz około 90% udziału w eksporcie. KRD-IG prowadzi szeroką działalność dydaktyczną i naukową związaną z sektorem drobiarskim.

Celem działalności KRD-IG jest m.in. stały rozwój i unowocześnianie polskiego drobiarstwa, ochrona interesów hodowców i producentów drobiu oraz przetwórców mięsa drobiowego, ich integracja, reprezentowanie krajowego drobiarstwa wobec władz państwowych i organizacji pozarządowych. 

Ponadto, na podstawie upoważnienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KRD-IG podejmuje zadania z zakresu konstrukcji i realizacji programów hodowlanych, wykonywania oceny wartości użytkowej i hodowlanej drobiu, prowadzenia ksiąg hodowlanych i rejestrów mieszańców drobiu.

 


[1] Historia indyka – skąd się wziął w Polsce?, http://strefaindyka.pl/2017/11/13/historia-indyka-skad-sie-wzial-w-polsce/, dostęp 19.03.2020.

[2] J. Jankowski, „Hodowla i użytkowanie drobiu”, PWRi Warszawa, 2012.

[3] J. Jankowski, „Hodowla i użytkowanie drobiu”, PWRi Warszawa, 2012.

[4] www.eur-lex.europa.eu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie „Chwalcie siebie!” przekonuje Oranżada Hellena i realizuje niezwykły mural w War Biuro prasowe
2024-07-03 | 15:05

„Chwalcie siebie!” przekonuje Oranżada Hellena i realizuje niezwykły mural w War

Oranżada Hellena wystartowała z nową odsłoną kampanii #hellendż, realizowaną w tym roku pod hasłem „Chwalcie siebie!”. W ramach akcji, na Nowym Mieście w Warszawie, pojawił
Żywienie Chrup wafle Familijne i wygraj rodzinny wyjazd do krainy bajek pod Paryżem!
2024-07-03 | 15:00

Chrup wafle Familijne i wygraj rodzinny wyjazd do krainy bajek pod Paryżem!

Spotkanie z ulubionymi postaciami z kultowych animacji, światowej klasy pokazy oraz pięć niezwykłych krain – to tylko część atrakcji jakie czekają na zwycięzcę loterii „Mus
Żywienie Świadome wybory żywieniowe Polaków. Naturalne składniki nadal w trendach
2024-07-02 | 11:00

Świadome wybory żywieniowe Polaków. Naturalne składniki nadal w trendach

Świadomość konsumentów w kwestii odżywiania rośnie w szybkim tempie, co potwierdzają wyraźne trendy z ostatnich lat[i]. Polacy coraz uważniej analizują składy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Podczas studiów uczyliśmy się żonglerki maczugami i popisów cyrkowych. Te umiejętności przydały mi się w zawodzie aktora

W pracy zawodowej kolejny raz przydały się Mateuszowi Banasiukowi umiejętności zdobyte w szkole aktorskiej. W spektaklu „Wypiór” wystawianym na scenie Teatru IMKA odtwórca roli Łukasza udowodnił, że potrafi perfekcyjnie żonglować, wzbudzając podziw widowni. W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle artysta zdradza, że podczas studiów nauczył się jeszcze kilku innych sztuczek cyrkowych.