Jak dojść do siebie po świątecznym obżarstwie?
Twarde lądowanie po świętach? Nadmierne kilogramy? Poczucie winy za świętowanie bez umiaru? Mariusz Budrowski, współtwórca projektu Odmładzanie na Surowo i organizator Witariady 2024 radzi,
co zrobić, by skutecznie zmierzyć się z konsekwencjami nadmiernego obżarstwa podczas świąt.
Obudź się! Święta się skończyły, ale przed Tobą kolejny piękny tydzień. Zadbaj więc o siebie i wróć
do formy, zaczynając już od teraz. Przede wszystkim uwierz w to, że powrót do zdrowego trybu życia
i równowagi żywieniowej JEST MOŻLIWY – jeśli tylko chcesz. Zamiast stosowania restrykcyjnej diety – skup się na zdrowym, zrównoważonym żywieniu.
Poniżej kilka wskazówek, jak dojść do formy po świątecznym szaleństwie.
- Zjadaj mniej, nie objadaj się – jedz tylko tyle, ile potrzebujesz, nie podjadaj między posiłkami.
- Ogranicz spożywanie ciężkostrawnych potraw - unikaj ciężkostrawnych, tłustych i wysokokalorycznych potraw. Skoncentruj się na lekkich posiłkach, bogatych w warzywa i owoce.
- Wznów aktywność fizyczną - regularna aktywność fizyczna pomoże przyspieszyć metabolizm i poprawi ogólne samopoczucie. Zacznij od łagodnych ćwiczeń, takich jak spacery, joga czy pływanie, a następnie stopniowo zwiększaj intensywność treningów.
- Pij wodę - picie odpowiedniej ilości wody pomaga oczyścić organizm z toksyn i przywrócić równowagę płynów w organizmie.
- Ogranicz spożycie alkoholu - jeśli nadmiernie spożywałeś alkohol podczas świąt, ogranicz jego spożycie w kolejnych dniach. Alkohol może prowadzić do odwodnienia organizmu i zaburzeń trawienia.
- Zadbaj o zdrowy sen - regularny i wystarczający sen jest kluczowy dla regeneracji organizmu. Postaraj się wrócić do regularnego harmonogramu snu i unikaj długich okresów bez snu.
- Zdrowe przekąski - jeśli odczuwasz ochotę na przekąski, sięgnij po zdrowe opcje, takie jak owoce, warzywa, czy orzechy.
- Zastanów się, co Ci służy, a co nie służy i staraj się wyeliminować to drugie ze swojego życia – krok po kroku lub szybkim cięciem – jak wolisz
- Poszukaj inspiracji wokół siebie – możesz znaleźć je w książkach, w internecie, np. na kanale Odmładzanie na Surowo, a także na różnego rodzaju wydarzeniach, np. na Witariadzie – kolorowym festiwalu pełnym zdrowia i dobrej energii, który odbędzie się 12-14 lipca w Dworku pod Wiechą
w Kawęczynie pod Warszawą.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.