Jak kontrolować swoje zachcianki żywieniowe?
Głód to uczucie, które pojawia się, gdy mamy ochotę na jedzenie. To mechanizm fizjologiczny, który ma nam powiedzieć, kiedy potrzebujemy pożywienia. Jednak w obecnym świecie jedzenia jest dużo dookoła nas, a nasza interpretacja głodu może być myląca.
Najogólniej rzecz ujmując, głód można postrzegać na dwa sposoby. Po pierwsze, głód fizjologiczny, zwany też prawdziwym, to sytuacja, w której jesteś naprawdę głodny, ponieważ czujesz niski poziom energii i nie jedliśmy od dłuższego czasu. Innymi słowy, ciało potrzebuje jedzenia. Po drugie, głód psychologiczny, czyli apetyt, to sytuacja, w której mamy ochotę na coś do jedzenia, chcemy coś „przekąsić”. Ten stan oznacza zachciankę.
Czym są zachcianki?
Odczuwając zachcianki mamy większą niż wcześniej ochotę na jedzenie, zwłaszcza na "niezdrowe" pokarmy. Kiedy ograniczamy się przed jedzeniem tego, czego pragniemy, nasz nastrój zaczyna się pogarszać. To z kolei zwiększa pokusę, a gdy wreszcie zjemy to, na co mamy ochotę, przyjemność jest jeszcze większa. Może to spowodować cykl negatywnych zmian nastroju, który prowadzi do tego, że mamy ochotę na coraz więcej przekąsek, a zachcianki stają się trudniejsze do okiełznania.
Żywnościowe wyzwalacze
Pułapka trwa dalej. Samo myślenie o jedzeniu wyzwala zachowanie, którego chcemy uniknąć, czyli sięganie po niezdrowe jedzenie. Jest to szczególnie trudne, ponieważ pożywienie jest ciągle wokół nas. Jest ono tak ważną częścią naszego życia towarzyskiego, wszędzie widzimy reklamy smacznych potraw i często jest tematem rozmów. Może pojawić się również problem, jeśli zawsze jesteśmy w pobliżu rodziny, a oni podjadają, w momencie gdy staramy się nie myśleć o jedzeniu. Jeszcze trudniejsze jest to, że często używamy jedzenia jako nagrody. Wydaje nam się, że sobie dogadzamy, ale śmieciowe jedzenie nie powinno być uznane jako nagroda.
Jak ograniczyć zachcianki
Zespół ds. żywienia w Huel, marce pełnowartościowych posiłków w proszku, przygotował listę kilku praktycznych wskazówek, które mogą pomóc ograniczyć podjadanie. Zrozumienie i kontrolowanie zachcianek to sposób na ich opanowanie - nie musimy stosować zwariowanej diety ani całkowicie ich unikać, wystarczy, że dowiemy się o nich więcej i wypróbujemy kilka z tych sposobów:
- Jedzmy regularne posiłki i trzymajmy się harmonogramu - wyróbmy w sobie nawyk nie opuszczania posiłków.
- Słuchajmy swojego ciała - jedzmy regularnie i tylko wtedy, gdy jesteśmy naprawdę głodni. Warto poznać różnicę między głodem fizjologicznym a psychologicznym.
- Zidentyfikujmy, co powoduje zachcianki - prowadźmy dziennik jedzenia i nastroju, zapisując, co i kiedy jemy oraz jak się czujemy przed i po jedzeniu. Może to pomóc w zidentyfikowaniu czynników wyzwalających i problematycznej pory dnia, a także w rozpoznaniu, czy podjadasz dla wygody, nudy lub samotności. Wystarczy tydzień, by poznać reguły.
- Znajdźmy hobby - jeśli podjadamy wyłącznie dla wygody, jedzenie nie sprawi, że problem zniknie. Zróbmy coś, co nas zajmie, aby uniknąć podjadania. Spróbujmy porozmawiać z przyjacielem, poćwiczyć, obejrzeć film lub wziąć relaksującą kąpiel.
- Zróbmy z jedzenia oddzielną czynność - wiele osób podjada podczas wykonywania pewnych czynności, a w konsekwencji czynność ta staje się sygnałem do zaspokojenia głodu. Na przykład, oglądanie telewizji i podjadanie, jedzenie popcornu w kinie. Aby to ograniczyć, jedzmy tylko w porze posiłków, pozbądźmy się nawyku jedzenia podczas oglądania telewizji, a kiedy jesteś w domu, ogranicz jedzenie do kuchni lub jadalni.
- Pijmy regularnie napoje - to pomoże utrzymać uczucie sytości. Szczególnie przydatne są gorące napoje, ponieważ gorące płyny opróżniają żołądek wolniej niż chłodne, a okazjonalne napoje gazowane bez cukru mogą zaspokoić kubki smakowe.
- Jeśli mamy ochotę na jedzenie, spójrzmy na godzinę i odczekaj pół godziny, zanim coś zjemy.
- Po posiłku umyjmy zęby lub użyjmy miętowego płynu do płukania ust. Miętowy smak pomoże ograniczyć pragnienie. Jest to szczególnie przydatne po wieczornym posiłku, ponieważ mycie zębów często kojarzy nam się z ostatnią czynnością, jaką wykonujemy w ciągu dnia.
- Rozsądne podjadanie - owoce i jagody to świetny wybór, który pomoże ograniczyć ochotę na słodycze. Świetną przekąską jest też galaretka bez cukru.
- Nie pozwólmy, aby jedna wpadka doprowadziła do kolejnych - jeśli ulegniemy zachciance, unikajmy myślenia "skoro już to zjadłem jednego pączka, to równie dobrze mogę zjeść kolejne pięć”.
Cokolwiek jemy, upewnijmy się, że dostarczamy wszystkie składniki odżywcze. Najważniejsze to zapewnić swojemu organizmowi równowagę złożonych węglowodanów, białka, tłuszczu. W posiłkach od Huel dodatkowo znajdziesz sycący błonnik i wszystkie 26 niezbędnych witamin i minerałów. Gama smakowa zaskoczy niejednego łasucha – możesz wybierać w słodkich koktajlach (np. smaku Ciasteczka z kremem, Truskawki ze śmietaną czy Słony Karmel) lub szybkich daniach na ciepło z ryżem lub makaronem (przykładowe smaki do Bolognese, Carbonara, Makaron z Serem lub ryż Korma).
Autentyczne smaki Italii w Atrium Biała – zapraszamy na wyjątkowy Jarmark Włoski
Egzotycznie orzeźwiająca nowość!
Smak i zapach owoców granatu ze słonecznej Grecji w każdej szklance!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.