Jesienne nawożenie dolistne: Klucz do zdrowych plonów i udanego sezonu
Wrzesień to zakończenie sezonu żniw i początek jesiennej wegetacji. Młode siewki rzepaku i zbóż muszą wykształcić odpowiedni pokrój i zbudować silny system korzeniowy, by przetrwać trudne warunki nadchodzącej zimy. Nawożenie dolistne staje się kluczowym elementem wsparcia upraw ozimych, pomagając uzupełnić niedobory składników odżywczych i zapewnić zdrowy start w nowym sezonie.
Panujące jesienią zmienne warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury, nadmierna wilgotność czy susza mogą osłabiać zdolność roślin do pobierania makroelementów bezpośrednio z gleby. Nawozy mineralne dostarczają składników odżywczych poprzez system korzeniowy, których maksymalne wykorzystanie, wraz z zasobami glebowymi jest niezwykle ważne. Gdy jednak efektywność przyswajania staje się mocno ograniczona, doskonałym uzupełnieniem jesiennych zabiegów agrotechnicznych staje się nawożenie dolistne. Przeprowadzone w sposób kompleksowy i zbilansowany pozwala na szybkie dostarczenie roślinom kluczowych pierwiastków, w optymalnych dawkach.
Makroelementy w jesiennych zabiegach
Azot, fosfor i potas to podstawowe makroelementy, o których podaż, należy zadbać przed zimą, już od pierwszych faz wzrostu rośliny.
- Azot (N) jest niezbędny do syntezy białek i chlorofilu, co wspiera intensywny wzrost i fotosyntezę. W formie dolistnej uzupełnia nawożenie doglebowe, skutecznie zapobiegając niedoborom w młodych roślinach.
- Fosfor (P), wspomaga rozwój systemu korzeniowego oraz procesy magazynowania i przekazywania energii, które są kluczowe dla ukorzeniania się uprawy jesienią.
- Potas (K) wzmacnia odporność roślin na stresy środowiskowe, takie jak niskie temperatury, susza czy choroby, oraz reguluje gospodarkę wodną.
Dostarczenie roślinie niezbędnych substancji odżywczych to podstawa zdrowego plonu i spokojnej zimy. Precyzyjna aplikacja drogą nalistną pozwala na szybsze przyswajanie makroelementów i natychmiastowe minimalizowanie skutków ich niedoborów, szczególnie w sytuacjach, gdy możliwość pobrania składników przez korzenie jest utrudniona.
Skuteczne formulacje foliQ
Przygotowując rośliny do spoczynku zimowego warto wybrać produkty oparte na dobrze przyswajalnych i sprawdzonych formulacjach, jak nawozy dolistne foliQ producenta Agrii Polska. W gamie produktów wspierających rolnika w okresie jesiennej wegetacji, znajdziemy między innymi foliQ Azotowy i foliQ Makro NPK, które skutecznie likwidują i zapobiegają powstaniu objawów niedoboru azotu, fosforu potasu. Stosunek trzech form azotu dostępnych w obu nawozach nie powoduje poparzeń i jest całkowicie bezpieczny dla roślin, a dodatkowe dawki mikroelementów zapewniają kompleksowe odżywienie.
Profilaktyczne zapobieganie niedoborom pierwiastków w uprawach ozimych to pewność przetrwania zimy dla roślin oraz pełen wigoru start w pierwszych dniach wiosny. Chociaż nawożenie dolistne nie zastąpi zabiegów mineralnych, zdecydowanie jest jednym z niezbędnych elementów prac agrotechnicznych w sezonie jesiennym i kluczem do udanego plonowania. To dzięki zrównoważonemu połączeniu doglebowych metod nawożenia i aplikacji dolistnej jesteśmy w stanie zapewnić uprawie optymalne warunki zimowania i dalszy, stabilny wzrost.
O Agrii Polska:
Agrii Polska należy do grona liderów w branży produkcji i dystrybucji nowoczesnych nawozów, materiału siewnego, płodów rolnych, pasz oraz środków ochrony roślin. Spółka posiada dwie marki własne Nasiona Dalgety i nawozy dolistne foliQ.

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów
Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk na co dzień mieszkają w Trójmieście, niedaleko Opery Leśnej. W całej swojej karierze muzycy zespołu Kombii zagrali w sopockim amfiteatrze kilkadziesiąt razy, ale jak zaznaczają – przed każdym kolejnym występem towarzyszą im duże emocje. W tym roku świętują 50-lecie współpracy, a podczas Polsat Hit Festiwal będzie można ich usłyszeć w koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki”.
Media
Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne

Już dziś wieczorem w Operze Leśnej w Sopocie startuje Polsat Hit Festiwal. Maciej Rock, jeden z prowadzących to wydarzenie, podkreśla, że w przygotowanie takiego projektu angażują się setki osób, którym powierzone są określone zadania. By w stu procentach zrealizować założony scenariusz, trzeba włożyć wiele wysiłku, bo przy tak prestiżowej imprezie nie ma miejsca na przypadek. Prezenter nie urywa, że mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, przed wyjściem na scenę towarzyszy mu stres.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.