Jesienne nawożenie dolistne: Klucz do zdrowych plonów i udanego sezonu
Wrzesień to zakończenie sezonu żniw i początek jesiennej wegetacji. Młode siewki rzepaku i zbóż muszą wykształcić odpowiedni pokrój i zbudować silny system korzeniowy, by przetrwać trudne warunki nadchodzącej zimy. Nawożenie dolistne staje się kluczowym elementem wsparcia upraw ozimych, pomagając uzupełnić niedobory składników odżywczych i zapewnić zdrowy start w nowym sezonie.
Panujące jesienią zmienne warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury, nadmierna wilgotność czy susza mogą osłabiać zdolność roślin do pobierania makroelementów bezpośrednio z gleby. Nawozy mineralne dostarczają składników odżywczych poprzez system korzeniowy, których maksymalne wykorzystanie, wraz z zasobami glebowymi jest niezwykle ważne. Gdy jednak efektywność przyswajania staje się mocno ograniczona, doskonałym uzupełnieniem jesiennych zabiegów agrotechnicznych staje się nawożenie dolistne. Przeprowadzone w sposób kompleksowy i zbilansowany pozwala na szybkie dostarczenie roślinom kluczowych pierwiastków, w optymalnych dawkach.
Makroelementy w jesiennych zabiegach
Azot, fosfor i potas to podstawowe makroelementy, o których podaż, należy zadbać przed zimą, już od pierwszych faz wzrostu rośliny.
- Azot (N) jest niezbędny do syntezy białek i chlorofilu, co wspiera intensywny wzrost i fotosyntezę. W formie dolistnej uzupełnia nawożenie doglebowe, skutecznie zapobiegając niedoborom w młodych roślinach.
- Fosfor (P), wspomaga rozwój systemu korzeniowego oraz procesy magazynowania i przekazywania energii, które są kluczowe dla ukorzeniania się uprawy jesienią.
- Potas (K) wzmacnia odporność roślin na stresy środowiskowe, takie jak niskie temperatury, susza czy choroby, oraz reguluje gospodarkę wodną.
Dostarczenie roślinie niezbędnych substancji odżywczych to podstawa zdrowego plonu i spokojnej zimy. Precyzyjna aplikacja drogą nalistną pozwala na szybsze przyswajanie makroelementów i natychmiastowe minimalizowanie skutków ich niedoborów, szczególnie w sytuacjach, gdy możliwość pobrania składników przez korzenie jest utrudniona.
Skuteczne formulacje foliQ
Przygotowując rośliny do spoczynku zimowego warto wybrać produkty oparte na dobrze przyswajalnych i sprawdzonych formulacjach, jak nawozy dolistne foliQ producenta Agrii Polska. W gamie produktów wspierających rolnika w okresie jesiennej wegetacji, znajdziemy między innymi foliQ Azotowy i foliQ Makro NPK, które skutecznie likwidują i zapobiegają powstaniu objawów niedoboru azotu, fosforu potasu. Stosunek trzech form azotu dostępnych w obu nawozach nie powoduje poparzeń i jest całkowicie bezpieczny dla roślin, a dodatkowe dawki mikroelementów zapewniają kompleksowe odżywienie.
Profilaktyczne zapobieganie niedoborom pierwiastków w uprawach ozimych to pewność przetrwania zimy dla roślin oraz pełen wigoru start w pierwszych dniach wiosny. Chociaż nawożenie dolistne nie zastąpi zabiegów mineralnych, zdecydowanie jest jednym z niezbędnych elementów prac agrotechnicznych w sezonie jesiennym i kluczem do udanego plonowania. To dzięki zrównoważonemu połączeniu doglebowych metod nawożenia i aplikacji dolistnej jesteśmy w stanie zapewnić uprawie optymalne warunki zimowania i dalszy, stabilny wzrost.
O Agrii Polska:
Agrii Polska należy do grona liderów w branży produkcji i dystrybucji nowoczesnych nawozów, materiału siewnego, płodów rolnych, pasz oraz środków ochrony roślin. Spółka posiada dwie marki własne Nasiona Dalgety i nawozy dolistne foliQ.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.