Jesienne przetwory
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
Jesień to ten moment w roku, kiedy w naszych domach przygotowywanie przetworów rusza pełną parą. Dlatego też warto poznać kilka praktycznych porad, które pozwolą nam łatwo zamknąć ulubione smaki pod zakrętką na kolejne miesiące.
Ważne jest, aby słoiki i nakrętki były dobrze wysterylizowane, gdyż nieodpowiednio przygotowane mogą spowodować, że przetwory nie zostaną dobrze zakonserwowane. Druga kwestia to wysokiej jakości produkty i składniki. Oprócz owoców i warzyw należy wybrać odpowiedni ocet– Ocet Kielecki spirytusowy 10% obecny na stołach Polaków już od 90 lat. Wyróżnia się wysoką jakością oraz tradycyjną recepturą i z pewnością sprawdzi się do przyrządzenia idealnej zalewy, zarówno w wersji wytrawnej, jak i słodkiej.
Coś na słodko – śliwki w occie
Każdy z nas lubi nutę słodkości połączoną z wyraźnym, ostrym aromatem octu. Z pewnością takie nieoczywiste połączenie smaków znajdziemy w przepisie na śliwki w occie. Co potrzebujemy do ich przygotowania?
- ok. 1 kg śliwek
- 250 ml wody
- 250g cukru
- 250 ml Octu Kieleckiego
- pieprz ziarnisty
- cynamon
- goździki
Dokładnie myjemy i obieramy śliwki z pestek. Do głębokiego garnka wlewamy wodę, Ocet Kielecki i cukier. Całość zagotowujemy, przez cały czas mieszając. Do wcześniej wyparzonych słoików wkładamy śliwki, cynamon, goździki i pieprz ziarnisty. Wlewamy przygotowaną zalewę i pasteryzujemy przez (najlepiej na mokro, w garnku i wodzie) ok. 10-15 minut.
Jesiennie marynowane grzybki
Marynowane grzyby to prawdziwy hit na każdym stole. Doskonale sprawdzą się zarówno jako pojedyncza przekąska, jak i dodatek do obiadu czy kolacji. Co najważniejsze – ich przygotowanie nie wymaga dużo czasu, można je z powodzeniem przyrządzić samodzielnie. Niezbędne składniki:
- ok. 1 kg leśnych grzybów
- 250 ml Octu Kieleckiego
- 800 ml wody
- 3/4 łyżki cukru
- 1 łyżeczki soli
- cebula
- ziele angielskie
- gorczyca
- liście laurowe
- pieprz czarny
Grzyby dokładnie myjemy, oczyszczamy i kroimy na mniejsze kawałki jeśli są zbyt duże. Przed zamarynowaniem należy je krótko obgotować – ok. 5 minut, dlatego wkładamy grzyby do osolonej wody z dodatkiem octu oraz kilku kawałków cebuli. Do oddzielnego garnka wlewamy wodę, ocet i wsypujemy cukier i sól. Zagotowujemy wszystko, a następnie do wcześniej umytych i wyparzonych słoików wkładamy pokrojone i obgotowane wcześniej grzyby, przyprawy – gorczycę, ziele angielskie, liście laurowe i pieprz czarny z odrobiną cebuli i zalewamy zalewą. Tak przygotowane grzyby w occie pasteryzujemy przez ok. 15 minut.
Sugerowana cena Octu Kieleckiego: 2,60 zł brutto/ 500ml
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.