Komunikaty PR

Karnawałowe przekąski bez laktozy

2021-02-06  |  10:00
Biuro prasowe
Do pobrania karnawał ( 1.67 MB )

Trwa radosny okres karnawału, który kojarzy się z zabawą, przebieraniem się w kolorowe stroje i zajadaniem słodkościami, takimi jak pączki czy faworki. Czego w tym okresie nie może zabraknąć na stole? Odpowiedź jest prosta – przekąsek! Co jednak zrobić, gdy ktoś z naszych domowników lub gości ma nietolerancję laktozy? Co przygotować, by wszyscy mogli cieszyć się karnawałowymi smakami?

Nietolerancja laktozy to zaburzenie, które staje się coraz bardziej powszechne wśród naszego społeczeństwa, z roku na rok dotyka coraz więcej osób. Podstawową formą leczenia tej dolegliwości jest odpowiednia dieta, która polega na wyeliminowaniu produktów zawierających laktozę, czyli cukier mleczny. Co jednak w sytuacji, gdy cenimy sobie smak i wartości odżywcze jakie daje nam nabiał, który jest naturalnym źródłem laktozy? Rozwiązaniem i odpowiedzią rynku na rosnące zapotrzebowanie konsumentów zmagających się z tym problemem są wyroby mleczne niezawierające tego cukru.

Jakie przekąski przygotować na karnawałowy stół, by było oryginalnie, smacznie, zdrowo i bezlaktozowo?

Drożdżowe rogaliki z twarogiem  

Pączki i faworki możemy kupić w każdej cukierni i na pewno w czasie karnawału będziemy mieli niejednokrotnie okazję zjeść te popularne słodkości. Postawmy na coś niepowtarzalnego i zaskakującego. Kruche i delikatne rogaliki z dodatkiem twarogu bez laktozy są tak pyszne, że nie potrzebują nadzienia, choć oczywiście można je przełożyć na przykład dżemem lub kremem czekoladowym. Będą nie tylko idealnie prezentować się na karnawałowym stole, ale także wybornie smakować.

Składniki:

  • 240 g mąki pszennej
  • 120 ml ciepłego mleka Łaciate 3,2% bez laktozy
  • 100 g twarogu Mazurski Smak bez laktozy półtłusty
  • 3,5 g drożdży instant
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka oleju

Dodatkowo:

  • 1 jajko
  • cukier do posypania

Przygotowanie: W misce mieszkamy mąkę z drożdżami. Dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy na gładkie, elastyczne ciasto. Formujemy kulę, przykrywamy czystą ścierką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 30 minut. Gdy ciasto wyrośnie, dzielimy je na dwie części. Pierwszą z nich rozwałkowujemy i wyciągamy z niej 8 trójkątów. Na każdy z trójkątów nakładamy serek. Następnie trójkąty zawijamy, formujemy rogaliki. Analogicznie postępujemy z drugą częścią ciasta. Rogaliki przekładamy na wyłożoną papierem blaszkę do pieczenia, pamiętając o zachowaniu odstępów. Ponownie przykrywamy ścierką i odstawiamy do podrośnięcia na 15 minut. Piekarnik nagrzewamy do 180⁰C. Rogaliki smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy cukrem. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy około 10-15 minut, do zrumienienia.

Bezglutenowe i bezlaktozowe bułeczki bez pieczenia

Słodkości słodkościami, ale nie zapominajmy także o przekąskach bardziej wytrawnych. Na spotkania w szerszym gronie lub na rodzinny posiłek znakomitym rozwiązaniem są sałatki. Jeśli podamy je ze świeżutkimi bułeczkami, to będą nie tylko zdrowe, ale także pożywne. Sprawdzą się również jako dodatek do warzywnych past i hummusu.

Składniki suche:

  • 150 g mąki bezglutenowej (np. jaglanej)
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • 50 g cukru trzcinowego

Składniki mokre:

  • 2 jajka
  • 100 ml mleka Łaciate 3,2% bez laktozy
  • 1 łyżka oleju z pestek winogron

Przygotowanie: Suche składniki przesiewamy do miski, wszystko razem mieszamy i łączymy z mokrymi składnikami. Całość ponownie mieszamy trzepaczką na jednolitą masę. Gotową masę przelewamy do foremek i umieszczamy w garnku wypełnionym wodą na wysokość 2 cm. Przykrywamy i doprowadzamy do wrzenia na dużym ogniu, by następnie zredukować płomień. Parujemy bułeczki ok. 10 minut. Gotowe bułeczki wyjmujemy z kąpieli parowej i odstawiamy do ostygnięcia. Gdy będą chłodne, lekko podważamy je nożem i wyjmujemy z kokilek.

Więcej przepisów na pyszne przekąski idealne na karnawałowy stół znajdziecie na www.najlepszewkuchni.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Nowe opakowanie, to samo chrupanie! Biuro prasowe
2024-05-17 | 14:00

Nowe opakowanie, to samo chrupanie!

Marka kultowych wafli Familijne, jak co roku, postanowiła rozpieścić nas niepowtarzalnym, wakacyjnym smakiem. Już latem w sklepach będzie można kupić uwielbiane przez Polaków wafelki
Żywienie 10 lat edukacji żywieniowej z programem Lekkoatletyka dla każdego!
2024-05-16 | 16:00

10 lat edukacji żywieniowej z programem Lekkoatletyka dla każdego!

W tym roku mija 10 lat od uruchomienia programu Lekkoatletyka dla każdego! (Ldk!) organizowanego przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Inicjatywa, której od początku partnerem jest
Żywienie 3 pomysły na wiosenne kanapki
2024-05-16 | 14:20

3 pomysły na wiosenne kanapki

Smakowite, lekkie, po prostu pyszne. Takie są właśnie wiosenne kanapki. Kto nie miałby na nie chrapki? Dlatego uzupełnijmy nasze zapasy o składniki, które pachną wiosną i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Nieuczciwi najemcy bardziej chronieni przez prawo niż właściciele mieszkań. Konieczne są zmiany przepisów i sprawny system eksmisyjny

Zaległości w czynszach, zniszczenia czy wyprowadzka bez płatności – to tylko niektóre z problemów, jakie lokatorzy wynajmujący mieszkania mogą sprawić właścicielom lokali. Z badania Rendin wynika, że blisko 70 proc. właścicieli mieszkań na wynajem borykało się z podobnymi trudnościami. Wypowiedzenie najmu nieuczciwemu lokatorowi to dopiero początek długiej drogi, na której końcu niekoniecznie jest eksmisja. – Potrzebujemy zmiany w kierunku dodania pewnych praw właścicielom i sprawnego systemu eksmisyjnego – podkreśla Alina Muzioł-Węcławowicz, specjalistka ds. polityki mieszkaniowej.

Teatr

Edyta Herbuś: Teraz mam taki moment obfitości, że mogę wybierać role, które są dla mnie najciekawsze. Ale na pewno muszę sobie zafundować reset, żeby utrzymać równowagę w życiu

Tancerka lubi wypoczywać aktywnie. Po intensywnym okresie w pracy najpierw daje sobie jednak chwilę na złapanie oddechu i szybką regenerację, a dopiero później rusza na podbój danej okolicy. Edyta Herbuś zaznacza, że często decyduje się na pasjonujące wyprawy, dzięki którym może zwiedzać i poznawać urokliwe zakątki świata. Ale zdarza się również tak, że wybiera beztroskie wakacje na plaży pod palmami. Tegoroczny urlop będzie jednak krótki.

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.