Kuchnia sezonowa – sprawdź, jakie dania warto przygotować w sierpniu
Dlaczego warto jeść sezonowo?
To, co jemy, ma istotny wpływ na nasz nastrój oraz samopoczucie. Potrawy bogate
w witaminy i minerały to podstawa zrównoważonej diety. Wykorzystanie dojrzałych, świeżych warzyw daje nam gwarancję najlepszej jakości potrawy, ponieważ charakteryzują się one większą ilością składników odżywczych, niż te dostępne poza sezonem, na przykład w postaci mrożonek. Nie wolno również zapominać, że świeży produkt jest smaczniejszy, a przecież w gotowaniu na tym najbardziej nam zależy. Aby podkreślić smak dania, warto pamiętać również o odpowiednich przyprawach. VEGETA uniwersalna to mieszanka przypraw i suszonych warzyw, która sprawdzi się do mięsa, warzyw, zup, pieczeni czy też prostych dań. Oryginalne połączenie i starannie dobrane proporcje przypraw sprawiają, że zastosowania VEGETA są zatem nieograniczone.
Różnorodność warzyw w sierpniu
Duża dostępność warzyw sezonowych latem pozwala nam cieszyć się bogactwem smaków
i różnorodnością na talerzu. Szczególnie w sierpniu mamy możliwość tworzenia kolorowych, obfitujących w wartości odżywcze jadłospisów i odkrywania nowych połączeń składników każdego dnia. Jest w czym wybierać. Soczyste i pełne smaku pomidory sprawdzą się do sałatek i sosów. Wszechstronny składnik wielu dań, czyli cukinię, można dusić, używać do zup lub grillować. Podobnie jak soczystą kukurydzę oraz bakłażana, które także stanowią doskonały dodatek do sałatek. Świeża marchew oraz chrupiąca fasolka szparagowa to świetne uzupełnienie dań obiadowych. Aby nadać niepowtarzalnego smaku i wydobyć ze świeżych składników to, co najlepsze, warto dodać do potraw mieszanki przypraw takie jak VEGETA Natur do warzyw z grilla, która pasuje do wszystkich rodzajów warzyw oraz VEGETA Natur do sałatek i dipów. Ta kompozycja przypraw i ziół pomoże uzyskać aromatyczny i naturalny smak.
Leczo z cukinią
Składniki:
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka smalcu lub oleju
- 300 g dobrej kiełbasy (np. wiejskiej, suszonej)
- 3 papryki (czerwona, żółta i zielona lub wszystkie czerwone)
- 3 cukinie (ok. 1 kg)
- ok. 700 g passaty pomidorowej PODRAVKA z butelki
- VEGETA Uniwersalna (1 łyżeczka)
W garnku podgrzej olej i dodaj pokrojoną w kosteczkę cebulę. Kiełbasę obierz i pokrój na plasterki, dodaj do cebuli i dalej smaż na umiarkowanym ogniu, co chwilę mieszając przez około 5 minut. Pod koniec dodaj przeciśnięty przez praskę lub starty ząbek czosnku. Do całości dodaj pokrojoną w kostkę paprykę i co chwilę mieszając, smaż na nieco większym ogniu przez około 5 minut. Dodaj łyżeczkę VEGETA Uniwersalna do potrawy oraz pokrojoną w kostkę cukinię. Mieszając, podsmaż wszystko przez kolejne 5 minut. Na koniec wlej passatę pomidorową PODRAVKA i wymieszaj. Gotuj pod przykrywką jeszcze przez około 5 minut.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.