Lekka, zdrowa i pyszna - sałatka z hummusem
Wykorzystując do przygotowania sałatki hummus z suszonymi pomidorami Lovege od firmy Sante, nadamy jej lekkości i wyrazistości.
Hummus może być stosowany jako przystawka – smarowidło do pieczywa lub sos do ryb, mięs czy warzyw. Nie każdy jednak wie, że idealnie sprawdza się również jako składnik sałatek. Ta popularna w kuchniach bliskowschodniej i śródziemnomorskiej pasta jest przygotowywana na bazie ciecierzycy, która obecnie jest uznawana za superfoods. Dzięki wyjątkowej kompozycji ten aromatyczny krem z dodatkiem tahini (masła sezamowego) idealnie sprawdza się jako składnik lekkich sałatek. Cenią go również wegetarianie.
Do przygotowania sałatki świetnie nadaje się hummus z pomidorami Lovege od firmy Sante. Hummusy Sante zawierają białko o wysokiej wartości biologicznej, błonnik pokarmowy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym niezwykle cenne omega-3. Są źródłem przyczyniających się do wzmocnienia odporności organizmu witamin z grupy B (wit. B6 i kwas foliowy) oraz żelaza. Hummus Sante to naturalny produkt w 100 % pochodzenia roślinnego bez sztucznych dodatków, konserwantów i ulepszaczy smaku, o niskim indeksie glikemicznym. Nie zawiera glutaminianu sodu. Dzięki suszonym pomidorom hummus Sante ma oryginalny smak.
Sałatka z hummusem z pomidorami Lovege od firmy Sante
Składniki:
- hummus z pomidorami Lovege Sante
- 1,5 torebki kaszy bulgur
- 5-6 szt. pomidorów suszonych
- 1 szt. czerwonej cebuli
- 2 ząbki czosnku
- 1 żółta papryka
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- rukola
- papryka wędzona (1 łyżeczka)
- 1 cytryna
- sól i pieprz
Przygotowanie:
Kaszę bulgur gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu i odkładamy na bok do ostygnięcia. Cebulę i czosnek kroimy w kosteczkę, podsmażamy na 1 łyżce oliwy z oliwek, pod koniec smażenia dodajemy paprykę wędzoną. Paprykę i pomidory suszone kroimy w kosteczkę, pietruszkę siekamy. Wszystkie składniki łączymy z ostudzoną kaszą bulgur, doprawiamy 2 łyżkami oliwy z oliwek, solą, pieprzem oraz wyciśniętym sokiem z 1/2 cytryny. Na dno osobnej miski przekładamy 1 opakowanie hummusu pomidorowego Sante, następnie układamy warstwę rukoli oraz naszą sałatkę. Gotowe!
Taka sałatka to idealny dodatek do obiadu lub propozycja na pyszną, zdrową kolację. Smacznego!
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.