Lekkie i roślinne połączenia smakowe
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
Późna wiosna oraz lato to czas największej obfitości świeżych warzyw i owoców. Chętniej ruszamy wtedy po zakupy do najbliższego warzywniaka i zaopatrujemy się w sezonowe dodatki. Dlatego kiedy, jeśli nie latem, testować wegańskie lub wegetariańskie przepisy i odkrywać nowe, lekkie połączenia smaków?
Ciężkie i sycące dania, takie jak gęste zupy czy makarony z kremowym sosem, cieszą się zdecydowanie większym powodzeniem w zimowe miesiące. Lato to czas lekkich sałatek, past i świeżych ziół. Nadchodzące gorące dni są doskonałą okazją do częstszego sięgania po składniki w wersji light lub roślinne odpowiedniki popularnych produktów. Oto dwa przepisy pełne zielonych warzyw, idealne na letni lunch!
Bób i mięta
Sezon na bób trwa tylko od czerwca do sierpnia, więc jego fani mają niewiele czasu, żeby nacieszyć się tym smacznym i zdrowym warzywem. Właśnie dlatego warto maksymalnie wykorzystać ciepłe miesiące i wypróbować wiele rozmaitych przepisów z jego dodatkiem w roli głównej. Na pierwszy ogień szybki, łatwy i całkowicie roślinny przepis na pastę z bobu i świeżej mięty. Potrzebne składniki:
- 500 g ugotowanego bobu
- 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
- 2 łyżki Majonezu Kieleckiego Roślinnego
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- garść świeżej mięty
- sól, pieprz i sok z cytryny
Bób obieramy z łupinek i przekładamy do dużej miski, do której dodajemy również resztę składników (poza miętą). Wszystko blendujemy na gładką lub prawie gładką masę (wedle upodobań). Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny, a na koniec dosypujemy drobno posiekaną miętę i jeszcze raz dokładnie mieszamy. Jeśli pasta będzie zbyt gęsta, można dodać do niej jeszcze trochę oliwy z oliwek lub odrobinę wody. Podajemy z grzankami, pitą lub jako dip do warzyw.
Lekka sałatka Cezar ze szparagami
Sałatka Cezar to klasyczne danie, które chyba każdy z nas przygotowywał chociaż raz. Prosta, aromatyczna, sycąca – czego chcieć więcej? Szparagów! Taki sezonowy dodatek sprawi, że ta popularna sałatka stanie się jeszcze smaczniejsza, a wykorzystanie w sosie Majonezu Kieleckiego lekkiego jest dobrym sposobem na „odchudzenie” dania – w sam raz na lato.
Składniki na sałatkę:
- sałata rzymska
- pierś z kurczaka
- ok. 10 szparagów
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- pszenna bułka lub kawałek bagietki
- 2-3 łyżki startego parmezanu
- sól i pieprz
Składniki na sos:
- 3 łyżki Majonezu Kieleckiego lekkiego
- łyżeczka Musztardy Kieleckiej delikatesowej
- 1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżki startego parmezanu
- świeżo mielony czarny pieprz
Zaczynamy od pokrojenia piersi z kurczaka w cienkie paski i zamarynowania jej w dwóch ząbkach czosnku przeciśniętych przez praskę, oliwie z oliwek, soli oraz pieprzu. Mięso odstawiamy na ok. 10-15 minut, a w tym czasie przygotowujemy sos oraz resztę składników. Szparagi gotujemy w wodzie z dodatkiem łyżeczki soli i łyżeczki cukru, aż będą al dente (ok. 8 minut, w zależności od grubości). Równocześnie szykujemy też grzanki, smażąc pokrojoną w kostkę bułkę lub bagietkę na złocisty kolor. Wszystkie składniki sosu dokładnie ze sobą mieszamy i odstawiamy na bok. Obrywamy liście sałaty rzymskiej, myjemy je, osuszamy i rwiemy na mniejsze kawałki. Dodajemy połowę sosu i mieszamy z sałatą. Na wierzch wysypujemy grzanki i układamy szparagi. Następnie smażymy kurczaka i również układamy na sałacie. Całość polewamy resztą sosu i posypujemy startym parmezanem. Smacznego!
Sugerowana cena Majonezu Kieleckiego Roślinnego: ok. 6,20 zł brutto / 310g
Sugerowana cena Majonezu Kieleckiego lekkiego: ok. 6,20 zł brutto / 310g

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.