Lekko, zdrowo i sezonowo!
Szparagi mają wiele substancji odżywczych, są niskokaloryczne, a można je przyrządzić na mnóstwo sposobów. Dla wegan, miłośników kuchni roślinnej i wszystkich, którzy przywiązują wagę do wartościowej diety, znakomitą propozycją będzie tarta na jaglanym spodzie, z dodatkiem aromatycznego czosnku niedźwiedziego i pysznym farszem przyrządzonym z wykorzystaniem napoju roślinnego Sante Organic.
Wiosną stawiamy na lekkie dania, pyszne, a jednocześnie pożywne i wartościowe. Przede wszystkim, wykorzystujmy sezonowe warzywa i zioła, które połączone ze jakościowymi, roślinnymi produktami, takimi jak kasza, orzechy, nasiona, napoje roślinne – stworzą znakomitą kompozycję smaku i zdrowia.
Na lunch czy kolację świetną propozycją będzie tarta ze szparagami na spodzie jaglanym. To propozycja w pełni wegańska, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim smakoszom i tym, którzy dbają o zdrowy styl życia. Bazą do przygotowania idealnie kruchego spodu jest tu kasza jaglana Sante. Otrzymywana z ziaren prosa, jest produktem o niskim stopniu przetworzenia. Zawiera cenne składniki odżywcze, takie jak witaminy z grupy B, kwas foliowy i składniki mineralne: miedź, cynk, żelazo, fosfor, magnez. Kolejnym składnikiem spodu jaglanego jest niekiedy niedoceniany sezam. Ziarna sezamu Sante dostarczają błonnika, witamin z grupy B (tiaminy, ryboflawiny, witaminy B6), niacyny, kwasu foliowego i składników mineralnych, takich jak: potas, fosfor, magnez, żelazo, cynk i miedź. Warto wiedzieć, że ziarna sezamu doceniano już w starożytności, nazywano je nawet „przyprawą bogów”. Dobrze więc korzystać z nich na co dzień – sezam Sante świetnie pasuje do potraw przyrządzanych na słono, jak i na słodko. W kruchym spodzie tarty ukryty jest jeszcze jeden wartościowy składnik – Siemię lniane Sante. Te małe ziarna lnu pospolitego, nie bez powodu są zaliczane do kategorii tzw. supefoods, czyli żywności o szczególnie cennych właściwościach zdrowotnych. Na jego wartości odżywcze składa się obecność m.in. błonnika, potasu, fosforu, magnezu, żelaza, cynku i wapnia.
Do przygotowania tej wyśmienitej tarty w wersji wegańskiej nieodzowny będzie też napój sojowy z wapniem Sante Organic. Wyróżnia go certyfikat BIO, co oznacza, iż produkt nie zawiera pestycydów, do upraw składników nie są stosowane nawozy sztuczne, a składniki nie są genetycznie modyfikowane. To produkt o czystym składzie, bogaty w wysokiej jakości białko roślinne i wzbogacony w wapń. Doskonały do picia, jako dodatek do kawy czy herbaty, składnik koktajli i wielu dań. W zestawieniu z zielonymi szparagami, czosnkiem niedźwiedzim, szczyptą cytrynowego pieprzu i sezamem tworzy wyborny farsz do tarty.
Tarta na spodzie jaglanym ze szparagami
Czas przygotowania: 1 godzina
Ilość porcji: 8
Składniki:
Na spód:
300 g ugotowanej kaszy jaglanej Sante
2 łyżki oleju kokosowego + do wysmarowania formy
1 łyżeczka kurkumy
1⁄2 łyżeczki soli Sante
2 łyżki sezamu Sante
1 łyżka siemienia lnianego Sante
Farsz:
200 g zielonych szparagów
garść świeżego czosnku niedźwiedziego (opcjonalnie szpinaku)
200 ml napoju sojowego Organic Sante z Wapniem
40 g mąki ziemniaczanej
1/4 łyżeczki soli Sante
1/2 łyżeczki pieprzu cytrynowego
1 łyżka drożdży nieaktywnych
1 łyżeczka sezamu Sante do posypania
1 łyżeczka płatków migdałowych Sante do posypania
Przygotowanie:
Kaszę mieszamy z przyprawami, sezamem, siemieniem lnianym i olejem kokosowym. Wyrabiamy za pomocą ręki. Formę ceramiczną o średnicy 26 cm smarujemy olejem i wylepiamy jaglaną masą, brzegi wyrównujemy. Podpiekamy 10 minut w 180°C. Odcinamy zdrewniałe końcówki od szparagów. Mieszamy dokładnie napój sojowy z mąką ziemniaczaną, pieprzem cytrynowym, drożdżami nieaktywnymi i solą. Wylewamy na podpieczony spód, układamy szparagi jeden obok drugiego, posypujemy posiekanym czosnkiem niedźwiedzim, sezamem i płatkami migdałów. Pieczemy 25-30 minut w 180°C aż masa sojowa się zetnie.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.