Nie tylko carbonara i bolognese. 3 przepisy na dania inspirowane smakiem Italii
Jedna z najpyszniejszych kuchni świata, kuchnia włoska, słynie z dań uwielbianych na całym świecie. Charakteryzują się one prostotą składników, a jednocześnie intensywnym smakiem oraz aromatem. Włosi słyną z doskonałych makaronów, pizzy, a także antipasti, czyli przekąsek serwowanych przed głównym daniem, jak apetyczna bruschetta. Kuchnia słonecznej Italii oparta jest na świeżych składnikach, takich jak pomidory, bazylia, oliwki, oliwa z oliwek czy aromatyczne sery. Nic dziwnego, że zarówno w Polsce, jak i na całym świecie zyskała ona wielu zwolenników. Poznaj trzy przepisy na przekąski, które z pewnością zainspirują Cię do stworzenia włoskiego menu na co dzień!
Przekąska à la bruschetta
Bruschetta to popularne danie kuchni włoskiej, składające się z grzanek przygotowanych zwykle z oliwą i czosnkiem, a następnie serwowanych z pomidorami, bazylią i solą. Historia bruschetty sięga XV wieku, kiedy to rolnicy z Apulii podgrzewali na patelni kawałki chleba, a następnie smarowali je oliwą i czosnkiem. W Polsce bruschetta zyskała popularność dzięki swojemu prostemu i wyjątkowemu smakowi. Jak przygotować przekąskę inspirowaną jej smakiem?
Składniki (na 2-3 porcje):
-
3 łyżki pasty pomidorowej Bruschetta Trio Pełna Dobra,
-
1 łyżeczka oliwy z oliwek,
-
2 ząbki czosnku,
-
kilka listków bazylii,
-
4 kromki dobrej jakości chleba na zakwasie.
Przygotowanie:
-
Kromki chleba ugrilluj lub podsmaż na patelni, dodając nieco oliwy. Podgrzewaj je po 1-2 minuty do uzyskania złotego koloru i odpowiedniej chrupkości.
-
Każdą z grzanek przekrój na pół i natrzyj rozkrojonym ząbkiem czosnku. Dla uzyskania intensywnego smaku możesz przecisnąć czosnek przez praskę i posmarować ich wierzch.
-
Na wierzchu każdej grzanki połóż pastę pomidorową oraz udekoruj liśćmi bazylii.
Pasta z oliwkową tapenadą
Oliwki to jeden z najważniejszych składników kuchni włoskiej, a także częsty dodatek do przekąsek i dań głównych. Dzięki swojemu intensywnemu, oryginalnemu smakowi wykorzystywane są do przygotowywania różnych przystawek, a także do dań głównych, takich jak makaron czy pizza. Poznaj przepis na wyborny makaron z oliwkową tapenadą.
Składniki (na 2 porcje):
-
200 g makaronu tagliatelle,
-
2 łyżki pasty oliwkowej z Bruschetta Trio Pełna Dobra,
-
1 łyżka oliwy,
-
40 g słonecznika,
-
1o pomidorków cherry,
-
parmezan,
-
sól i pieprz.
Przygotowanie:
-
Zacznij od ugotowania makaronu w osolonej wodzie według instrukcji na opakowaniu.
-
Pomidorki umyj i pokrój na pół.
-
Na patelni (bez tłuszczu) upraż ziarna słonecznika.
-
Do ugotowanego i odcedzonego makaronu dodaj pastę oliwkową, słonecznik oraz łyżkę oliwy. Wszystko delikatnie wymieszaj i w razie konieczności dopraw.
-
Makaron przełóż na talerze. Dodaj pomidorki cherry i zetrzyj dowolną ilość parmezanu.
Ciabatta z grillowaną papryką i kozim serem
Jednym ze składników kojarzonych z Włochami są sery. Ich smak może być ostry lub łagodny, a w zależności od sposobu produkcji i regionu, posiadają różne nazwy i cechy charakterystyczne. W Polsce można je dostać zarówno sklepach wyspecjalizowanych w kuchni włoskiej, jak i w dużych supermarketach. Doskonale smakują z dodatkiem warzyw i podawane z pieczywem. Sprawdź, jak przygotować ciabattę z kozim serem i papryką.
Składniki (2 porcje):
-
2 bułki typu ciabatta,
-
1 papryka czerwona,
-
150 g koziego sera (twarożek lub rolada),
-
2 łyżki pasty paprykowo-pomidorowej Bruschetta Trio Pełna Dobra,
-
2 łyżki oliwy z oliwek,
-
sól.
Wykonanie:
-
Paprykę dokładnie umyj i pokrój na grubsze plastry. Natrzyj solą i łyżką oliwy.
-
Rozgrzej patelnię grillową i umieść na niej paprykę. Grilluj z obu stron do uzyskania odpowiedniej miękkości.
-
W tym czasie przekrój bułki na pół i pokrój kozi ser na mniejsze kawałki.
-
Dolne połowy ciabatty posmaruj łyżką pasty paprykowo-pomidorowej.
-
Na posmarowane części ciabatty dodaj grillowaną paprykę, kawałki sera koziego, a następnie skrop oliwą. Całość zamknij drugą połową bułki.
Wariacji na temat kuchni włoskiej w kulinarnym świecie nie brakuje. Poza bolognese, carbonarą i margheritą warto odrywać inne smaki, z których słynie tamtejszy region. Mamy nadzieję, że nasze przepisy pozwolą Ci poczuć klimat słonecznej Italii we własnym domu!
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.