Nowa bezpłatna aplikacja edukacyjna “The Bar World of Tomorrow” – dla miłośników
Miksujesz drinki? Interesujesz się nowinkami ekologicznymi i starasz się żyć w duchu less lub zero waste? Jesteś managerem baru lub barmanem, a może hobbystycznie przygotowujesz drinki dla znajomych? Sprawdź nowy moduł szkoleniowy „The Bar World of Tomorrow”, współtworzony przez Pernod Ricard, Sustainable Restaurant Association i Trash Tiki!
Każdy, kto choć raz próbował przyrządzać drinki, wie jak wielu składników potrzeba do przygotowania jednego fantazyjnego koktajlu i jak wiele zostaje z tego resztek – czy to po wyciśniętym owocu czy po zaparzonej kawie, nie wspominając o pustych opakowaniach. Życie w duchu eko przestało być trendem, a stało się obowiązkiem każdego z nas. Niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy i branży w jakiej pracujemy, powinniśmy stale zmieniać nasze codzienne nawyki na zdrowsze i lepsze dla naszej planety. Dlatego tak ważne jest szerzenie wiedzy na temat praktyk proekologicznych i wcielanie ich w różne dziedziny naszego życia.
Obecnie każda branża szuka rozwiązań, by jej działalność miała jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Niedawno pojawiło się kolejne narzędzie, skierowane przede wszystkim do branży barmańskiej, lecz także do amatorów drinków: aplikacja „The Bar World of Tomorrow”. Jest to cykl bezpłatnych szkoleń na temat zrównoważonego
i odpowiedzialnego prowadzenia baru oraz świadomego spożycia alkoholu.
Użytkownicy aplikacji mogą poznać proste triki, które pozwolą na prowadzenie ekologicznego baru według idei 4R: Rethink, Reduce, Reuse, Recycle, Respect (Przemyśl, Ogranicz, Wykorzystaj Ponownie, Przetwórz, Szanuj). Wdrożenie tych pięciu prostych zasad pozwoli
w zrównoważony sposób rozwijać swój biznes właścicielom i managerom barów, a amatorom robienia drinków – ograniczyć ilość produkowanych śmieci. Jak to wygląda w praktyce? Szkolenia zostały zbudowane tak, by uczyć jak w pełni wykorzystywać składniki koktajli, zarządzać lodem – jednym z najbardziej marnowanych składników w pracy za barem – a także wodą, energią oraz odpadami, tak aby mogły być w pełni poddawane recyklingowi.
Osadzona na platformie EdApp aplikacja oferuje znacznie więcej niż standardowe kursy – to barwne, interaktywne instruktaże, które zainspirują każdego użytkownika. Kursy zostały pogrupowane ze względu na zagadnienia (praca za barem, zarządzanie lokalem, zarządzanie pracownikami), a poruszanie się po platformie jest bardzo intuicyjne, proste i wygodne.
Inicjatywa „The Bar World od Tomorrow” powstała dzięki współpracy Grupy Pernod Ricard
z platformą edukacyjną ONZ „EducateAll” oraz Instytutem UNITAR. Za stronę merytoryczną kilkunastu dostępnych kursów, odpowiadają: Pernod Ricard, Sustainable Restaurant Association oraz ekologiczny duet barmański Kelsey Ramage i Iain Griffiths – znany pod pseudonimem Trash Tiki.
Więcej informacji o szkoleniu znajduje się na stronie https://www.edapp.com/course/the-bar-world-of-tomorrow/.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.