Pierwszy tajski fast food. Historia powstania pad thaia
Pad thai to jedno z najpopularniejszych dań kuchni tajskiej, które od kilku lat podbija także serca Polaków. Tradycyjny fast food pochodzący z Tajlandii bazuje na makaronie ryżowym smażonym z jajkiem, krewetkami, warzywami, przyprawami tajskimi oraz sosem z tamaryndowca. Skąd wzięło się to danie i jak trafiło na polskie stoły? Przedstawiamy krótką historię pad thaia, pierwszego tajskiego fast foodu.
Pad thai w kuchni tajskiej
Historia tego popularnego azjatyckiego dania na bazie makaronu ryżowego sięga przełomu lat 30. i 40. XX wieku. Właśnie wtedy ówczesny premier, Plaek Pibulsonggram, rozpoczął reformę tajskiej tożsamości i kultury. Podczas prowadzonej kampanii zlecił przygotowanie dania narodowego, które będzie definicją smaków tajskiej kuchni. Silny nacisk na promocję pad thaia położony został w latach 40. XX wieku, kiedy to Tajlandię nawiedzały liczne powodzie. W ich efekcie rozprzestrzeniały się w kraju choroby. Właśnie wtedy zalecono spożywanie makaronu ryżowego z dodatkami na gorąco. Tak też rozpoczęła się popularyzacja pah thaia, którego pełna nazwa brzmi kway teow pad thai. Co ciekawe, mimo że to danie dziś ściśle kojarzone jest z Tajlandią, charakterystyczne składniki i metoda przyrządzania ,,stir-fry” wskazują na jego chińskie pochodzenie. Niemniej dziś danie kojarzone jest głównie z kulturą tajską, a jego popularność wykracza dziś daleko poza granice Azji.
Fenomen azjatyckiego fast foodu na świecie
Pod koniec II wojny światowej pad thai był już mocno zakorzeniony w tajskiej kulturze jako część tożsamości narodowej. Kiedy tajscy imigranci przybyli do USA oraz do innych krajów, przywieźli ze sobą przepis na to danie. Ponieważ podstawowe składniki do przygotowania dania można było dostarczyć bezpośrednio z Tajlandii, potrawy były autentyczne i pyszne. Ludzie na całym świecie zaczęli delektować się pad thaiem, a tajscy imigranci chętnie dzielili się tą częścią swojej kultury. Z czasem to danie zaczęło stawać się coraz bardziej powszechne, jedzono je zarówno w eleganckich restauracjach, jak i przydrożnych knajpach oraz sprzedawano w foodtruckach. Pad thai z czasem zaczął pojawiać się również w popkulturze, a w 2011 roku znalazł się na piątym miejscu na liście ,,50 najsmaczniejszych potraw świata” CNN. Nic dziwnego, że aromatyczna, pełna tradycyjnego smaku potrawa podbiła serca wielu ludzi na całym świecie. W Polsce od kilku lat możemy spotkać ją w wielu restauracjach specjalizujących się w kuchni tajskiej.
Pad thai to danie, które w ostatnich latach wyjątkowo przypadło do gustu Polakom. Kuchnia azjatycka, szczególnie tajska i wietnamska, cieszy się coraz większą popularnością i z roku na rok zyskuje kolejnych fanów. Niewątpliwie wpływają na to zmiany kulturowe, ponieważ jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej otwarci na inspiracje i smaki z całego świata. Polacy sporo także podróżują, próbują regionalnych dań, których smaku szukają później w Polsce. Często kończy się to rozczarowaniem, ponieważ wiele restauracji spolszcza tradycyjne receptury, przez co tracą one swój oryginalny smak – komentuje Linh Ziółkowska, managerka warszawskiej restauracji Wi-Taj.
Gdzie szukać oryginalnego pad thaia?
Tradycyjny tajski pad thai to danie ze smażonego makaronu ryżowego z dodatkiem jajek, tofu, krewetek, warzyw oraz aromatycznych przypraw. Na jego niezwykle bogaty i różnorodny smak wpływają popularne w kuchni azjatyckiej dodatki, m.in. sos rybny, pasta z tamaryndowca czy płatki chili. Danie występuje w różnych wersjach, oprócz makaronu ryżowego jego składnikami są zwykle: krewetki lub mięso (kurczak, wołowina, wieprzowina), szalotka, kiełki fasoli, orzeszki ziemne, zielona cebulka. Pad thai łączy w sobie trzy smaki: słodki, kwaśny i słony. Jest to danie bardzo kolorowe, niezwykle soczyste i łączy w sobie różne ciekawe tekstury – od miękkiego makaronu, przez chrupiące orzeszki, aż po rozpływające się w ustach mięso. Nic dziwnego, że ten tajski specjał cieszy się niesłabnącym uznaniem i wygrywa liczne rankingi na najsmaczniejsze danie.
Szukając oryginalnych tajskich smaków, warto zwrócić uwagę na restauracje, które specjalizują się w kuchni azjatyckiej, używają świeżych, oryginalnych składników, dodatków oraz tradycyjnych ziół. Jednym z takich miejsc jest wietnamsko-tajska restauracja Wi-Taj znajdująca się w sercu Warszawy. Jakie tradycyjne azjatyckie potrawy serwuje?
Poza kultowym pad thaiem w naszej restauracji serwujemy wiele tradycyjnych potraw kuchni wschodniej. Nasz szef kuchni pochodzi z Hanoi, stolicy Wietnamu, dlatego doskonale zna oryginalne receptury. W Wi-Taj kładziemy duży nacisk na autentyczność smaków i bardzo zależy nam, aby nasi goście mogli skosztować oryginalnych azjatyckich dań. Wśród naszych specjalności są potrawy takie jak: ostra zupa tom kha, tajskie curry w trzech wariantach ostrości, delikatne danie z kapusty pak choi, makaron udon xao czy tradycyjna wietnamska kawa i desery – dodaje Linh Ziółkowska.
Tajska kuchnia kusi Polaków nie tylko egzotycznością, ale także bogatą paletą smaków, wyrazistością i świeżością. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji wypróbować jej oryginalnych smaków, pad thai to bez wątpienia jedna z pozycji obowiązkowych na liście każdego smakosza.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.