Pikantne inspiracje
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
Kuchnia meksykańska jest kolorowa, aromatyczna i baaardzo rozgrzewająca dlatego nie bez powodu ma tak wielu wielbicieli na całym świecie. Co decyduje o wyjątkowym charakterze potraw? Zdecydowanie pikantne sosy, dodawane do niemal wszystkich dań! Dla smakoszy wyrazistych smaków mamy dwa przepisy inspirowane kuchnią meksykańską.
Ketchup jako baza sosów to proste i szybkie rozwiązanie – doskonały na dni, kiedy nie chcemy spędzić w kuchni długich godzin. Może posłużyć także jako aromatyczny dodatek do bardziej skomplikowanych dressingów. Do dań inspirowanych kuchnią meksykańską wręcz idealnie sprawdzi się Ketchup Kielecki a’la meksykański o pikantnym, pomidorowo-paprykowym smaku i intensywnym aromacie świeżych ziół.
Pikantna salsa
Potrzebujecie przepisu na sos, który będzie pasował niemal do wszystkiego? Koniecznie przygotujcie uniwersalną pikantną salsę na bazie Ketchupu Kieleckiego a’la meksykańskiego. Sos idealnie komponuje się z domowymi empanadas, nachosami, a nawet zwykłą grzanką z oliwą. Co jest potrzebne do przyrządzenia salsy?
- 6 łyżek Ketchupu Kieleckiego a’la meksykańskiego
- 2 szalotki
- 1 pomidor
- pół czerwonej papryki
- sól, pieprz
- opcjonalnie: papryczka chili
Szalotkę, pomidora, paprykę (oraz papryczkę chili, jeżeli chcemy dodać salsie dodatkowej ostrości) drobno siekamy. Przekładamy do miseczki i dodajemy ketchup oraz przyprawy do smaku, a następnie wszystko mieszamy. To tyle – nasza ekspresowa salsa jest gotowa!
Chili con carne – w sam raz na chłodny dzień!
Chili con carne, czyli tradycyjny przysmak kuchni meksykańskiej oraz teksańskiej, to wyjątkowe danie, które może posłużyć nam także jako sos do kukurydzianych tacos lub tortilli w dowolnej formie. Potrzebne składniki:
- 400 g mielonej wołowiny
- 2 nieduże cebule
- 2 ząbki czosnku
- puszka czerwonej fasoli
- puszka pomidorów krojonych
- pół puszki kukurydzy
- papryczka chili
- kostka gorzkiej czekolady
- przyprawy: pół łyżeczki cynamonu, łyżeczka ostrej papryki, 2 łyżeczki słodkiej papryki, 2 łyżeczki oregano, sól, pieprz
- łyżeczka cukru
- olej lub oliwa do smażenia
- 300 ml bulionu
- 4 łyżki Ketchupu Kieleckiego a’la meksykańskiego
Zaczynamy od pokrojenia cebuli w kostkę i podsmażenia jej na oliwie lub oleju. Kiedy się zeszkli, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy, jeszcze chwilę podsmażamy. Dodajemy mięso i smażymy przez ok. 7 minut. Dorzucamy kostkę czekolady, przyprawiamy solą, pieprzem i dalej smażymy przez ok. 2 minuty. Kolejny krok to dodanie pomidorów z puszki, bulionu, soli i pieprzu oraz posiekanej papryczki chili. Całość dusimy pod przykryciem przez ok. 30 minut, po czym dodajemy fasolę, kukurydzę, cukier i Ketchup Kielecki a’la meksykański. Dusimy przez kolejne 30-45 minut, aż wołowina będzie miękka, a wszystkie aromaty się połączą. Smacznego!
Sugerowana cena Ketchupu Kieleckiego a’la meksykańskiego: 5,40 zł brutto/ 500 g
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.