Plono-branie w Katowickiej - degustacje, ekosaszetki oraz nasiona łąk kwietnych
Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
W Miejskiej Farmie w Katowickiej ostatni weekend wakacji upłynie pod znakiem… żniw. Oficjalnym zwieńczeniem działalności zielonej przestrzeni w niedzielę, 29 sierpnia, będzie Plono-branie. W ramach wydarzenia rozdawane będą warzywa i zioła w ekosaszetkach oraz nasiona łąk kwietnych. Odbędzie się też degustacja zdrowych przekąsek. Wstęp wolny.
Miejska Farma w Katowickiej to już kultowe miejsce na mapie Śląska. Od początku funkcjonowania jest przestrzenią edukacyjną i strefą odpoczynku od miejskiego zgiełku, stworzoną z myślą o mieszkańcach aglomeracji. Teraz nadszedł czas na podsumowanie działalności oraz rozdysponowanie zbiorów, zlokalizowanego w centrum miasta ogródka. Chętni, po raz ostatni w 2021 roku, będą mogli go odwiedzić w dniach 27-29 sierpnia.
Plono-branie w Miejskiej Farmie
W najbliższą niedzielę, 29 sierpnia, w godz. 10:00-18:00 wszystkie plony, w tym: marchewka, pietruszka, kapusta, rozmaryn czy mięta, trafią do uczestników Plono-brania w specjalnych ekosaszetkach. To jednak nie wszystkie niespodzianki, jakie Galeria przygotowała dla swoich gości w związku z wydarzeniem! Rozdawane będą również nasiona łąk kwietnych do samodzielnego wysiewu. Ich ilość będzie ograniczona. Ponadto na miejscu, we współpracy z najemcami Katowickiej - Mihiderką oraz Nakielnym, serwowane będą wyśmienite potrawy. Wśród smakołyków dostępne będą m.in.: tofurnik, tarty z warzywami, świeżo wyciskane soki oraz wiele innych zdrowych przekąsek.
- Z ogromną przyjemnością przyznajemy, że udało nam się wprowadzić zieleń w miasto, a nasza Miejska Farma w Katowickiej zyskała ogromną popularność. Do tej pory odwiedziło ją około 12 000 osób, w tym zagraniczni turyści, podróżni z całej Polski oraz mieszkańcy aglomeracji. To zresztą już kolejny prośrodowiskowy projekt Galerii, który spotkał się z tak pozytywnym odbiorem. Wierzę zatem, że 29 sierpnia spotkamy się w licznym gronie – mówi Anna Szczerkowska, Marketing Manager Galerii Katowickiej. - Gorąco zachęcam do wykorzystania ostatnich dni wakacji na odwiedzenie naszej zielonej przestrzeni oraz udziału w Plono-braniu – dodaje.
Miejska Farma w Katowickiej będzie jeszcze czynna w najbliższy piątek, 27 sierpnia, w godz. 15:00-21:00, sobotę, 28 sierpnia, w godz. 9:00-21:00 oraz niedzielę, w dniu Plono-brania, w godz. 10:00-18:00. Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.