Podróże pełne smaków – co warto wiedzieć i co spróbować?
Podróże śladami smaków - czyli podział serów na kraje i regiony
Planujesz wyjazd w czasie urlopu? Wiele osób ma problem z tym, by nadążyć za ciągle zmieniającymi się ograniczeniami, związanymi z pandemią COVID-19. Ta niepewność skutecznie zniechęca niektórych do wojaży. Jaką więc obrać alternatywę, zamiast chorwackiej podróży śladami bohaterów serialu Gry o Tron? Proponujemy podróże śladami smaków. Konkretnie serów. Biorąc pod uwagę podział serów i ich zróżnicowanie ze względu na regiony i kraje, z których pochodzą, szykuje się podróż dookoła świata. I to praktycznie bez wychodzenia z domu.
Ser to produkt znany w prawie każdej kuchni na całym globie. Ma dziś tysiące fanów i tysiące różnych zastosowań. Od wyrafinowanych kompozycji, serwowanych jako przekąska do dobrego wina, po dip podawany do nachos. Od zawsze przygotowywany z najwyższą starannością, dziś jest jednym z najbardziej docenianych składników w świecie kulinarnym. Najprostszy podział serów uwzględnia rodzaj mleka i metody, według której powstał. Jednak cały ten proces jest dużo bardziej złożony.
Podział serów – w czym tkwi różnica?
Niezależnie od tego, czy szukasz najlepszego sera do pizzy, czy po to, aby odtworzyć smak autentycznych dań z makaronu, ważne jest, aby zrozumieć, co sprawia, że każdy rodzaj sera jest wyjątkowy. Pomińmy podział serów na białe i żółte. Skupmy się na tych drugich. Ich jędrność wiąże się z poziomem wilgotności - wyższa zawartość wilgoci cechuje bardziej miękkie sery. Czym jeszcze się różnią? - Niektóre rodzaje serów są świeżo przygotowywane i spożywane jeszcze tego samego dnia. Inne dojrzewają miesiącami, a nawet latami. – wyjaśnia Ewa Polińska, ekspert z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki. Im dłużej ser dojrzewa, tym bardziej złożony staje się jego smak.
Ile rodzajów sera istnieje na świecie?
Ponieważ ser jest produktem znanym od wieków i przygotowywanym na różne sposoby przez kultury na całym świecie, trudno dokładnie oszacować, ile jest rodzajów sera. Z całą pewnością nie będzie przesadą stwierdzenie, że można je liczyć w tysiącach. Niektórzy szacują, że w samej Francji istnieje ponad 1000 różnych odmian sera! Różnice między tymi odmianami mogą odgrywać ważną rolę kulturową na obszarach, z których pochodzą. Podział serów może uwzględniać takie czynniki jak czas dojrzewania i miejsce, w którym produkowane są składniki. Właśnie te dwa aspekty określają różnicę między włoskimi serami - parmezanem a parmigiano reggiano.
Cudze chwalicie, swego nie znacie
W niektórych przypadkach nazwa sera jest chroniona, co oznacza, że jeśli nie jest produkowany przy użyciu ściśle kontrolowanych metod w określonym regionie świata, nie może nosić danej nazwy. Przykładami takich serów są francuski Roquefort czy hiszpański Manchego. Inne sery pochodzą z określonego obszaru, ale są obecnie produkowane na całym świecie. Przykładem takiego sera jest Gouda. Ogólnie rzecz biorąc, ten ostatni rodzaj sera będzie się różnił między sobą jakością – z uwagi na różnych producentów - znacznie bardziej niż ser chroniony. Dlatego polscy producenci, którym zależy na tworzeniu aromatycznych i wyjątkowych serów, zdają sobie sprawę, jak wiele aspektów finalnie wpływa na ten efekt. - Naturalne komponenty, wysokiej jakości mleko skupowane od lokalnych dostawców, czysta etykieta, to tylko niektóre z nich. – wylicza Ewa Polińska. Wszystko to powoduje niezapomniane wrażenia smakowe. Także w przypadku serów żółtych typu holenderskiego, a wśród nich znanej na terenie całej Polski Goudy z Moniek. Jak przyrządzić ucztę z jego udziałem? Poniżej zdradzamy przepis na grillowana cukinię z czosnkiem i serem żółtym.
Składniki:
- 2 większe cukinie
- 150 g sera żółtego Gouda MSM Mońki w bloku
- 2 ząbki czosnku
- natka pietruszki
- 100 g boczku wędzonego
- oliwa z oliwek
Przygotowanie:
Oliwę wymieszać z solą i pieprzem. Cukinie pokroić w grubsze plastry, posmarować oliwą i grillować z obu stron na tacce aluminiowej. Czosnek pokroić w cienkie plasterki, a boczek w drobną kostkę i podsmażyć. Ser żółty zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Zdjąć z rusztu upieczone plastry cukinii, ułożyć na nich plasterki czosnku, boczek i posypać startym serem żółtym. Całość położyć ponownie na tacce aluminiowej i grillować aż ser się rozpuści. Po zdjęciu z rusztu posypać posiekaną natka pietruszki.
Smacznego!
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.