Polska wegańska rewolucja – film dokumentalny w ARTE.tv
Face it
Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl
Trend w kierunku żywienia roślinnego w Polsce jest ogromny: w ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż substytutów mięsa w kraju wzrosła o 480%! Tylko w Warszawie istnieje 70 czysto wegańskich restauracji i setki innych, które w menu oferują przynajmniej jedno wegańskie danie. Dzięki temu stolica Polski znajduje się obecnie na szóstym miejscu w rankingu najbardziej przyjaznych weganom miast na świecie. „Polska wegańska rewolucja” – o tym, jak wygląda to zjawisko, opowiada film dokumentalny, który można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/100293-010-A/re-polska-weganska-rewolucja/.
Alicja Rokicka jest wegańską influencerką, a w Polsce to nietypowy zawód. Prowadzi znany i wielokrotnie wyróżniany blog kulinarny Wegan Nerd (https://www.wegannerd.com/). Od ośmiu lat jeździ po całej Polsce: ze spotkania autorskiego na targi, z talk-show na kurs gotowania. Właśnie w Polsce, której narodowa kuchnia jest wyjątkowo bogata w potrawy mięsne, liczba wegan gwałtownie rośnie. Alicja obserwuje rosnący trend na weganizm nie tylko w dużych polskich miastach. Przez większość czasu podróżuje po całej Polsce, także na prowincję, prowadząc tam kursy kulinarne. Często udziela wywiadów w mediach i pojawia się też w talk show czy na największych w Polsce targach wegańskich „Veganmania”. Nigdy nie planowała takiej kariery i przypadkowo stała się jednym z najpopularniejszych głosów weganizmu w Polsce.
- Obserwuję, że Polacy masowo zaczynają ograniczać jedzenie mięsa lub całkowicie eliminują je z diety. Sięgają po roślinne alternatywny tradycyjnych produktów i interesują się gotowaniem wegańskich potraw w domu. Zapewne jest to efektem coraz większej świadomości, jak produkowane jest mięso i produkty nabiałowe, w jakich warunkach przetrzymywane są zwierzęta na farmach hodowlanych oraz jak wielki i negatywny wpływ na środowisko ekologiczne mają nasze codzienne wybory żywieniowe – mówi Alicja Rokicka, weganka, influencerka, autorka popularnego bloga Wegan Nerd. I dodaje: Dla Polaków istotnym argumentem, by spróbować roślinnych dań jest to, że po prostu są pyszne i pełnowartościowe. Powoli zaciera się obraz diety wegańskiej jako ubogiej w składniki odżywcze czy niesmacznej. Osobiście bardzo mnie to cieszy, a udział w reportażu „Polska wegańska rewolucja” jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. Jestem bardzo wdzięczna i dumna, że mogę przyczynić się do pozytywnych zmian w żywieniowej świadomości Polaków. Staram się nie tylko mówić o weganizmie merytorycznie, ale też zarażać innych swoją energią i pasją. Mam nadzieje, że Polska będzie się kojarzyć w Europie z dobrym, roślinnym jedzeniem.
Film jest dostępny za darmo na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/100293-010-A/re-polska-weganska-rewolucja/.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.