Risotto dyniowe z orzechami nerkowca KRESTO
Kremowy smak, maślana konsystencja i chrupkie wykończenie. Risotto dyniowe to sycąca odpowiedź na mroźne popołudnia oraz ochotę na rozgrzewający posiłek. To również opowieść o pięknej, złotej jesieni, do której warto dać się zaprosić.
Składniki na 4-6 porcji:
• 2 ząbki czosnku
• 1 duża szalotka
• 300-400 g dyni Hokkaido
• 60-70 g orzechów nerkowca KRESTO
• Olej rzepakowy Rapso
• 1/3 szklanki białego wytrawnego wina
• 1 szklanka ryżu Arborio lub Carnarolli
• 800-900 ml bulionu
• 30-40 g tartego parmezanu
• 50 g masła
• kilka listków szałwii
• Sól i pieprz cytrynowy
• Skórka otarta z cytryny – 1 łyżeczka
• Pestki dyni KRESTO do podania
Wykonanie:
1. Dynię umyj, pokrój na mniejsze kawałki i ułóż na blaszce, na papierze do pieczenia. Wyłóż orzechy nerkowca, całość skropl oliwą i wstaw do piekarnika nagrzanego do 190°C na około 20 minut. Ostudź i całość zblenduj na gładko.
2. Na głębokiej, dużej patelni rozgrzej łyżkę masła z 2 łyżkami oleju i podsmaż posiekaną szalotkę. Dodaj czosnek i smaż 30 sekund. Następnie wsyp ryż, wymieszaj i chwilę razem smaż.
3. Dodaj wino i duś do odparowania płynu, następnie puree z dyni i orzechów nerkowca oraz chochlę bulionu. Wymieszaj i gotuj na wolnym ogniu, pod przykryciem. Jak płyn się wchłonie, dolej kolejną porcję bulionu i powtarzaj czynność, aż ryż będzie miękki.
4. W międzyczasie, na drugiej patelni, rozgrzej 2-3 łyżki masła i wrzuć kilka listków szałwii. Smaż na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu. Powinny powstać chipsy z listków oraz palone masło, które należy później dodać do risotto.
5. Dodaj tarty parmezan i całość wymieszaj.
6. Risotto dyniowe podaj z chipsami z szałwii, otartą skórką z cytryny i pestkami dyni.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych
Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.
Konsument
Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.
Dom i ogród
Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki

Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.