Sałatka warzywna z wędzonym śledziem i serkiem Twój Smak
Sałatka warzywna to nieodłączny element świątecznego menu, goszczący na stołach podczas każdego Bożego Narodzenia. W tym roku proponujemy odświeżoną wersję tego popularnego dania – z dodatkiem wędzonego śledzia i serka Twój Smak oraz z nutą musztardy francuskiej. Delikatne kawałki ryby doskonale komponują się z kremową konsystencją serka i wyrazistym, lekko ostrym smakiem musztardy, nadając sałatce nowego charakteru. To doskonały wybór na przystawkę, która zaskoczy gości i wprowadzi do menu odrobinę nowoczesności, nie rezygnując z tradycyjnych, świątecznych smaków.
Sałatka warzywna z wędzonym śledziem i serkiem Twój Smak z nutą musztardy francuskiej – przepis
Składniki na 4 osoby:
- 200 g marchwi
- 100 g selera (korzeń)
- 100 g ziemniaków
- 100 g pietruszki (korzeń)
- 80 g groszku zielonego mrożonego
- 80 g kukurydzy
- 80 g ogórków konserwowych
- 2 jaja
- 100 g jabłek
- 80 g cebuli czerwonej
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku
- 2 łyżki majonezu
- 1 łyżka musztardy francuskiej
- 200 g serka Twój Smak naturalnego z Piątnicy
- 100 g fileta ze śledzia wędzonego
- 0,5 l mleka 3,2% z Piątnicy
- Sól, pieprz, tymianek
Sposób przygotowania:
- Warzywa korzeniowe obierz i surowe pokrój w kostkę ok. 0,5 cm.
- Marchewkę obgotuj w osolonej i wrzącej wodzie.
- Seler i pietruszkę gotuj w mleku przyprawionym solą i tymiankiem (użyj 3 gałązki świeżego lub 0,5 łyżeczki suszonego).
- Ziemniaki ugotuj w mundurkach, ostudź, obierz i pokrój w kostkę ok. 0,5 cm.
- Ugotuj jaja na twardo i przestudź, a następnie obierz. Oddziel białka od żółtka, białko pokrój w kostkę, żółtko porozrywaj na mniejsze części.
- Jabłka oraz ogórki konserwowe również pokrój w kostkę.
- Filet z śledzia pokrój w kostkę.
- Cebulę czerwoną obierz i pokrój w drobną kostkę. Jedną część zostaw do sałatki, a drugą połowę dodaj do serka Twój Smak. Dodaj musztardę francuską, dopraw do smaku odrobiną soli i pieprzu, wymieszaj.
- Ugotowaną i przestudzoną marchewkę wymieszaj ze śledziem i 1 łyżką szczypiorku. Dopraw solą i pieprzem według uznania.
- Ugotowany, wystudzony seler i pietruszkę wymieszaj ze zblanszowanym groszkiem zielonym i ziemniakami. Całość dopraw solą i pieprzem według uznania.
- Ogórki połącz z kukurydzą, jabłkiem i ugotowanym białkiem z jajka oraz drugą łyżką posiekanego szczypiorku, dopraw solą i pieprzem według uznania.
- Do wszystkich powyższych składników dodaj po łyżeczce majonezu i wymieszaj.
Podanie:
- Na spód naczynia nałóż 1 cm warstwę serka Twój Smak z musztardą francuską, a następnie warstwę marchewki ze śledziem.
- Nakładaj kolejno seler i pietruszkę z groszkiem zielonym, a następnie ogórka z kukurydzą i jajkiem.
- Na wierzch połóż cienką warstwą majonezu i ułóż na nim porwane żółtko oraz porwane cząstki śledzia wędzonego. Całość udekoruj natką pietruszki. Smacznego!

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.